reklama

Výsevy a výsadby na zahrádce v květnu

Květnová pranostika tvrdí, že když je teplý máj, ve stodole je ráj. Jenže tak jednoduché to zas není. Výsevy a výsadby zeleniny, letniček a nádobových rostlin jsou samozřejmostí, řada z nás sáhne po vlastních výpěstcích ze skleníku nebo domova, ale i zahradnictví mají širokou nabídku, která potěší nás všechny. Aby se zahrada po vysazení a vysetí plodin zazelenala a ožila, nesmíme zanedbat několik zásad. Poradíme vám, co kdy a kam patří.

i (Zdroj: Depositphotos)
Výsevy a výsadby na zahrádce v květnu (Zdroj: Depositphotos)

Květnový výsev a výsadba zeleniny a letniček právě začíná. Zahradnické práce bychom měli přizpůsobit těmto aktivitám, neboť v suchých dnech bez deště také musíme vydatněji zalévat celou zahrádku, aby výsevy začaly co nejdříve klíčit a výsadba se na záhonech ujmula. Základem pro perfektní sklizňový výsledek je hlavně dobrá péče v hlavním růstovém období a perfektně připravená, úrodná půda. 

Zásady květnových výsevů a výsadeb

Nejdůležitějším otázkou, co, jak a kam na záhonech nebo ve skleníku umístit se vztahuje především k nutnosti pravidelného střídání plodin. To je důležité hned z několika ohledů, pokud chceme mít krásně rozkvetlé záhony a bohatou úrodu. 

Salát
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Smíšená výsadba je prospěšná pro většinu druhů, omezuje vyčerpání půdy

Základem všeho je dostatečně půdu každý rok hnojit. Ať už kompostem, nerozloženým posekaným materiálem nebo statkovými hnojivy, která obsahují větší množství dusíku. Hnojit kravským hnojem nesmíme česnek, protože ten jej nesnáší a nad slabou úrodou by nám pak zůstaly jen oči pro pláč. Nicméně česnek sázíme vždy na podzim, nejlépe těsně před příchodem prvních sněhových přeháněk v polovině listopadu. Každoroční obohacování záhonů živinami má pozitivní dopad na kondici půdy, s materiálem do půdy zapravíme i mikroorganismy, které svojí činností půdu mírně zahřívají, a tím napomáhají k rozvoji kořenového systému a celkově přijímání vysazených rostlin. 

Velice důležité je pravidelné střídání plodin. Tento aspekt, který nám zahrádku důsledně chrání před výskytem únavy půdy a nebezpečnými chorobami rostlin, musíme zvážit již při přípravě osevně-sázecích plánů, které si připravujeme na podzim. Nežádoucími chorobami v důsledku porušení této zásady je nádorovitost brukvovitých nebo fuzarióza aster, někdy známá také jako padání aster. 
Pravidelné prokypřování půdy v průběhu vegetační sezóny a podzimní rytí má perfektní přínos pro celou zahrádku. Kypření povrchu půdy pomáhá se zadržováním vláhy při suchu a narušuje půdní škraloup, rytím pak důkladně promícháme vrstvy a přídavkem živin znovu aktivujeme mikroorganismy, které svojí činností zahřívají půdu, a tedy pomáhají ve vývinu rostlin. 

Afrikány
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Afrikány vysazujeme až po pominutí rizik posledních mrazíků

Přehled květnových výsevů a výsadeb

  • Výsev do skleníku ještě před zmrzlými muži: ředkvička, salát, kozlíček, tykev, dýně, majoránka, ačokča, ostálka, aksamitník, čínská astra
  • Výsadba do nevytápěného skleníku po zmrzlých mužích: paprika, rajče, okurka hadovka, bazalka
  • Výsadba přímo na záhon před zmrzlými muži: rané brambory, cibule sazečka
  • Výsadba na záhon po zmrzlých mužích: hlávkový salát, celer, kedluben, květák, zelí hlávkové, kadeřávek, kapusta, astra, ostálka, letničkové směsi ze skleníkového výsevu
  • Výsev na záhon v průběhu května: ředkvička, petržel kořenová, pastinák, měsíček, heřmánek, mák setý, mrkev
  • Výsadba do nádob po zmrzlých mužích: pelargonie, petunie (včetně surfinií a milions bells), lobelka, verbeny a další
Záhon
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mrkev po výsevu vydatněji zaléváme

Pravidelná zálivka nutností

S provedenými výsevy a výsadbami nám nezbývá nic jiného, než novou vegetaci řádně podpořit v růstu. S problematikou nedostatečné přírodní zálivky v podobě dešťů v několika posledních letech je tak mnohem důležitější provádění pravidelného zalévání. Ve slunečných a teplých dnech zaléváme hlavně brzy ráno a poté navečer, zde nehrozí spálení listů. K němu dochází nejčastěji tak, že zalijeme v nevhodnou dobu a kapky vody na listech rostlin jsou jako malé lupy, znásobující žár. Ve větrných dnech musí být zálivka vydatnější, protože vítr půdu mohutně vysušuje, i když jsou teploty vzduchu nižší.

Česnek
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Víte, že česnek nesnáší hnojení chlévskou mrvou a sází se na podzim?

Publikováno: 14. 5. 2020, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaromír Malich