reklama

Při pěstování okurek vsaďte na netkanou textilii

Způsobů, jak efektivně pěstovat okurky, je mnoho. Stále více si ale na oblibě získává použití netkané textilie, která má dobré vlastnosti a zvláště při pěstování okurek se velmi svědčila. Poznejte její přednosti a naučte se jí na své zahradě využívat také. Budete překvapeni, jakých pěstebních výnosů s ní docílíte.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Při pěstování okurek vsaďte na netkanou textilii (Zdroj: archiv FTV Prima)

Pěstování okurek na netkané textilii

Netkaná textilie v použití při pěstování zahradních plodin přináší velmi dobré výsledky:

  • zabraňuje růstu plevelů
  • půda se pod ní lépe ohřívá
  • nedochází k tak masivnímu odparu vláhy
  • vláha naopak proniká skrze textilii ke kořenům
  • nedochází ke kontaktu plodů se zeminou
  • omezí se výskyt plísní
  • textilie zabrání některým škůdcům v devastaci rostlin a plodů
Okurky
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Na netkané textilii se bude dařit jak nakládačkám, tak okurkám salátovkám

Jak s textilií pracovat?

Netkanou textilii jednoduše rozprostřeme na připravený pozemek, v rozích jí zajistíme kotvícími kolíčky a podle konečné velikosti pěstované plodiny si rozměříme body, kde vytvoříme místa pro rostlinky. Velmi často se takové místo vystřihne do kříže, ale musíme brát v úvahu povětrnostní podmínky - tam, kde často a silně fouká vítr, může dojít až k roztržení textilie a poškození rostlinek. V takovém případě volíme vystřižení otvoru do kruhu. Do vystřiženého místa poté zasadíme rostlinku a přihrneme okolo ní zeminu.

Netkaná textilii
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Textilii rozprostřete na záhon a upevněte v rozích

Tímto způsobem je možno pěstovat nejen okurky nakládačky, ale i salátovky, dále pak rajčata tyčková či keříčková, papriky, saláty, kedlubny, cukety, dýně a mnoho dalších plodin. Současně se zasazením rostlinky aplikujeme příslušné hnojivo, nejprve je vhodné granulové a pro další výživu můžeme používat hnojiva rozmíchaná ve vodě.

Sluneční kryty
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Plastové kryty použijte jako ochranu před sluncem i chladem

Jako zajímavou novinku nabízíme vyzkoušet tzv. sluneční kryty z plastu, které jednak rostlinky chrání proti příliš prudkým slunečním paprskům, a také je chrání hlavně v prvních dnech na záhonu proti nastydnutí při výskytu chladných nocí. Tyto kryty mají ve špici otvor, kterým proudí k rostlinkám vzduch a zároveň je možno kryty nasadit na dřevěný kolík, aby nám ve větru neuletěly. V době, kdy jsou již rostliny dostatečně odolné a navyklé venkovnímu podnebí, kloboučky odstraníme, abychom dali rostlinám prostor k růstu. 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová