reklama

Jak zkrotit zelené travní peklo

Pokud se potřebujete vydat do bitvy s přerostlou trávou, můžete v ní být poměrně snadno vítězem. Za předpokladu, že zvolíte křovinořez nebo bubnovou sekačku. Protože to jsou specialisté na vysokou trávu.

Jak zkrotit zelené travní peklo (Zdroj: Mountfield)

Tráva roste jako zběsilá a sekací sezóna už je v plném proudu. Dosud jste si možná vystačili s rotační či strunovou sekačkou, ale za pár dní už půjdou do akce také likvidátoři vysoké trávy.

Křovinořez: univerzální dříč

Nejvšestrannějším a nejdostupnějším pomocníkem, kterého využijete prakticky v každé zahradě, je křovinořez. „Největší výhodou křovinořezu je jeho univerzálnost. Ta spočívá především v možnosti výměny strunové hlavy za ocelové kotouče či nože. Díky tomu s nimi bez problémů posekáte kromě trávy i křoviny, mlází, rákosí či nálety,“ říká Martin Suchý, produktový manažer ze společnosti Mountfield.

křovinořez na vysokou trávu
Křovinořez Oleo-Mac BC 400 T vyniká skvělými parametry. Zvládne posekat trávu, prořezat křoví a snadno s ním upravíte i těžko dostupná místa. Ke komfortu při práci přispívá nízká hmotnost a spolehlivý antivibrační systém (Zdroj: Mountfield)

Práce s křovinořezem je snadnější, než si můžete myslet. Díky připevnění stroje na zádové či ramenní popruhy se jeho váha rozloží a výrazně se zvýší pracovní komfort. Suverénní pohyb umožňuje také „T rukojeť“ ve tvaru řídítek.

V křovinořezech se uplatňuje široká škála moderních řešení, například vstřikovač paliva, poloautomatický sytič nebo dekompresní ventil pomáhají k velice snadnému startování. Antivibrační systém v podobě soustavy pružin nebo silentbloků potlačí nepříjemné vibrace na minimum.

Ke každému stroji byste u dobrého prodejce kvalitních značek měli dostat popruhy, strunovou hlavu a ocelový kotouč zdarma.

Nezapomínejte ani na bezpečnost práce. Ke křovinořezu byste měli mít chránič očí a obličeje. „Nejlepším řešením je ochranný štít. Na trhu jsou i sety s chrániči sluchu, které splňují přísná bezpečnostní kritéria,“ upozorňuje Martin Suchý.

Bubnovou sekačku nic nezastaví

Na sečení velkých ploch s vysokou trávou je ideální bubnová sekačka. Její výhodou je rychlost, s jakou sečení zvládá a také to, že si troufne i na trávu vysokou až půl druhého metru. Je to díky tomu, že buben je umístěn před sekačkou, seče tedy čelně v otevřeném prostoru a sekačka není nijak limitována výškou trávy.

Základem bubnové sekačky je vyztužený dvojitý žací disk, který absorbuje nárazy do nejrůznějších překážek včetně kamenů ukrytých ve vysoké trávě a zabraňuje jeho deformaci. V disku jsou podle modelu ukryty tři až šest speciálních nožů, které jsou uloženy v zesíleném pouzdru.

Bubnová sekačka na vysokou trávu
Bubnová sekačka BDR 583 Vario si poradí s trávou vysokou až 150 cm i v těch nejnáročnějších podmínkách. Je vybavená variátorem pojezdu, díky němuž si pojezdovou rychlost plynule nastavíte přesně, tak jak potřebujete (Zdroj: Mountfield)

Velkou devizou je otočná konstrukce. Jakmile nůž narazí na pevnou překážku, například kámen, okamžitě se zasune, aniž by došlo k jeho poškození.

Sekačky jsou poháněny silnými čtyřtaktními motory a díky šípovým kolům zvládnou práci i v terénu s velkým sklonem. Všechny disponují pojezdem, takže práci s nimi zvládne každý. Navíc jsou to zcela bezpečné stroje. Pokud pustíte páku, žací buben se okamžitě zastaví díky speciální doběhové brzdě.

Velkou předností bubnových sekaček je i fakt, že posekanou trávu díky speciálnímu naváděcímu krytu složí do úhledných řádků. Výhodou jsou i nastavitelná řídítka a jejich sklopná konstrukce, díky níž se vám bubnová sekačka vejde i do kufru běžného osobního auta.

Ať už si na likvidaci vysoké trávy vyberete křovinořez nebo bubnovou sekačku, rozhodně nešlápnete vedle.

Více informací najdete na www.mountfield.cz

Publikováno: 21. 5. 2020, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce