reklama

Trápí vás sucho na zahradě? Tyhle tipy vaše záhonky ochrání

Sucho a tropické teploty v posledních letech přicházejí ještě dříve než léto samotné. Sežehnutá tráva a vyschlé záhony tak trápí nejednoho zahrádkáře. Přečtěte si naše tipy, které šetří nejen zahradu před žízní, ale také vodu.

i (Zdroj: Pexels)
Trápí vás sucho na zahradě? Tyhle tipy vaše záhonky ochrání (Zdroj: Pexels)

Zachytávejte dešťovku ve velkém

Dešťovku na zahradě do sudů a barelů zachytává snad každý. Chcete-li ale mít zásobu na zalévání i v období bez dešťů, pořiďte si retenční nádrž. Můžete ji schovat pod zem nebo ji mít na zahradě volně postavenou. V tom případě však doporučujeme nádrž zakrýt rákosovou zástěnou, aby se zachycená dešťovka příliš rychle nezkazila. Zalévání záhonů a zavlažování trávníku vám usnadní čerpadlo na vodu, které lze ponořit jak do sudů, tak větších nádrží.

sucho na zahradě
i (Zdroj: Pexels)
Vyschlé záhony a sucho trápí v sezóně nejednoho zahrádkáře

Mulčujte a prokypřujte

Vydatná mulčovací vrstva na záhonku brání odpařování vody. Použít můžete nejen běžnou mulčovací kúru, ale také slámu, kartony, kamínky, listí i posekanou trávu. Stejně tak pomáhá pravidelné prokypření vrchní vrstvy zeminy, narušíte tím kapiláry, které odpařování pomáhají.

Sekání trávníku

Hodně vláhy potřebuje také trávník. Pokud nechcete každý večer strávit hodinu jeho zavlažováním, sekejte ho výš než obvykle. Sekačku vytáhněte ideálně jednou za tři týdny a nastavte na nejvyšší stupeň délky nebo alespoň na výšku 5 centimetrů

Zaléváte správně?

Rostliny nikdy nezalévejte z výšky, ale přímo ke kořenům. Nejlepší je dodat zálivku záhonům časně zrána nebo až na sklonku dne, kdy na ně nedopadají sluneční paprsky. Důležitá je pak samozřejmě vydatnost zálivky. Časté a mírné kropení v létě nemá smysl, voda se z půdy rychle odpaří. Vždy je lepší zalévat méně často, ale vydatněji. Voda se tak dostane hluboko ke kořenům.

Změňte svou zahradu od základů

Tuhle sezónu už to sice nestihnete, další rok ale zkuste popřemýšlet nad tím, jak zahradu co nejlépe přizpůsobit aktuálnímu počasí. Pečlivě zastřižený a extrémně žíznivý trávník můžete nahradit květinovou loukou. Je krásná na pohled, stačí ji výrazně méně vody a kosit ji můžete jen dvakrát do roka.

Publikováno: 20. 8. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce