reklama

Úprava stromů na jaře

Stejně jako my chodíme k holiči či kadeřnici, aby nám upravili účes, musí stromy podstoupit jarní sestřih či řez, aby lépe plodily a lépe vypadaly. K práci ovšem potřebujeme kvalitní nůžky, stejně jako kadeřnice musí mít ostré náčiní. Určitě by se nám nelíbilo, kdyby nám vlasy "okousala" tupými nůžkami. V redakci jsme dostali možnost vyzkoušet zahradní nůžky od Fiskars, můžete se brzy těšit na další zátěžový test. Testované nůžky zatížíme opravdu důkladně.

Úprava stromů na jaře

Doba řezu

Stromy můžeme prořezávat téměř po celý rok. Ovšem uprostřed léta, kdy má strom bohaté listy, bude naše práce velmi obtížná. Řez stromu proto raději provádíme na jaře, a to v době, kdy již nejsou mrazy, které by čerstvé rány poškodily, ale ještě nezačaly rašit pupeny. V této době se strom teprve probouzí ze zimního spánku a lépe se vyrovná se zásahem.

Doba řezu
Doba řezu
Doba řezu
Doba řezu

Jak provádět řez

Řez stromu se dělí na výchovný (u mladého stromu), udržovací (plně plodící stromy) a zmlazovací (pro starší stromy). Dnes se budeme věnovat udržovacímu střihu dospělých stromů. Začneme tím, že z koruny odstraníme všechny suché, poškozené či nemocné větve. Pokud má větev v řezu průměr větší než 3 cm, řežeme nejlépe Fiskars pilkou a použijeme na ránu štěpařský vosk. Dále odstraníme tzv. vlky. To jsou pruty, které rostou kolmo vzhůru. Zahušťují korunu a zabraňují proniknutí slunce k plodícím větvím. Zastřihneme je těsně za větevním kroužkem. Také odstraníme větve, které se kříží. Nakonec upravíme tvar koruny, zastřihneme přerostlé větvičky.

Jak provádět řez
Jak provádět řez
Jak provádět řez
Jak provádět řez

Náčiní

K práci musíme mít vždy ostré nářadí. Dobré je mít nejen klasické zahradní nůžky, ale také nůžky s dlouhou rukojetí. Na slabé větve můžeme použít zahradní nůžky se dvěma ostřími, na starší větve jsou vhodné jednočepelové. Novinkou na trhu je Quantum od Fiskars. Díky ergonomicky tvarované korkové části rukojeti se dobře drží i dobře vypadají. Mají dokonale vybroušené čepele z kalené oceli, které jsou navíc potaženy povlakem snižujícím tření. Nůžky jsou vhodné jak pro praváky, tak pro leváky. Pokud máte rádi barvy, sáhnete po řadě Inspiration, kde si vyberete mezi fialovou či bílou.

Náčiní
Náčiní
Náčiní
Náčiní
Náčiní
Náčiní
Náčiní
Náčiní

Na výše položené větve použijeme nůžky na silné větve. Kdo by se chtěl také stále tahat se žebříkem. Na výběr máme jednočepelové i dvoučepelové. Nůžky s hákovou hlavou či nůžkovou hlavou. Nůžky s převodem i bez převodu. Ovšem jakmile sáhneme po nůžkách s převodem, bude práce opravdu hračkou. Podle velikosti stříhaných větví si vybereme z velikostí S, M či L v každé řadě. I v této kategorii nabízí Fiskars řadu Quantum s korkovou rukojetí.

Náčiní
Náčiní
Náčiní
Náčiní
Náčiní
Náčiní
Náčiní
Náčiní

Nesmíme zapomenout na zahradní nůžky univerzální teleskopické. S nimi dosáhneme na větve až do výšky 6 metrů. Délka násady je totiž nastavitelná v rozsahu 2,3 až 4,1 m. S tímto náčiním hravě zvládneme prostříhat koruny stromů i husté křoví. Bez použití žebříku či namáhavého ohýbání a lezení po kolenou pod keře. Velkou střihací sílu vyvinete pouhým posunem oranžové rukojeti nebo zatáhnete za oranžovou kuličku, když stříháte v maximální výšce.

Náčiní
Náčiní
Náčiní
Náčiní

Pamatujme na to, že každý zásah do stromu znamená pro něj poranění. Proto zvažme, zda-li je řez skutečně potřebný a v jakém rozsahu. Jakmile jednou zařízneme, nemůžeme to již změnit. Nechtějme ze stromů dělat za každou cenu něco jiného, než to, co je, tedy strom. Různé tvarování koruny do tvaru placky, sněhuláka či zvířete stromu nám na úrodě nepřidá a občas to naopak ublíží.

Publikováno: 18. 1. 2019, Autor: Pavla (text), Fiskars (foto), Pavel (foto), Profil autora: Redakce