reklama

Vybíráme vhodný křovinořez

Základním využitím křovinořezů a vyžínačů je sekání trávy na těžko dostupných místech, například u obrubníků, podél záhonů nebo v těžce přístupném terénu, kam se běžnou sekačkou nedostaneme. Výběr křovinořezu se nikdy neřídí jen cenou, musíme zvážit, co všechno se strojem plánujeme dělat, a také na jaké rozloze pozemku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vybíráme vhodný křovinořez (Zdroj: Depositphotos)

Křovinořez patří na zahradách, v sadech a komunálních službách mezi nejpoužívanější stroje na údržbu travnatých ploch. Jeho základem je ocelová tyč s uvnitř umístěnou hřídelí v samomazných pouzdrech. Na jednom konci umístěná pohonná jednotka žene přes tuto hřídel pracovní nástroj, nejčastěji strunovou hlavu nebo dvou až čtyřzubý žací list. Práce s křovinořezem je jednoduchá, ale aby byla snadná, pak je zapotřebí vybrat tak, aby se natěšení nezměnilo v utrpení.

Benzínový křovinořez
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Křovinořez poslouží při dosekávání nerovných a špatně přístupných míst

Elektrické vyžínače

Základní a nejjednodušší jsou elektrické vyžínače s příkonem elektromotorku do 600 W. Jednoduché obloukové držadlo spolu s nízkou váhou zajišťuje, že obsekávání různých překážek na zahrádkách je jednodušší, než si můžeme myslet. Při výběru je ale zapotřebí trochu připlatit a vybrat renomovanou značku, která má dobré poprodejní služby, tedy i zásobování náhradními díly. U elektrických přístrojů si také zjistíme, jestli je motorek v případě poruchy opravitelný, protože při spálení vinutí, což je věc poměrně běžná, můžeme ty levnější neznačkové tak akorát odevzdat do elektroodpadu. Dobrou výbavou je také tepelný spínač, který přehřátí motorku zabrání. Ještě dnes narazíme na vyžínače, vyrobené u nás v tuzemsku. Ne všechno je tedy vyrobeno za pochybných kvalitativních podmínek v Asii. Vyžínač určitě musí mít hlavu typu "Tap and go“. Jedná se o zařízení, kdy je krátkým poklepem o trávník vysunuta již otrhaná struna. Vždy používáme pouze strunu takové tloušťky, která je předepsaná výrobcem!

Detail hlavy
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Strunová hlava je poháněna přes malou převodovku, kterou musíme pravidelně mazat

Benzínové křovinořezy umí i více než sekání

Křovinořezy jsou již trochu konstrukčně odlišné od klasických vyžínačů. Mají silnější hnací hřídel, uložení je provedeno do více pouzder a k pohonu může sloužit i mimořádně silný motor, takže se jedná i o stroje vhodné pro práci v lese. Dnes jsou nejmodernější křovinořezy vybaveny unikátními čtyřtaktními motory s mazáním, které je oddělené a funguje v jakékoliv poloze. Čtyřtaktní minimotor má velmi snadný start, nízké emise a spotřebu, nekouří a je tišší. Ale samozřejmě, že moderní motor jako takový je náchylnější na kvalitu paliv, a proto je zapotřebí používat stabilizátor do benzínu nebo prémiová paliva.

Dvoutaktní motory používají stále ještě mazání mastnou směsí, kdy do benzinu lijeme množství oleje v doporučeném poměru. Dvoutakty jsou hlučnější, mají vyšší spotřebu paliva, ale v komunální údržbě zeleně mají nezastupitelnou roli. Pro domácí a farmářské využití se pak náramně hodí křovinořez se čtyřtaktním motorem.

Velmi zajímavou možností pro náročnější zahrádkáře, farmáře a chalupáře, jsou stavebnice křovinořezu, který má dělitelnou hřídel a vyžínací hlavu nebo žací list, je tak měnitelný za adaptér kultivátoru, nůžek na střih živého plotu nebo foukače, který usnadní na podzim úklid listí. Dnes tyto stavebnice bývají vybaveny až na výjimky pouze čtyřtaktním motorem kvůli snadnějšímu startování.

Nástavce
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zajímavá je možnost využít různé typy kotoučů

AKU stroje pro nadšence

Akumulátorové křovinořezy a vyžínače se konečně po mnoha letech zbavily svojí největší bolesti, tou byla nízká výdrž baterie na jedno nabití. S příchodem a velkým rozmachem akumulátorového nářadí s lithiovými akumulátory se tak dočkaly i tyto přístroje. Při jejich výběru nehledíme pouze na to, co všechno umí kromě sekání. Akumulátor by měl být také využitelný v několika dalších strojích, díky tomu se nám jeho pořizovací cena rychleji vrátí.

Základní výhodou bateriového křovinořezu je tichý chod, má snadnou péči i obsluhu a nulové emise. Díky bateriovému pohonu tak není zapotřebí se tahat s přívodním kabelem.

Aku křovinořez
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Křovinořez má ve výbavě obloukové nebo bike držadlo

Pár dobrých rad na závěr

  • Křovinořezy a vyžínače pořizujte u menších a zavedených prodejců, kteří poskytnou dobrý servis. Vyhněte se řetězcům, často nabídnou pouze nekvalitní produkty a ještě problematický servis.
  • Akumulátor u bateriového výrobku nabíjejte alespoň dvakrát za zimu, i když se s ním nepracuje. Po dlouhou dobu nenabitý bateriový článek může prudce ztratit svoji kapacitu.

Publikováno: 17. 5. 2020, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaromír Malich

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vyměnit strunu u aku vyžínače?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vyměnit strunu u aku vyžínače zvládne i žena