reklama

Jak založit nový trávník

Pokud toužíte po zahradě s krásnou souvislou zelenou plochou, máte dvě možnosti. Buď si položíte už hotový travní koberec, nebo si trávník vysejete sami. Vypěstovat trávník výsevem je sice pracnější, ale i levnější. Poradíme vám, jak na to.

i (Zdroj: Hornbach)
Jak založit nový trávník (Zdroj: Hornbach)

Příprava půdy pro nový trávník

Prvním a mimořádně důležitým krokem je příprava podloží. Pokud chcete, aby byl nový trávník stále krásně zelený, rozhodně tuto fázi neopomeňte. Trávník potřebuje k růstu živiny, vodu a slunce. Proto se doporučuje vytvořit různé vrstvy půdy, jejichž specifické vlastnosti v ní udrží vláhu. Dobře strukturovaná půda pro pěstování trávníku se vyznačuje vyváženým zastoupením jílu, písku a organických látek.

kultivátor
i (Zdroj: Hornbach)
Ideálním pomocníkem pro přípravu půdy je zahradní kultivátor, oceníte ho zejména při přípravě větší plochy

Terén lze vyrovnat vrstvou štěrku, která bude zároveň tvořit drenážní vrstvu. Podle poměru vláhy v půdě můžete do této vrstvy vložit drenážní trubku nebo zavést některý ze závlahových systémů. Následně by se na štěrk měla nanést vrchní vrstva půdy o tloušťce asi 20 cm. Každou vrstvu je třeba několikrát zválcovat trávníkovým válcem.

Půdu je potřeba kypřit minimálně do hloubky rýče. Dostatečný záběr rýče otevře spodní vrstvy půdy a půda si díky tomu udrží vlhkost. Práci vám usnadní i kultivátor, který pomůže s odstraněním kamenů a zbytků kořenů. V závislosti na druhu půdy můžete zapracovat i přípravky na zkvalitnění půdy.

Následně půdu vyrovnáte pomocí hrábí tak, abyste získali rovný povrch s drobtovitou strukturou. Takto připravenou půdu nechte přibližně 2 až 3 týdny odpočívat. Půda se opět zhutní a nebude docházet k propadávání jejího povrchu.

Mezitím mohou vyklíčit odpočívající semena plevelů. Plevel se doporučuje odstranit 2 až 3 dny před osetím trávníku. Až plevel odstraníte, můžete do půdy opět aplikovat přípravek na zkvalitnění, jako je substrát, a hnojivo. Substráty určené ke zlepšení kvality půdy svým složením napomáhají půdě zadržovat vodu, doplňují a vážou živiny, ze kterých mohou následně profitovat rostliny. Hnojiva zas současně likvidují plevel, který může překážet trávníku ve zdravém růstu.

Abyste zabránili nadměrnému zkypření půdy, je dobré ji před výsevem trochu vyrovnat a zpevnit, nejlépe pomocí zahradního válce.

Výsev travního osiva

Při zakládání trávníku hraje výběr vhodného osiva klíčovou roli. Než vyberete konkrétní značku zamyslete se nad tím, k jakému účelu bude trávník sloužit a v jakých podmínkách bude růst. Jiný typ je vhodný, pokud bude trávník zatěžován například hrou dětí, nebo bude sloužit pouze pro reprezentativní účely. Důležité je i to, kolik vlhkosti a světla se mu dostane.

Než začnete s výsevem, nejprve travní směs promíchejte, aby se jednotlivé traviny rovnoměrně rozdělily a budoucí trávník tak získal homogenní vzhled. Pro dosažení hustého a odolného trávníku je potřeba rovnoměrně vysít 20 až 25 g směsi na 1 m2. S vytvořením ucelené travnaté plochy pomůže sypací vozík. Osivo si rozložte ve dvou etapách a rozsívejte ho vozíkem do kříže.

Semena je nutné po vysetí zatlačit do země. Pomůže vám s tím zahradní válec. Tento úkon udrží semena vlhká a zároveň je chrání je před odvátím nebo před vyzobávaním ptáky.

zahradní válec
i (Zdroj: Hornbach)
Zahradní válec vám pomůže jednak při přípravě půdy a pak při zapracovávání osiva

Péče o nový trávník

Tráva vyklíčí asi za týden. Půdu osiva je však třeba udržovat vlhkou, a to zejména během prvních 4 týdnů. Za běžného letního počasí stačí na pravidelné zalévání přibližně 10 až 15 litrů vody na m2. Pokud neprší a je teplé jaro, trávník zalévejte i třikrát denně. Nejlepší čas je v ranních nebo večerních hodinách, přímé slunce ve spojení s kapičkami vody může trávník spálitPři zalévání doporučujeme držet proud vody shora, aby se travní semeno neodplavilo.

nový trávník
i (Zdroj: Hornbach)
Správná péče o čerstvě vyrostlý trávník se rozhodně vyplatí, jedině tak docílíte správného růstu a hustoty travního porostu

Pokud váš trávník zabírá větší plochu, doporučujeme použít zavlažovače. Na jejich instalaci je však třeba myslet ještě před založením trávníku. Na zavlažování trávníku jsou vhodné klasické postřikovače, které stříkají vodu z malých trysek, a přitom se otáčejí. Můžete si vybrat mezi automatickými zavlažovacími systémy, které jsou řízeny automaticky pomocí rozvodů a zavlažovacího počítače, nebo poloautomatickými zavlažovacími systémy, které jsou řízeny manuálně.

Když už se vytvoří hustý koberec, trávník je soběstačný. Čas na první sekání nastane asi po 8 týdnech.


Tip Hornbachu:

Travní směs FloraSelf sport a hra

Travní směs vybírejte pečlivě, bez ohledu na to, zda zakládáte nový trávník, renovujete současný nebo chcete již existující nevyhovující trávník vyměnit za nový. Pokud trávník využíváte během celé sezóny např. na sportovní aktivity či grilování s rodinou, trávník tím značně trpí. Aby byl trávník hustý, krásně zelený a rychle rostoucí, zvolte travní osivo FloraSelf na sport a hru.


Více informací najdete na: www.hornbach.cz

Publikováno: 10. 5. 2020, Autor: Hornbach (text a foto), Profil autora: Redakce