reklama

Nejkrásnější okrasné keře kvetoucí v létě

Protože lidé zahradu nejčastěji osazují na jaře nebo na podzim, stává se, že v jejich zahradách není v létě po květu ani památky. Intuitivně si totiž v zahradnictví vybírají takové keře a rostliny, které jsou zrovna v květu a pěkně vypadají. Pokud máte už od července taky všude jenom zelenou, doporučíme vám několik krásných keřů, které budou vaši zahradu zdobit celé léto.

i (Zdroj: Zahradnictví flos)
Nejkrásnější okrasné keře kvetoucí v létě (Zdroj: Zahradnictví flos )

Okrasné ibišky

Ibišek vyniká svým vzpřímeným vzrůstem a výškou maximálně okolo tří metrů. Roste sice poměrně pomalu, ale zahrádkáře odmění opravdu krásnými květy. Původní rostliny kvetou světle fialovou barvou, ale pořídit si můžete také vyšlechtěné kultivary výrazně červených květů nebo naopak čistě bílé. Ibišky začínají kvést v průběhu července a krásné květy jim vydrží až do konce léta. Nejbohatších květů dosahují právě v srpnu, kdy toho na zahradě zase tolik nekvete – a právě proto bývají často vysazovány v blízkosti pergol či letních posezení, aby se při kávě bylo na co dívat.

Oblíbený a nenáročný motýlí keř

Půvabné motýlí keře, tedy komule, pocházejí z Číny a v našich podmínkách se dorůstají přibližně tří metrů. Vaši zahradu ozdobí nádhernými květy v bohatých hroznech a vzduch protknou příjemnou vůní, na kterou přilákají motýly z širokého okolí. Nejběžnější jsou fialové varianty, ale běžně se setkáte i s růžovými či bílými. Komule milují sluníčko a potrpí si na hluboký jarní řez. Zjara se keř hustě ozdobí listy tmavě zelené barvy a první květy se začnou objevovat až v červenci. Jejich dlouhé klasy lákají motýly až do září, kdy komule postupně odkvétá. Keř plný motýlů v zahradě je velká podívaná nejen pro malé děti, ale i pro roztěkané a unavené dospělé.

Komule jsou na pěstování nenáročné – vyhovuje jim stanoviště na přímém slunci, kam se sluneční paprsky přes den opírají maximální možnou dobu, takových rostlin opravdu mnoho nenajdete, jak potvrzují zkušenosti expertů ze Zahradnictví Flos v pražské Řeži.Počítejte s tím, že keř bude poměrně rozložitý a přibližně 3 metry vysoký. Nejvíce mu bude slušet solitérní výsadba, v menších zahrádkách pak počítejte s prostorem alespoň 1,5 metru v průměru.

komule
i (Zdroj: Zahradnictví flos)
Původní komule mají světle fialovou a tmavě fialovou barvu

Drobnější kulovitý ořechokřídlec

Jemné modré květy lákající hmyz a vonící po citronu přinese do vaší zahrady nižší keř ořechokřídlec. Díky vzdušné stavbě se rýsuje do kulovitého tvaru, ovšem roste poměrně nízko, přibližně 70 až 100 cm nad zemí. Drobné medonosné květy ho obsypají začátkem srpna a odkvete během října. V zahradě poskytuje během letních měsíců útočiště pro motýly i hmyz, takže i na něj je pestrobarevná podívaná.

Letní rozkvetlé záhony

Abyste pod stromovým a keřovým patrem měli čím osadit záhony, poradíme vám, co jim bude v létě slušet nejvíce. Celoročně se dá pěstovat krásný druh fuchsie – konkrétně fuchsie něžná, která dosahuje přibližně metrové výšky. Má drobné červenofialové květy a dobře se jí daří v polostínu. Pod fuchsiemi výborně vynikne léčivá trvalka třezalka. Od července do září ozdobí vaši zahradu žlutými květy. S výškou přibližně 25 cm je vhodná do nejnižšího patra, tedy jako podrostová rostlina. Vyhovuje jí teplejší poloha a polostín pod keři či stromy.

třezalka
i (Zdroj: Zahradnictví flos)
Třezalka tečkovaná nádherně rozsvítí každou zahradu

Pestré babí léto

Pokud chcete barevné přechody ve vaší zahradě vymyslet co nejoptimálněji, osaďte ji rostlinami, které budou dobře vypadat celé babí léto, tedy od srpna až do října. Taková je například hlohyně. V září vás odmění pěknými plody, které připomínají drobná jablíčka. Vybrat si můžete z červené, oranžové a žluté varianty plodů nebo keře vzájemně kombinovat ve větších skupinách. Krásné babí léto v zahradě podpoří i javor japonský díky svému pestrobarevnému listí. S nižším vzrůstem se vejde i do opravdu malé zahrady, kterou rozsvítí do červených a oranžových tónů. Pěkného vybarvení se dočkáte, pokud mu dopřejete slunečné stanoviště, zatímco v polostínu budou jeho barvy méně intenzivní.

Publikováno: 4. 6. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce