Postřiky dokáží růže ochránit před chorobami i škůdci. Je proto nezbytné s nimi začít včas. První problémy se totiž mohou objevit již v květnu nebo v červnu. Poradíme vám, jak proti chorobám růží bojovat a kdy volit postřik na růže.
Postřik na růže
Postřik na růže je vhodné použít již brzy na jaře. Nutné je to zvláště v případě, kdy se na růžích objeví první příznaky plísně známé jako padlí.
Padlí růže (Podosphaera pannosa)
Padlí růže je nejobávanější a nejčastěji se objevující houbové onemocnění růží. První příznaky tohoto plísňového onemocnění se na nových listech růží mohou objevit již v polovině dubna. V pokročilejším stádiu vypadají listy jako pomoučené, postupně šednou, později usychají a kroutí se. Plíseň je nutné zavčas zlikvidovat, aby nevznikly mnohem větší problémy. Za příznivých podmínek se velmi rychle šíří. O výskytu nejvíce rozhoduje odrůda růže a počasí.

Jak si poradit s touto proradnou plísní?
První ošetření je u náchylných odrůd zapotřebí provést preventivně již brzy na jaře. Postřik na růže by měl jít nejen na výhonky, ale i na povrch země kolem keřů. Provádějte ho večer, jinak hrozí popálení listů, několikrát za sebou v rozpětí pěti až sedmi dnů. Zkusit můžete i lecitin a řepkový olej. Osvědčeným prostředkem je rovněž síra.

Rez růžová (Phragmidium mucronatum)
Další častou chorobou růží je rez růžová. Napadá ponejvíce planě rostoucí růže a pak tzv. botanické druhy. Na kulturních odrůdách se vyskytuje jen zřídka. Rez se objevuje již brzy na jaře. Najít ji však můžete i na starších větvích, listech a kališních lístcích. Důležité je proto růže kontrolovat již na jaře, zda se na starších větvičkách neobjevují drobné oranžovočervené tečky.

Jak zatočit se rzí?
Důležitou prevencí je i likvidace opadaného listí. V průběhu vegetace je vhodné růže postříkat nějakým z fungicidních přípravků. K postřiku by mělo dojít hned po odhalení prvních příznaků. Stříkat by se na podzim měla i půda.

Nejzávažnější chorobou růží je černá skvrnitost (Marssonina rosea)
První příznaky černé skvrnitosti se objevují již v květnu a jsou velmi nenápadné. Jde zpočátku o drobné černé skvrnky, které později splynou ve větší. Pak najednou růže shodí všechny nemocné listy, i když se se změnou počasí tváří jako zdravá. Při velmi silné infekci jsou napadeny dokonce i větvičky a květy. Pokud se situace nijak neřeší, rostliny postupně oslabují, až nakonec na podzim nezvládnou první mrazíky.

Jak zvládnout černou skvrnitost?
Pro záchranu je nutné nakažené části ihned odříznout a spálit. Nic nesmí přijít do kompostu. Pro ochranu růží před černou skvrnitostí je vhodné použít chemický postřik, pomoci si však můžete i směsí vyrobenou ze 100 gramů česneku a 50 ml oleje. Po jednodenním louhování přidejte 950 ml vody a 10 ml tekutého mýdla.

Publikováno: 13. 5. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová