reklama

Určeno pro zahrádkáře a pěstitele: praktický pomocník Liaflor

Pokud hodláte pěstovat rostliny, zeleninu nebo květiny v živném roztoku, tedy bez půdy, tak se zcela určitě neobejdete bez lehkého keramického kameniva Liafloru, materiálu, dříve známého spíše pod názvem keramzit. Tento materiál je důležitý proto, aby rostliny rychleji rostly. Ale plní i další funkce včetně dekoračního aspektu. Jedná se o čistě přírodní, zdravotně nezávadný a ekologický granulát. Je ideální pro řadu zahradních a dekoračních aplikací.

Určeno pro zahrádkáře a pěstitele: praktický pomocník Liaflor

Funkce hydroponického substrátu

Liaflor je ideální jako hydroponický substrát pro pěstování téměř všech pokojových rostlin, skleníkové zeleniny (rajčata, okurky) nebo květin. Hlavními výhodami hydroponie je rychlejší růst rostlin a jejich menší náchylnost k chorobám. Liaflor je navíc netečný materiál bez jakýchkoliv příměsí. Žádným způsobem neovlivňuje PH živného roztoku – zálivky s hnojivem, která se volí podle druhu pěstované rostliny.

Funkce hydroponického substrátu
Funkce hydroponického substrátu
Funkce hydroponického substrátu
Funkce hydroponického substrátu
Funkce hydroponického substrátu
Funkce hydroponického substrátu
Funkce hydroponického substrátu
Funkce hydroponického substrátu

Nejprve nasypte spodní vrstvu Liafloru, poté umístěte rostlinu do květináče a dosypte Liaflor až po okraj. Nakonec rostlinu zalijte živným roztokem.

Funkce drenážní vrstvy

Liaflor můžete také využít jako drenážní vrstvu pod zeminu do květináčů a truhlíků. Tato vrstva pak slouží k lepšímu odvedení přebytečné vody ze zálivky mimo kořenový systém rostlin. Snižuje se tak riziko přelití a uhnívání kořenů.

Funkce drenážní vrstvy
Funkce drenážní vrstvy
Funkce drenážní vrstvy
Funkce drenážní vrstvy

Nasypte drenážní vrstvu z Liafloru na dno květináče. Na drenážní vrstvu umístěte rostlinu a zasypte zeminou.

Dekorační funkce

Liaflor působí díky své přirozené hnědočervené barvě velmi příjemně a tedy může sloužit i jako vhodná dekorace. Jeho další výhodou je nízká hmotnost i při velkém objemu. Může tak být použit i na velkých plochách a ve velkých nádobách a přesto se s ním dobře manipuluje.

  • Tento čistě přírodní materiál lze v záhonech, květináčích, truhlíkách apod. využít jako svrchní okrasnou vrstvu, např. jako alternativu mulčovací kúry. Vrstva Liafloru bude při tomto využití fungovat nejen jako estetický prvek, ale také zabraňovat rychlému vysychání zeminy a sníží také výskyt plevele.
  • Liaflor můžete často vidět jako náhradu zeminy v květináčích u umělých rostlin. Liaflor je totiž mnohem lehčí než zemina, neobsahuje žádné nečistoty ani choroboplodné zárody, nepráší a neznečišťuje své okolí. Vyplatí se tak používat v různých aranžmá v hotelech, bankách, na úřadech a dalších veřejných místech.
  • Díky nízké objemové hmotnosti je také často využíván jako aranžérský prvek výstavních ploch, výloh nebo také ve fontánách. Pro tyto účely ho lze používat opakovaně na různých místech. Zrna Liafloru jsou pevná a ani po delší době se nerozpadají ani nedrolí.
  • Méně tradiční, avšak stále oblíbenější je také použití Liafloru pro úpravu hrobů. Hrob díky Liafloru vydrží upravený i delší nepřítomnost pozůstalých. Podobně jako v květináčích zabraňuje vysychání zeminy pod ním a brání prorůstání plevele.
Dekorační funkce
Dekorační funkce
Dekorační funkce
Dekorační funkce

Funkce provzdušnění zeminy a přísady do substrátů

Liaflor se v drcené podobě pod názvem Liadrain používá také na provzdušnění pěstebních substrátů. Ke kořenům se tak dostane více vzduchu. Kořeny rostlin jsou méně zamokřeny a lépe tak odolávají uhnívání i při častější zálivce. I při tomto použití jistě oceníte nízkou objemovou hmotnost a lepší manipulovatelnost s květináči. Doporučený poměr je 1 díl Liadrainu a 2 díly zeminy.

Zelené střechy

Liadrain je opět díky nízké objemové hmotnosti často používán také jako drenážní vrstva na zelené střechy. Více o zelených střechách naleznete na www.liapor.cz.

Výroba Liafloru

Liaflor se vyrábí expandací z třetihorních jílů. Jíl je v několika stupních drcen a plastifikován. Potom jsou různými způsoby vytvářeny granule potřebné velikosti a tvaru. Tyto granule prochází rotační pecí, kde expandují při teplotě asi 1150 °C. Díky vysokým teplotám, kterými při své výrobě prochází, neobsahuje Liaflor žádné nečistoty ani choroboplodné zárodky.

Výroba Liafloru
Výroba Liafloru

Druhy Liafloru

Liaflor můžete zakoupit ve 2 formách jako Liaflor nebo Liaflor Classic. Liaflor má zrna ve tvaru téměř pravidelných kuliček. Je tak vhodný především pro dekorační účely a hydroponické pěstování rostlin. Liaflor Classic má zrna nepravidelných tvarů. Nejčastěji se používá jako součást různých substrátů nebo drenážní vrstva.

Jak a kde koupit Liaflor

Liaflor můžete zakoupit v obchodní síti výrobce Liafloru, společnosti Lias Vintířov nebo také on-line v e-shopu. V případě zájmu o větší odběr kontaktujte obchodně technického poradce, který vám poskytne další informace a připraví individuální cenovou nabídku.

Publikováno: 18. 10. 2013, Autor: Liapor (text a foto), Profil autora: Redakce