reklama

dTest se zaměřil na vlastnosti robotických sekaček

Chcete na zahradě raději odpočívat než pracovat? V případě péče o perfektní sestřih travního porostu je v takovém případě užitečným pomocníkem robotická sekačka. Dvacítku vybraných modelů podrobili sérii zkoušek odborníci z nezávislé spotřebitelské organizace dTest a zjistili, že pro dobře posečený pažit nemusíte sahat do kapsy tak hluboko. Nedostatečné tentokrát padaly hlavně za výdrž baterie a v jednom případě také za bezpečnost.

Podle čeho vybrat robotickou sekačku? (Zdroj: Depositphotos)

Robotická sekačka je v podstatě zmenšenou a zautomatizovanou formou rotační sekačky a používá se na úpravu nízkých trávníků. Pohybuje se v prostoru ohraničeném vodicím kabelem, který je třeba před jejím použitím položit „pod“ zem, a sama se jezdí dobíjet do základny. Při práci je tak zcela autonomní.

Na tyto praktické pomocníky čekala v dTestu nová optimalizovaná série zkoušek vypracovaná ve spolupráci se zahraničními partnery. Zaměřili jsme se na nejdůležitější parametry, tedy kvalitu sečení, snadnost obsluhy, výdrž baterie, dílenské zpracování, hlučnost a v neposlední řadě také bezpečnost.

Robotická sekačka 1
Sekačky jsou zajištěny proti krádeži a mají i GPS lokátor (Zdroj: Depositphotos)

Poradí si na rovině…

Pokud jde o sečení, prověřili odborníci testované modely opravdu důkladně. Nejdůležitější byla zkouška sečení běžného trávníku. Při ní každá sekačka pečovala o plochu velikosti 200 m2, a to po dobu čtyř týdnů, za kterou se nastavená výška sečení postupně snižovala z 50 na 20 mm. Na sekačky na svěřeném prostoru čekala i řada překážek jak v podobě úzké uličky, tak úseku s plotem, květinovým záhonem, terasou a stromem. Čistotu, rovnoměrnost střihu i celkový vzhled trávníku kontrolovali laboratorní pracovníci vždy po týdnu a byli spokojení, protože kromě dvou uspokojivých rozdali naprostou převahu dobrých a tři velmi dobrá hodnocení.

Robotická sekačka v terénu
Robotická sekačka zvládne i velkou travnatou plochu (Zdroj: Depositphotos)

… i ve svahu a na hrbolech

Podobné to bylo i v případě sekání vysoké (10 cm) a vlhké trávy. V obou těchto disciplínách byla sice nejhorší udělenou známkou dostatečná, ale týkala se jen dvou modelů. Vysoká i vlhká tráva potrápila například sekačku Gardena Smart Sileno Life 750, která si ve vyšším porostu nevěděla rady se silnějšími stébly a na vlhku se zasekávala na kupičkách posekané trávy. Velmi dobře nebo dobře si většina robotických sekaček poradila i s nerovným, hrbolatým trávníkem a sečením ve svahu s 35% sklonem. V těchto ztížených podmínkách získala řada modelů dokonce lepší hodnocení než za běžné sečení. Zajímavým zjištěním je, že pokud jde o sečení celkově, dosáhl nejlepších výsledků jak nejdražší do testu zařazený model Stihl RMI 632 (cena v době testování 52 190 Kč), tak i Riwall PRO RRM 1000, který s cenou 15 000 Kč patřil do pětice nejlevnějších testovaných modelů. Stihl si lépe poradil s vysokým a vlhkým trávníkem, zároveň je vhodný i pro větší plochy, a to 3 000 m2. Při běžném sečení však bylo po čtyřtýdenní zkoušce na trávníku možné najít nedostatečné rozsekané zbytky trávy.

Robotická sekačka
Kvalitní robotická sekačka si poradí i se stoupáním do svahu nebo s nerovnostmi (Zdroj: Depositphotos)

Pozor na nohy

Velmi nadějně vypadala i zkouška bezpečnosti, a to elektrické i mechanické. Hned 19 modelů v obou zkouškách obstálo velmi dobře. Mechanickou bezpečnost prověřujeme různými způsoby. Zjišťujeme například, zda se robot zastaví, když se k němu přiblížíte, a zda se ho během sečení můžete bezpečně dotýkat nebo ho dokonce zdvihat ze země. Pracujícím robotům stavíme do cesty i obuté atrapy lidské nohy.

Právě v poslední zmiňované zkoušce neobstál model Stiga M5. Za mechanickou bezpečnost dostala tato sekačka nedostatečnou, když po kontaktu s obuví vjela na atrapu nohy a čepele se zastavily až po chvíli. Představuje tak riziko vážného zranění a především děti by si v její blízkosti rozhodně neměly hrát.

Robotická sekačka ovládání
Robotickou sekačku lze ovládat pomocí chytrého telefonu (Zdroj: Depositphotos)

Celkově nejhůře hodnocenou zkouškou byla výdrž baterií. Uspokojivé hodnocení získala za 100 minut jinak spíše průměrně hodnocená sekačka Worx M700, ostatní nedosáhly výše než na dostatečnou a čtveřice sekaček s výdrží 35 nebo dokonce jen 30 minut se poroučela s nedostatečnou. Mezi nimi i výše zmiňovaný model Stihl. Horší známky se objevily i za hlučnost, kdy za naměřených více než 70 dB padly čtyři dostatečné. Při subjektivním posouzení to však s hlukem tak špatné nebylo a nejhorší udělenou známkou byla uspokojivá. Dobře nebo velmi dobře si pak sekačky vedly, jak pokud jde o obsluhu, tak o dílenské zpracování. Výtka míří jen k čištění totožných modelů dvou různých barevných provedení a značek, tedy Cub Cadet XR2 1000 a Wolf Garten Loopo M1000. Mají totiž na podvozku mnoho míst, z nichž je obtížné odstranit zachycenou trávu. Zajímavé také je, že byť se modely skutečně liší jen barevným provedením, je v jejich pořizovací ceně zhruba třítisicový rozdíl.

Robotická sekačka nabíjení
Důležité je nabíjecí stanoviště, dbejte na jeho zabezpečení (Zdroj: Depositphotos)

Chystáte-li se trávu svěřit do péče robotickým sekačkám, přinášíme vám pár praktických tipů odborníků z dTestu:

  • Než přenecháte sekání trávy robotickému pomocníkovi, vytyčte pomocí kabelu území, o které se sekačka bude starat. Samotná základní instalace je poměrně snadná a zvládne ji i méně zručný zahrádkář. Praktické návody najdete například na YouTube.
  • Jakmile jsou kabel i napájecí stanice na svém místě, nastavte na sekačce rozlohu trávníku, pracovní hodiny a frekvenci sečení. Při těchto úkonech se vždy řiďte návodem k použití daného modelu. Po dokončení instalace a programování je sekačka připravená k sečení.
  • Většina robotů seká v náhodném vzoru (z 20 testovaných šlo hned o 18; 1 model měl vzor lineární, 1 náhodný se spirálami). To znamená, že po zapnutí jezdí po trávníku zcela nahodile. Postupně posekají celé vymezené území, dosáhnout rovnoměrného vzhledu ve všech částech zahrady však může trvat i pár týdnů. Vyplatí se tedy nechat robota sekat pravidelně.
Robotická sekačka 2
Sekačka musí splňovat bezpečnostní parametry (Zdroj: Depositphotos)
  • Dejte pozor, aby na trávníku nebyly překážky v podobě větviček, kamenů nebo většího množství listí. Robot se je bude snažit rozsekat a může tak poměrně snadno dojít k poškození žacích čepelí.
  • Nezapomeňte, že i robotická sekačka potřebuje údržbu. Pravidelně ji čistěte, hlavně na podvozku a kolech, kde postupně ulpívají zbytky trávy. Pozornost věnuje i čepelím. Kontrolujte, zda jsou správně ostré, a v případě potřeby je vyměňte nebo obraťte (je-li váš model vybaven oboustrannými čepelemi).
  • Stejně jako u běžných sekaček by se ani v případě použití robotických neměla tráva zkracovat o více než třetinu délky. V případě výraznějšího zástřihu by byla stébla zbytečně vysílená a na kvalitě celého trávníku by se to časem začalo projevovat. Je-li tráva vysoká, snižujte výšku sečení postupně v průběhu několika týdnů, jako to dělali při zkouškách v dTestu. Pokud je trávník opravdu přerostlý, třeba třiceticentimetrový, je lepší jej nejprve posekat obyčejnou rotační sekačkou a teprve potom svěřit do péče robotovi.
  • Robotické sekačky jsou v podstatě mulčovací stroje, a tak je posekaný rostlinný materiál rovnoměrně rozprostřen po povrhu trávníku. Tyto kousky trávy obsahují poměrně dost živin, a tak trávník není potřeba tak často hnojit. Především v průběhu jara a léta, kdy jsou traviny vegetačně nejaktivnější, se však bez pomocných přípravků pravděpodobně neobejdete. Pokud jde o zavlažování, roboti jsou voděodolní, a tak by jim občasný postřik vodou neměl nikterak ublížit.

Kompletní výsledky testu robotických sekaček najdete na www.dtest.cz/roboticke-sekacky

Publikováno: 13. 6. 2020, Autor: dTest (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce