reklama

Keramické kamenivo? Váš nejlepší přítel doma, na zahradě i na stavbě!

Pokud hodláte pěstovat rostliny, zeleninu nebo květiny v živném roztoku, tedy bez půdy, tak se zcela určitě neobejdete bez lehkého keramického kameniva, materiálu, dříve známého spíše pod názvem keramzit. Tento materiál je důležitý proto, aby rostliny rychleji rostly. Ale plní i další funkce včetně dekoračního aspektu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Drenážní vrstva v podobě keramického substrátu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jedná se o čistě přírodní, zdravotně nezávadný a ekologický granulát. Je ideální pro řadu zahradních a dekoračních aplikací.

Funkce hydroponického substrátu

Keramické kamenivo je ideální jako hydroponický substrát pro pěstování téměř všech pokojových rostlin, skleníkové zeleniny (rajčata, okurky) nebo květin. Hlavními výhodami hydroponie je rychlejší růst rostlin a jejich menší náchylnost k chorobám. Žádným způsobem neovlivňuje PH živného roztoku – zálivky s hnojivem, která se volí podle druhu pěstované rostliny. Nejprve nasypte spodní vrstvu keramzitu, poté umístěte rostlinu do květináče a dosypte jej až po okraj. Nakonec rostlinu zalijte živným roztokem.

Funkce drenážní vrstvy

Keramzit můžete také využít jako drenážní vrstvu pod zeminu do květináčů a truhlíků. Tato vrstva pak slouží k lepšímu odvedení přebytečné vody ze zálivky mimo kořenový systém rostlin. Snižuje se tak riziko přelití a uhnívání kořenů. Nasypte drenážní vrstvu na dno květináče. Na drenážní vrstvu umístěte rostlinu a zasypte zeminou.

Dekorační funkce

Keramické kamenivo působí díky své přirozené hnědočervené barvě velmi příjemně a tedy může sloužit i jako vhodná dekorace. Jeho další výhodou je nízká hmotnost i při velkém objemu. Může tak být použit i na velkých plochách a ve velkých nádobách a přesto se s ním dobře manipuluje.

Tento čistě přírodní materiál lze v záhonech, květináčích, truhlíkách apod. využít jako svrchní okrasnou vrstvu, např. jako alternativu mulčovací kúry. Při tomto využití bude fungovat nejen jako estetický prvek, ale také zabraňovat rychlému vysychání zeminy a sníží také výskyt plevele.

Keramzit je vhodný pro hydroponické pěstování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Keramzit je vhodný pro hydroponické pěstování

Keramzit můžete často vidět jako náhradu zeminy v květináčích u umělých rostlin. Je totiž mnohem lehčí než zemina, neobsahuje žádné nečistoty ani choroboplodné zárody, nepráší a neznečišťuje své okolí. Vyplatí se tak používat v různých aranžmá v hotelech, bankách, na úřadech a dalších veřejných místech.

Díky nízké objemové hmotnosti je také často využíván jako aranžérský prvek výstavních ploch, výloh nebo také ve fontánách. Pro tyto účely ho lze používat opakovaně na různých místech. Zrna jsou pevná a ani po delší době se nerozpadají ani nedrolí.

Méně tradiční, avšak stále oblíbenější je také použití keramzitu pro úpravu hrobů. Hrob díky tomu vydrží upravený i delší nepřítomnost pozůstalých. Podobně jako v květináčích zabraňuje vysychání zeminy pod ním a brání prorůstání plevele.

Funkce provzdušnění zeminy a přísady do substrátů

Substrát se v drcené podobě používá také na provzdušnění pěstebních substrátů. Ke kořenům se tak dostane více vzduchu. Kořeny rostlin jsou méně zamokřeny a lépe tak odolávají uhnívání i při častější zálivce. I při tomto použití jistě oceníte nízkou objemovou hmotnost a lepší manipulovatelnost s květináči. Doporučený poměr je 1 díl keramického kameniva a 2 díly zeminy.

Zelené střechy

Keramický substrát je opět díky nízké objemové hmotnosti často používán také jako drenážní vrstva na zelené střechy.

Keramické kameny odlehčí substrátu pro vegetační střechy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Keramické kameny odlehčí substrátu pro vegetační střechy

Výroba 

Vyrábí se expandací z třetihorních jílů. Jíl je v několika stupních drcen a plastifikován. Potom jsou různými způsoby vytvářeny granule potřebné velikosti a tvaru. Tyto granule prochází rotační pecí, kde expandují při teplotě asi 1150 °C. Díky vysokým teplotám, kterými při své výrobě prochází, neobsahuje žádné nečistoty ani choroboplodné zárodky.

Zdroj informací: Lias Vintířov, lehký stavební materiál, k.s.

Podívejte se, jak pěstovat rostliny hydroponicky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 3. 2022, Autor: Liapor (text a foto), Profil autora: Redakce