Nezoufejte, pokud nemáte zahradu, kde byste mohli zakládat květinové záhony. Miniaturní zahrádku si můžete udělat i třeba ve velkém květináči nebo míse po babičce, která už v kuchyni dosloužila. A víte, čím takovou nádobu osázet? Vsaďte na dekorativní sukulenty, které nadělají stejnou parádu jako rozkvetlé záhony letniček či trvalek.
Sukulenty do miniaturní zahrádky
Nezoufejte, pokud nemáte prostor pro zahrádku a množství kytiček. Abychom se mohli těšit ze zeleně okolo sebe, můžeme si pořídit miniaturní zahrádku, kterou si vytvoříme ze sukulentů. Stačí nám k tomu větší květináč nebo jiná vhodná nádoba, samozřejmě sukulenty a dále drobné kamínky, dekorativní předměty a trochu zeminy. Pomocí sukulentů si můžeme vytvořit třeba i zajímavou koláž, kterou přes léto umístíme na balkon nebo na terasu a v zimě jimi zkrášlit jídelní stůl či okno.

Pomůcky
- široký květináč nebo mísa
- směs sukulentů (např. Echeverie)
- substrát
- dekorační a drenážní směs
- drobné dekorativní předměty

Postup
Začneme drenážní vrstvou, kterou nasypeme na dno nádoby. Vhodný je třeba kačírek. Vytvoříme 1-2 cm vrstvu, která je potřeba, aby rostliny zespodu neuhnívaly. Další vrstvou je substrát, vybíráme zásadně takový, který je určený pro sukulenty. Tento substrát je obohacený o keramzit a jemný písek, který sukulentům velmi vyhovuje. Pak už můžeme přikročit k sázení rostlinek. Ty vyjmeme z původního obalu, oklepeme z kořenů substrát a kořeny lehce provzdušníme. Poté je zasadíme do připravené nádoby. My jsme vsadili na Echeverie, česky netřesky, které jsou původem z Jižní Ameriky a jsou navyklé na minimum vláhy. Echeveriím vyhovuje i plné letní slunce, kdy se jejich tuhé listy zabarvují až do červena a naše koláž se tak bude krásně a postupně vybarvovat.

Jakmile máme zasazený dostatečný počet Echeverií, můžeme přikročit k vytváření dekorace. Velmi efektně v míse budou vypadat malé terakotové květináčky, napůl zasazené do substrátu. Pak celý povrch substrátu zasypeme slabou vrstvou kačírku, aby se zemina zcela schovala. Tím netřesky ještě více vyniknou a vytvoří zajímavý barevný kontrast. Závěrem dodekorujeme několika ozdobnými drobnými předměty podle vlastního uvážení - můžeme použít miniaturní zahradní nářadí nebo nádobíčko pro panenky.

Údržba takové mísy je minimální, postačí jednou za 14 dní opatrně zalít, v zimě pak jednou za 3 týdny. Vyhýbáme se rosení, protože by netřeskům mohly začít uhnívat listy.
Publikováno: 23. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová