reklama

Nenechte brambory plevelům. Poradíme, jak s nimi úspěšně bojovat

Brambory jsou oblíbenou plodinou, která našla na našich zahrádkách své místo. Abychom se dočkali bohaté zdravé úrody, měli bychom dbát na to, aby rostlinky prosperovaly. To nám mohou zhatit choroby, škůdci, ale také plevel. A právě na něj se zaměříme v našem článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nedejte plevelu v bramborách šanci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stále víc zahrádkářů se znovu vrací k tomu, že si na své zahradě vypěstuje alespoň pár řádků brambor pro svoji potřebu. Brambory jako širokořádková plodina jsou však velmi náchylné na zarůstání plevelem, jako jsou např. lebedy, merlíky, laskavce, pýr či ježatka kuří noha, a kdo si vyzkoušel pletí zarostlých řádků brambor, ví, že to může být pořádná dřina.

Podmínkou úspěšné sklizně jsou zdravé a silné rostlinky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podmínkou úspěšné sklizně jsou zdravé a silné rostlinky

Existují však přípravky proti plevelům, které odplevelí pozemek za nás. Ideální postup je takový, že po poslední proorávce naslepo, tedy v době kdy vysazené brambory ještě nevzešli, provedeme postřik pozemku přípravkem Sencor 70 WG. Této aplikaci se říká preemergentní – tedy provedené ještě před vzejitím brambor. Postřik vytvoří na půdě film, kterým neprorostou semínka plevelů, ale pouze brambory.

Důležité je, že po postřiku zmíněným herbicidem již nesmíme provádět žádnou mechanickou kultivaci, protože bychom herbicidní film poškodili a účinek přípravku by přišel vniveč. Tek kdo toto ošetření nestihl, může Sencor 70 WG použít i postemergentně tzn. na již vzešlé brambory, ale jen do jejich výšky 10 cm, jinak hrozí jejich poškození a je zde i rozdílná odrůdová citlivost jednotlivých odrůd k tomuto přípravku.

Hubení plevelů v bramborách
Hubení plevelů v bramborách (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Hubení plevelů v bramborách
Hubení plevelů v bramborách (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Tato ošetření nám zajistí bezplevelný porost po dobu 2-3 měsíců, tedy do té doby než jsou rostliny brambor dostatečně velké, řádky se tzv. uzavřou a plevel se již nedokáže pro nedostatek místa výrazně prosadit.

Sencor 70 WG neúčinkuje na některé jednoděložné plevele, které se v bramborech vyskytují, jako je ježatka kuří noha nebo pýr. Pokud se nám tyto plevelné rostliny v porostu hojně vyskytují, provádíme ještě postřik přípravkem Targa Super. Tento postřik aplikujeme až v průběhu vegetace, kdy už jsou vzešlé jak brambory, tak plevele. Targa Super je selektivní herbicid, který nijak nepoškozuje brambory, ale pouze jednoděložný plevel.

Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.

Podívejte se, jak brambory správně skladovat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce