Krásný živý plot vyžaduje nejen pravidelnou péči, ale především dobrou ruku při výběru keřů i dalších rostlin. Sázíte ho totiž na dlouhá léta, proto je potřeba volit s rozmyslem a dobrými znalostmi. Poradíme vám, jaké keře jsou praktické, jaké trendy a kterým už odzvonilo.
Výška živého plotu je stěžejní
I když máte se sousedy dobrý vztah a rádi k nim zajdete na kafíčko, soukromí je druhá věc. Na vlastní zahradě je lepší mít klid a prostor pro pěstování i vlastní myšlenky. Aby živý plot vytvořil skutečnou zelenou bariéru, měl by být vysoký alespoň 1,5 metru. Vyšší ploty mohou také velmi dobře fungovat, ovšem počítejte s tím, že část zahrady zastíní. Nižší živý plot vám zase neposkytne dostatečné soukromí, ale skvěle se hodí třeba k lemování předzahrádky nebo chodníku. Pokud máte opravdu velkorysý pozemek, využít ho můžete jako obrubu záhonů nebo k dělení jednotlivých částí pozemku. Na rozdělení běžné zahrady ovšem bohatě stačí skupiny menších keřů o velikosti zhruba jednoho metru. Níže se budeme věnovat vyšším živým plotům, jejichž funkcí je tvořit skutečný plot oddělující sousedy, ovšem poradíme vám i několik rostlin pro ty nižší. Do nižších živých plotů se perfektně hodí zakrslý zimostráz a stálezelený dřišťál. Pokud hledáte rozvolněné linie a hodně krásy i vůně, zvolte levanduli.
Klasika živých plotů – thuje
Thuje si vydobyly dominantní postavení nejprve na našich hřbitovech a hned poté se přesunuly i do zahrad. Dnes patří k nejfrekventovanějším rostlinám pro živé ploty u nás. Oblíbené jsou zejména pro svou relativní neprostupnost a neprůhlednost a poměrně rychlý růst. Neopadavé jehličnany se vysazují v hustotě dvou sazenic na jeden metr ve velikosti přibližně 40 až 60 cm, ovšem pořídit si samozřejmě můžete i vzrostlejší kusy. Thuje jsou už dlouhá léta trnem v oku zahradníkům, kteří tvrdí, že plot ze stálezelených keřů se dá vymyslet daleko vkusněji. Zahradníkům ovšem nevadí jenom jejich estetika, ale také to, že se v průběhu roku prakticky nijak nemění. Statická a neměnná dřevina spolu s anglickým trávníkem zahradu velmi unifikuje a vytváří podivně neživý prostor.
Honosný a elegantní zimostráz
Zimostráz (neboli buxus) roste poměrně pomalu, ale zato má prakticky nulové nároky na péči. Mezi nejoblíbenější kultivary patří zimostráz obecný a zimostráz malolistý. Oběma se dobře daří v polostínu a ocení pravidelnou zálivku. Ačkoli ho možná znáte z nižších plotů, dorůstá se až úctyhodných 10 metrů. Od března do dubna kvete a v říjnu se můžete těšit na jeho typické třírohé tobolky. V živých plotech je oblíben i pro možnost sestřihu – pokud máte barokní či biedermeierovskou zahradu, můžete z něho vytvářet koule, kužely nebo dokonce zvířata.

Neprostupná hlohyně
Výbornou alternativou klasických živých plotů je hlohyně se svými barevnými tobolkami. Přes tento trnitý keř nepronikne žádný zloděj, vyhýbají se mu dokonce i kočky. Hlohyně se doroste přibližně 3 metrů a od května ozdobí vaši zahradu bílými kvítky. Její plody pak tvoří výbornou potravu pro ptáky, takže budete mít na zahradě stále živo a veselo. Hlohyně uvítá slunečné i stinné stanoviště a velmi dobře snáší také sucho.
Trendy volba – ptačí zob
Do zahradnické módy posledních let jednoznačně přišel ptačí zob. Neopadavý keř se zlatými, zelenými či panašovanými listy sice roste pomalu, ale výsledný plot z něj je velmi hustý a neprostupný. Dosáhne výšky až 3 metrů. Na slunném místě docílíte zlatavých odstínů listů, zatímco ve stínu bude olistění zelené. Vysazuje se v poměru 3 sazenic na jeden metr a dvakrát ročně potřebuje stříhání. Jeho plody přilákají na vaši zahradu řadu ptáků a díky jejich přilétání to u vás velmi ožije.
Podívejte se na další listnáče pro živé ploty z nabídky Zahradnictví Flos.
Bohatě kvetoucí mahonie
Přibližně 2 metry vysoká mahonie se bohatě větví a velkoryse kvete. Žluté kvítky od září vystřídají černomodré plody, které změní pohled na rostlinu i vaši zahradu. Mahónie jsou ideální přechodovou dřevinou mezi přísně tvarovaným živým plotem a volně rostoucím.

Rozsochatý tis
Jedovatý tis roste velmi pomalu, ale zato z něj může být až 20metrový velikán. Na živé ploty se perfektně hodí odrostlé semenáče tisu, které jsou finančně náročnější. Tis může růst buďto volně, nebo ho můžete tvarovat podle svých představ. Pro tvarování poskytuje dokonce ještě příhodnější vlastnosti než buxus. Nevadí mu slunné ani stinné stanoviště, ovšem nesnese přílišné sucho.
Bobkovišeň odstíní silnici
Sytě zelená bobkovišeň velmi dobře odolává znečištění exhalacemi, proto se výborně hodí k silnici nebo místům s větším provozem. Protože je jedovatá, nedoporučujeme ji do zahrad, kde se pohybují děti. Má podobné nároky jako rododendrony, azalky a cesmíny, proto ji často zahradníci vysazují společně s nimi. Na živé ploty se hodí kultivary Prunus Schipkaensis a Prunus Caucasica. Na jeden metr vysadíte asi 2 až 3 rostliny.

Stálezelené keře zkombinujte s barevnými
Hledáte-li keře, s kterými výše uvedené kombinovat, vyberte si některé z těch, co se v průběhu roku mění. Vaše zahrada tak bude v každém ročním období trochu jiná, ale víc a víc lákavá pro oko. Nádherně na ní vyniknou muchovníky, aronie, rakytníky, hlošiny, dříny nebo svídy. V živém plotu budou krásně vypadat i dřišťály, růže, kdoulovce, kaliny nebo komule, které přivábí motýli.
Publikováno: 3. 6. 2020, Autor: Zahradnictví flos (text a foto), Profil autora: Redakce