reklama

Jak vyčistit rošt po grilování?

Grilovací rošt je zapotřebí udržovat v čistotě. Čištění grilu však zrovna nepatří k oblíbeným činnostem. Černý, mastný a špinavý rošt nikoho neláká. Není třeba se toho děsit, když víte, jak na to, zvládnete to i během několika minut. A my zase víme, jak jeho čištěním strávíte minimum času a rádi se s vámi o to podělíme.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak vyčistit rošt po grilování? (Zdroj: Depositphotos)

Grilovací rošt je nutné udržovat v čistotě

Grilovací rošt je nutné pravidelně čistit nejen z důvodu estetiky, ale i hygieny a rizika úrazu. Mastný rošt totiž může být nebezpečný. Hrozí u něj náhodné vzplanutí vyšších plamenů.

Dále přiškvařený tuk po rozpálení grilu začne po chvíli stékat na uhlíky a tím se začne odpařovat karcinogenní kouř, který se dostává do grilovaného masa.

Grilovací rošt
i (Zdroj: Depositphotos)
Grilovací rošt je nutno udržovat v čistotě, aby nevznikal karcinogenní kouř, který by se ukládal do masa

Jak tedy vyčistit rošt grilu

Po posledním kousku na grilu jej ještě jednou pořádně nahřejte, aby všechen tuk na roštu shořel. Stačí tomu obvykle 15 minut. Čištění grilu neodkládejte, nejlépe se totiž čistí ve chvíli, kdy je ještě rošt horký. V tu chvíli vám půjde čištění snadno za pomocí obyčejného drátěného kartáče. Potom rošt ještě pořádně utřete vlhkou utěrkou a rošt je v mnoha případech dostatečně čistý. Pokud ne, zkuste přitvrdit.

Čištění
i (Zdroj: Depositphotos)
Čištění grilu neodkládejte, půjde vám to mnohem lépe

Pomozte si se sodou

Soda je prostě geniální ve všech ohledech. Efektivní je i při čištění grilu. Pokud se vám nepodařilo gril vyčistit za pomocí drátěného kartáče, vezměte 30 gramů sody a smíchejte jí s 1 litrem teplé vody. Vezměte rošt a namočte ho do směsi přes noc. Druhý den ráno vezměte opět drátěný kartáč a důkladně celý rošt očistěte a opláchněte čistou vodou.

Citron a soda
i (Zdroj: Depositphotos)
V čištění grilovacího roštu vám může pomoci i soda

Pomoci může i kávová sedlina

Sedlina čili lógr spolu se šťávou z jednoho vymačkaného citronu a hrubou solí jsou dost silným prostředkem na to, aby prokoukl nejen rošt, ale i hořáky.

Kávová sedlina
i (Zdroj: Depositphotos)
Méně známým, ale účinným prostředkem je i kávový lógr

S novinami na gril!

Na čištění grilovacího roštu můžete vyzkoušet i noviny. Rozložte je na zem, položte na ně rošt z grilu a ten důkladně postříkejte čističem na troubu. Rošt do novin zabalte a nechte působit přes noc. Ráno rošt důkladně opláchněte čistou vodou a zbytky nečistot očistěte drátěným kartáčem.

Noviny
i (Zdroj: Depositphotos)
Při čištění grilu můžete použít i noviny

Čištění roštu chemickými prostředky

Ano, i to je možnost. Existují speciální prostředky, které jsou určeny k čištění grilu. Obvykle se nanesou na ještě teplý rošt, nechají se zhruba půl hodinu působit a pak se spláchnou vodou. Účinkují rychle a fungují dobře, srovnatelně s výše uvedenými možnostmi. Aby však byl rošt tak rychle vyčištěn, jsou poněkud agresivní a negativně působí na životní prostředí.

Čistící prostředky
i (Zdroj: Depositphotos)
Gril však není možné čistit vším

Rošt rozhodně nečistěte!

Rošt rozhodně nečistěte přípravky, které nejsou pro to určené. V žádném případě k tomu nepoužívejte prostředky k čištění toalet, běžné saponáty na nádobí. Pozor si dejte obzvláště na prostředky, které obsahují benzín, xylenové ředidlo nebo kyseliny.

Chemie
i (Zdroj: Depositphotos)
Rošt můžete samozřejmě vyčistit i chemickými prostředky

Na závěr, kdy už máte rošt na gril vyčištěný, je dobré jej naimpregnovat. Čili namazat nehořlavým olejem. Pozor však, nedělejte to papírovou utěrkou nebo kapesníčkem, protože na něm nechávají chlupy. Zašpinění roštu můžete předejít používáním alobalových tácků.

Impregnace
i (Zdroj: Depositphotos)
Po vyčištění je dobré rošt ještě naimpregnovat

Publikováno: 30. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová