Způsobů, jak efektivně pěstovat okurky, je mnoho. Stále více si ale na oblibě získává použití netkané textilie, která má dobré vlastnosti a zvláště při pěstování okurek se velmi svědčila. Poznejte její přednosti a naučte se jí na své zahradě využívat také. Budete překvapeni, jakých pěstebních výnosů s ní docílíte.
Pěstování okurek na netkané textilii
Netkaná textilie v použití při pěstování zahradních plodin přináší velmi dobré výsledky:
- zabraňuje růstu plevelů
- půda se pod ní lépe ohřívá
- nedochází k tak masivnímu odparu vláhy
- vláha naopak proniká skrze textilii ke kořenům
- nedochází ke kontaktu plodů se zeminou
- omezí se výskyt plísní
- textilie zabrání některým škůdcům v devastaci rostlin a plodů

Jak s textilií pracovat?
Netkanou textilii jednoduše rozprostřeme na připravený pozemek, v rozích jí zajistíme kotvícími kolíčky a podle konečné velikosti pěstované plodiny si rozměříme body, kde vytvoříme místa pro rostlinky. Velmi často se takové místo vystřihne do kříže, ale musíme brát v úvahu povětrnostní podmínky - tam, kde často a silně fouká vítr, může dojít až k roztržení textilie a poškození rostlinek. V takovém případě volíme vystřižení otvoru do kruhu. Do vystřiženého místa poté zasadíme rostlinku a přihrneme okolo ní zeminu.

Tímto způsobem je možno pěstovat nejen okurky nakládačky, ale i salátovky, dále pak rajčata tyčková či keříčková, papriky, saláty, kedlubny, cukety, dýně a mnoho dalších plodin. Současně se zasazením rostlinky aplikujeme příslušné hnojivo, nejprve je vhodné granulové a pro další výživu můžeme používat hnojiva rozmíchaná ve vodě.

Jako zajímavou novinku nabízíme vyzkoušet tzv. sluneční kryty z plastu, které jednak rostlinky chrání proti příliš prudkým slunečním paprskům, a také je chrání hlavně v prvních dnech na záhonu proti nastydnutí při výskytu chladných nocí. Tyto kryty mají ve špici otvor, kterým proudí k rostlinkám vzduch a zároveň je možno kryty nasadit na dřevěný kolík, aby nám ve větru neuletěly. V době, kdy jsou již rostliny dostatečně odolné a navyklé venkovnímu podnebí, kloboučky odstraníme, abychom dali rostlinám prostor k růstu.
Publikováno: 8. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová