Plevele na zahradě tu byly, jsou a budou a my se jim budeme bránit. Nějaký univerzální recept na jejich likvidaci neexistuje. I přes tuto skutečnost pro vás máme pár dobrých rad, jak s nimi zatočit. Nejlépe uděláte, když se do boje s nimi pustíte co nejdříve. Ušetříte si tím práci i starosti v následujících měsících.
Plevele na zahradě se jde zbavit i jinak než chemicky
Plevele na zahradě se nejlépe zbavíte pěkně ručně, musíte být důslední. Není to sice vždy snadné, protože některé kořeny mají dlouhé a spletité výhony a oddenky, které jsou navíc velmi odolné, ale s důsledností je to možné. Pravdou však je, že na každý plevel zabírá něco jiného. A my vám řekneme co.

Pcháč rolní (Cirsium arvense)
Pcháč rolní je jeden z nejurputnějších plevelů světa. K životu mu toho stačí málo, zato se rychle šíří a je schopen zlikvidovat všechny kulturní rostliny. Sám o sobě se však hubí jen velmi obtížně. Abyste byli úspěšní, je nutné zabránit kvetení. Nažky jsou roznášeny do velké vzdálenosti a jejich schopnost vyklíčit je až šestiletá. Bohužel jeho mechanické odstranění nebývá úspěšné. Má velmi hluboké kořeny a efektivní není ani hluboká orba. Opakované a pravidelné poškozování kořenů však nakonec může vést k jejímu úhynu. Efektivnějším způsobem je použití systémově působícího herbicidu, který je zapotřebí aplikovat na listové růžice o dvou až třech listech.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)
Dalším velmi silným plevelem, kterého se jen obtížně zbavuje, je bršlice. Roste u nás všude. Miluje vlhká stanoviště, půdu bohatou na živiny, hlavně na dusík. Velmi obtížně se likviduje. Vše se odvíjí od toho, jak velká je míra zaplevelení, a potom také kolik peněz a energie chcete do likvidace věnovat. Pokud chcete být úspěšní, nesmíte jí dovolit, aby vykvetla. I zde nejlépe funguje ruční pletí. Důsledné a důkladné vytrhávání rostlin s kořeny a vyrývání oddenků. Pryč musí jít vše, i ty nejmenší úlomky. K vyrývání použijte rycí vidle, s nimiž nepřesekáte oddenky. Po prvním čištění celý proces zopakujte za další dva týdny. K chemickému řešení přistupujte, jen když není zbytí.

Přeslička rolní (Equisetum arvense)
Přeslička rolní patří k nejstarším rostlinám vůbec. Jde o významnou léčivku, která však na záhonech umí udělat pěknou paseku. Nejlevnější, nejšetrnější, nejefektivnější, ale také i nejpracnější metodou je její pravidelné vytrhávání. Odstraňovat musíte každý výhonek, který se objeví. Musíte ji důsledně odřezávat v hloubce několik centimetrů pod povrchem země. Ze spár v dlažbě ji dostanete i s pomocí horkovzdušné pistole. Půdu pravidelně přihnojujte hnojivem bohatým na vápník. Dalším řešením je pak i selektivní herbicid.

Ptačinec žabinec (alsinula media)
Ptačinec žabinec je léčivkou, ale také drobným plevelem, který roste na zahradě i na záhonech. Je okouzlující se svými drobnými kvítky. Semena jsou plodná po několik let a na zahradě jsou tyto plevele schopné kulturním rostlinám hodně uškodit. Dokážou pokrýt celou zahradu. A kromě toho je rovněž i jedním z nejodolnějších plevelů. Zde pravidelné vytrhávání plevele nikterak nepomůže. Nezničí ho ani mráz. Efektivní je dusíkaté vápno, které je zapotřebí na záhony rozhazovat brzy ráno po mrazivé noci.
Publikováno: 16. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová