reklama

Připravte se na jarní sezónu

Zahrada se již zanedlouho probudí ze zimního spánku. Přinášíme vám několik rad, jak dobře vykročit do nadcházející sezóny. Ve spolupráci se společností HECHT jsme pro vás připravili tipy na správné „odzimování“ zahradní sekačky a také na krásný zelený trávník.

Připravte se na jarní sezónu

„Odzimujte“ sekačku správně aneb Připravte se na jarní sezónu!

Pokud budete dodržovat aspoň základní pravidla příprav na jarní sezónu, sekačka se Vám odmění svou spolehlivostí a bude vám sloužit řadu let.

Jestliže jste zanedbali očištění sekačky před jejím uložením po sezóně, nejdříve ji dobře očistěte. Tento krok je často velmi podceňován a špatná péče o sekačku v tomto směru může vést až k jejímu zničení.

Vyměňte olej. Během provozu sekačky se do oleje uvolňují mikročástice kovu, a tak se účinnost oleje snižuje. Proto je třeba olej pravidelně měnit. U motorů HECHT doporučujeme měnit olej zpravidla hned po prvních pěti hodinách provozu a potom každých 50 hodin nebo minimálně jednou ročně.

Vyměňte vzduchový filtr. Vzduchový filtr je jednou z nejvíce namáhaných součástí sekačky – usazují se na něm prachové částice a snižují jeho průchodnost, a tak je potřeba jej pravidelně čistit a vyměňovat. Jak pracuje sekačka s filtrem, který je zanesený? Má snížený výkon, špatně se startuje a také spotřebovává víc paliva. Filtr doporučujeme čistit vždy po 25 pracovních hodinách sekačky a nejlépe jej jednou ročně vyměnit.

Zkontrolujte, popřípadě vyměňte svíčky. Zapalovací svíčka v sekačce by se měla jednou ročně vyměnit nebo zkontrolovat odborníkem. Špatná svíčka může způsobit sekačce řadu problémů. A pokud není funkční vůbec, motor nenastartujete.

Po sezóně vypusťte palivo a pří přípravě na jarní sezónu do sekačky nalijte nové. Proč? Pokud necháte v sekačce palivo několik měsíců, může se na jaře stát, že biologické složky paliv, které reagují se vzdušnou vlhkostí, ucpou palivový systém. Karburátor by pak bylo nutné složitě mechanicky vyčistit. Nechcete-li benzín vypouštět, aspoň použijte vhodná aditiva proti degradaci paliva.

„Odzimujte“ sekačku správně aneb Připravte se na jarní sezónu!
„Odzimujte“ sekačku správně aneb Připravte se na jarní sezónu!

Promažte pohyblivé části sekačky. Promazané části se snadněji pohybují a méně se opotřebovávají.

Zkontrolujte, zda je nůž ostrý. Tupý nůž může být příčinou špatného plnění koše sekačky a trávu spíše trhá než seče. A to trávníku rozhodně neprospívá. Nůž sekačky musí být broušen tak, aby byl správně vyvážený, jinak by se stal zdrojem nadměrných vibrací, a ty mohou podstatně zkrátit životnost sekačky. Broušení nože doporučujeme vždy svěřit odborníkovi.

Pokud se na údržbu sekačky necítíte, svěřte ji před sezónou odbornému servisu.

Krásný zelený trávník... Jak na to?

Rozhodně nikam nespěchejte; počkejte, až půda bude mít šanci pořádně rozmrznout – až se teploty dostanou výrazněji nad nulu. Jinak byste mohli trávníku fatálně uškodit.

Nejprve trávník posečte, a to důkladně. Trávník by měl mít začátkem jara délku asi 3 cm; v pořádku je také, pokud jste jej zkrátili již na podzim. Velká výhoda moderních sekaček je, že můžete tuto délku snadno a pohodlně nastavit.

Chcete-li na zahradě kvalitní trávník, nestačí pouze sečení. Jak jistě víte, trávník potřebuje dostatečný přísun živin, vláhy a vzduchu. Tomu ale často brání krusta z tlejících rostlin. O slovo se zde hlásí provzdušňovač (čili vertikutátor). Tuto krustu prořeže, uvolní a vyčeše mechy a některé plevele. Také prořeže travní výhonky, díky čemuž trávník zhoustne.

Pokud máte na trávníku holá místa, zasejte na nich travní směs. Na první setí by měla však teplota půdy dosahovat minimálně 8 °C. Půdu zlehka prohrábněte a smíchejte ji s pískem, poté semena vysejte a půdu uválejte – nejlépe travním válcem. Potom tato místa vydatně zalijte. Budete-li sít na větších plochách, rozhodně vám usnadní práci sypací vozík, díky kterému zasejete trávu nejen pohodlně, ale také rovnoměrně.

Rádi byste kvalitní zahradní pomocníky? Můžeme vám doporučit akumulátorové, motorové či elektrické provzdušňovače a sekačky od české společnosti HECHT. A novinek pro letošní jarní sezónu je mnoho – firma HECHT se aktuálně zaměřila především na úspěšné přijetí emisní normy Euro V pro benzínové motory a zároveň u sekaček s větším záběrem starší motory nahradila novými silnějšími a výkonnějšími.

Krásný zelený trávník... Jak na to?
Krásný zelený trávník... Jak na to?

Pokud byste zvažovali výrobek s akumulátorovým pohonem, určitě se podívejte na akumulátorový program 5040 od firmy HECHT, díky kterému můžete napájet více strojů jediným typem akumulátoru. Ušetříte tak poměrně velké peníze, protože nebudete muset ke každému produktu kupovat vždy zvlášť akumulátor a nabíječku.

Více se dočtete na www.hecht.cz.

Publikováno: 15. 2. 2019, Autor: HECHT (text a foto), Profil autora: Redakce