reklama

Návštěva zahradnictví: kdy vyrazit, jak vybírat a na co dát pozor?

Návštěvy zahradnictví v podobě nákupu nových rostlin pro naši zahradu provádíme prakticky každoročně, pokud si chceme okolí svého obydlí nějakým způsobem vylepšit a cítit se dobře. Nakupovat v zahradnictví se ale vyplatí jen tam, kde jsou nám k dispozici odborně vyškolení pracovníci. Kdy do zahradnictví vyrazit, podle čeho rostliny vybírat a na co si při nákupu dát pozor?

i (Zdroj: Depositphotos)
Návštěva zahradnictví: kdy vyrazit, jak vybírat a na co dát pozor? (Zdroj: Depositphotos)

Nákup v zahradnictví je pro spoustu z nás velmi příjemným okamžikem. Blažený pocit je o to silnější, pokud je nedaleko našeho bydliště nebo zahrádky takové zahradnictví, ve kterém prodávají všechny možné druhy rostlinstva nejen pro zahradu, ale i pokojové rostliny a například i subtropické druhy. Na začátku sezóny zde potkáme spoustu lidí, kteří si chtějí něčím vylepšit svou zahrádku nebo domov.

Jehličnany
i (Zdroj: Depositphotos)
Jehličnany na ploše zahradnictví

Kdy vyrazit do zahradnictví

Obecně nejhorší chvíle nastávají v pátek v pozdním odpoledni, v sobotu dopoledne nebo o svátcích, kdy jsou prodejny otevřené. Nejen, že v zahradnictví je spousta lidí, ale prodejní personál často ani nemá čas na doplnění rostlin do prodejních prostor, protože všichni se věnují zákazníkům. Ideální doba na klidný a velmi příjemný nákup nastává během dopoledne každý pracovní den, ještě v pátek v poledne zde bývá docela klidná atmosféra. Pro nákup rostlin v zahradnictví (pokud chceme sadbu nebo balkonové rostliny) je dobré vyrazit třeba na konci měsíce dubna. To chybí ještě dva týdny do plného rozjetí sezóny zahrádkaření a my Češi necháváme všechno na poslední chvíli.

Nákup
i (Zdroj: Depositphotos)
Při výběru rostlin vždy volíme velké, silné a zdravé kusy

Jak v zahradnictví nakupovat a čeho si všímat

Při nákupu si nejdříve zahradnictví projdeme a podíváme se na sortiment. Vyhlášené a kvalitně provozované prodejny rostlin mají vždy čisto, velkou nabídku krásných exemplářů a i personál je vyškolen a disponuje potřebnými znalostmi, takže vždy dobře poradí. Už na první pohled odradí nepříjemní zaměstnanci, neznalost sortimentu nebo nemocné rostliny. Nejlepší renomé mají zahradnictví, která fungují nejen jako překupnické jednotky, ale zároveň spoustu druhů rostlin vypěstují ve svých sklenících.

Většina rostlin zde musí být opravdu v dobrém zdravotním stavu, sazenice zeleniny a květin by měly mít řádně vyvinuté a sytě zabarvené olistění, krásný kořenový bal a hlavně ještě děložní lístky, což potvrdí kvality zahradnictví, které se zaměřuje na pěstování a ne jen přeprodej. Balkonové rostliny musí být taktéž řádně vyvinuty, a to včetně prvních květenství. Stromky a keře musí vykazovat dobrý zdravotní stav bez škůdců, a to i k podzimu, kdy některé z nich ztrácí olistění.

Zalévání
i (Zdroj: Depositphotos)
Pečlivě opečovávané rostliny ze zahradnictví jsou silné a zdravé

Na co se před nákupem v zahradnictví ptát

Při nákupu v zahradnictví si zjišťujeme, jakou snášenlivost mají námi vybrané rostliny vůči jiným druhům, zda jsou citlivé na mráz, jaké mají požadavky na půdu, množství živin a intenzitu a interval zálivky. Určitě je dobré se ptát i na to, kam máme nové rostliny vysadit, ne každému druhu vyhovuje například přímé sluneční záření po celý den.

Květiny
i (Zdroj: Depositphotos)
Návštěvu zahradnictví uskutečňujeme i pro nákup rostlin domů, ne jen pro zahradu

Pozor na nízké teploty

Největší hrozbou pro rostliny, které mají rády teplejší prostředí, je výrazný teplotní šok, který může zeleň zahubit. Stačí na to, aby ve skleníku zahradnictví, případně na kryté prodejné ploše bylo například 25 °C a ve venkovním prostředí například 8 °C. Tento rozdíl už je velmi výrazný, a tak musíme rostliny dodatečně ochránit například nasazením pytle na krabici s nimi, čímž zabráníme prudké změně teplot.

Publikováno: 15. 5. 2020, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich