reklama

Probouzíme zahradu ze zimního spánku

Abyste byli na jaře připraveni dobře pečovat o svou zahradu, potřebujete jen několik dobrých rad a pár spolehlivých pomocníků. Co tedy potřebuje vaše zahrada jako první po probuzení ze zimního spánku?

Probouzíme zahradu ze zimního spánku

Neunáhlete se a počkejte na jaro

S probouzením zahrady nespěchejte a počkejte, až teploty stoupnou výrazněji nad nulu a půda doopravdy rozmrzne. Jinak byste mohli zejména trávníku nenapravitelně uškodit.

Neunáhlete se a počkejte na jaro
Neunáhlete se a počkejte na jaro
Neunáhlete se a počkejte na jaro
Neunáhlete se a počkejte na jaro

Začněte sekáním

Jarní péče o trávník by měla začínat co nejkratším sestřihem. Trávník by měl mít začátkem jara délku zhruba 3 cm. Buď jste jej dostatečně zastřihli již na podzim, nebo jej zkraťte hned s příchodem jara. Na moderních sekačkách lze délku sekaného trávníku snadno nastavit. Také doporučujeme před prvním sekáním zkontrolovat ostrost nožů.

Provzdušněte

Zdravý trávník potřebuje zejména vláhu, živiny a vzduch. Právě přísunu vzduchu se mu často po měsících odpočinku nedostává. Přes podzim a zimu trávník zarostl mechem, kořínky, zbytky trávy a listí. Tato vzniklá bariéra brání půdě i trávníku v příjmu kyslíku, což jeho vzhledu ani pohodě nepřidá. Provzdušňování půdy pomocí vertikutátoru je pohodlné a rychlé. Vertikutátor provzdušní trávník pomocí ostrých ocelových nožů několik centimetrů do hloubky a díky záchytnému koši se nemusíte starat o rostlinné zbytky, které byste jinak museli shrabat. Na menší plochy pak můžete použít obyčejné železné hrábě. Provzdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez problému vyrůstat nová stébla trávy.

Provzdušněte
Provzdušněte
Provzdušněte
Provzdušněte

Srovnejte terén

Krásné zahradě mohou vadit drobné nerovnosti terénu. A začátek vegetačního období je ten pravý čas něco s tím udělat. Ověřeným postupem je zaplnění prohlubní půdou. Ta by měla mít podobnou kvalitu jako půda stávajícího trávníku. Toto období je i vhodnou příležitostí k dalším potřebným terénním úpravám.

Výsev

Máte-li již plochu upravenou podle svých představ a někde se vyskytují holá místa, zasejte na ně travní směs. Půdu nejprve prohrábněte a smíchejte s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte travním válcem. Poté místo pořádně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C. Osivo následně vpravíte do země opět pomocí válce s hroty či hráběmi.

Výsev
Výsev
Výsev
Výsev

Má-li tráva nedostatek živin, pak hnojte

Pokud má váš trávník z nějakého důvodu nedostatek živin a vy z něj chcete mít stoprocentní koberec, který bude hustý a sytě zelený, pak budete muset trávník občas přihnojit. Hnojení trávě také pomáhá, aby se prosadila proti rozpínavému plevelu a mechu. Rovněž ji posílí a bude odolná vůči problémům s travními chorobami. Nejdůležitější je první hnojení hned na jaře, na začátku vegetačního období. Doporučujeme však věnovat zvýšenou pozornost dávkování. Při vyšší koncentraci můžete trávníku naopak uškodit a popálit ho.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s firmou Briggs & Stratton.

Publikováno: 19. 4. 2013, Autor: Briggs & Stratton (text a foto), Pavla (foto), Profil autora: Redakce