reklama

dTest se zaměřil na vlastnosti robotických sekaček

Chcete na zahradě raději odpočívat než pracovat? V případě péče o perfektní sestřih travního porostu je v takovém případě užitečným pomocníkem robotická sekačka. Dvacítku vybraných modelů podrobili sérii zkoušek odborníci z nezávislé spotřebitelské organizace dTest a zjistili, že pro dobře posečený pažit nemusíte sahat do kapsy tak hluboko. Nedostatečné tentokrát padaly hlavně za výdrž baterie a v jednom případě také za bezpečnost.

i (Zdroj: Depositphotos)
Podle čeho vybrat robotickou sekačku? (Zdroj: Depositphotos)

Robotická sekačka je v podstatě zmenšenou a zautomatizovanou formou rotační sekačky a používá se na úpravu nízkých trávníků. Pohybuje se v prostoru ohraničeném vodicím kabelem, který je třeba před jejím použitím položit „pod“ zem, a sama se jezdí dobíjet do základny. Při práci je tak zcela autonomní.

Na tyto praktické pomocníky čekala v dTestu nová optimalizovaná série zkoušek vypracovaná ve spolupráci se zahraničními partnery. Zaměřili jsme se na nejdůležitější parametry, tedy kvalitu sečení, snadnost obsluhy, výdrž baterie, dílenské zpracování, hlučnost a v neposlední řadě také bezpečnost.

Robotická sekačka 1
i (Zdroj: Depositphotos)
Sekačky jsou zajištěny proti krádeži a mají i GPS lokátor

Poradí si na rovině…

Pokud jde o sečení, prověřili odborníci testované modely opravdu důkladně. Nejdůležitější byla zkouška sečení běžného trávníku. Při ní každá sekačka pečovala o plochu velikosti 200 m2, a to po dobu čtyř týdnů, za kterou se nastavená výška sečení postupně snižovala z 50 na 20 mm. Na sekačky na svěřeném prostoru čekala i řada překážek jak v podobě úzké uličky, tak úseku s plotem, květinovým záhonem, terasou a stromem. Čistotu, rovnoměrnost střihu i celkový vzhled trávníku kontrolovali laboratorní pracovníci vždy po týdnu a byli spokojení, protože kromě dvou uspokojivých rozdali naprostou převahu dobrých a tři velmi dobrá hodnocení.

Robotická sekačka v terénu
i (Zdroj: Depositphotos)
Robotická sekačka zvládne i velkou travnatou plochu

… i ve svahu a na hrbolech

Podobné to bylo i v případě sekání vysoké (10 cm) a vlhké trávy. V obou těchto disciplínách byla sice nejhorší udělenou známkou dostatečná, ale týkala se jen dvou modelů. Vysoká i vlhká tráva potrápila například sekačku Gardena Smart Sileno Life 750, která si ve vyšším porostu nevěděla rady se silnějšími stébly a na vlhku se zasekávala na kupičkách posekané trávy. Velmi dobře nebo dobře si většina robotických sekaček poradila i s nerovným, hrbolatým trávníkem a sečením ve svahu s 35% sklonem. V těchto ztížených podmínkách získala řada modelů dokonce lepší hodnocení než za běžné sečení. Zajímavým zjištěním je, že pokud jde o sečení celkově, dosáhl nejlepších výsledků jak nejdražší do testu zařazený model Stihl RMI 632 (cena v době testování 52 190 Kč), tak i Riwall PRO RRM 1000, který s cenou 15 000 Kč patřil do pětice nejlevnějších testovaných modelů. Stihl si lépe poradil s vysokým a vlhkým trávníkem, zároveň je vhodný i pro větší plochy, a to 3 000 m2. Při běžném sečení však bylo po čtyřtýdenní zkoušce na trávníku možné najít nedostatečné rozsekané zbytky trávy.

Robotická sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Kvalitní robotická sekačka si poradí i se stoupáním do svahu nebo s nerovnostmi

Pozor na nohy

Velmi nadějně vypadala i zkouška bezpečnosti, a to elektrické i mechanické. Hned 19 modelů v obou zkouškách obstálo velmi dobře. Mechanickou bezpečnost prověřujeme různými způsoby. Zjišťujeme například, zda se robot zastaví, když se k němu přiblížíte, a zda se ho během sečení můžete bezpečně dotýkat nebo ho dokonce zdvihat ze země. Pracujícím robotům stavíme do cesty i obuté atrapy lidské nohy.

Právě v poslední zmiňované zkoušce neobstál model Stiga M5. Za mechanickou bezpečnost dostala tato sekačka nedostatečnou, když po kontaktu s obuví vjela na atrapu nohy a čepele se zastavily až po chvíli. Představuje tak riziko vážného zranění a především děti by si v její blízkosti rozhodně neměly hrát.

Robotická sekačka ovládání
i (Zdroj: Depositphotos)
Robotickou sekačku lze ovládat pomocí chytrého telefonu

Celkově nejhůře hodnocenou zkouškou byla výdrž baterií. Uspokojivé hodnocení získala za 100 minut jinak spíše průměrně hodnocená sekačka Worx M700, ostatní nedosáhly výše než na dostatečnou a čtveřice sekaček s výdrží 35 nebo dokonce jen 30 minut se poroučela s nedostatečnou. Mezi nimi i výše zmiňovaný model Stihl. Horší známky se objevily i za hlučnost, kdy za naměřených více než 70 dB padly čtyři dostatečné. Při subjektivním posouzení to však s hlukem tak špatné nebylo a nejhorší udělenou známkou byla uspokojivá. Dobře nebo velmi dobře si pak sekačky vedly, jak pokud jde o obsluhu, tak o dílenské zpracování. Výtka míří jen k čištění totožných modelů dvou různých barevných provedení a značek, tedy Cub Cadet XR2 1000 a Wolf Garten Loopo M1000. Mají totiž na podvozku mnoho míst, z nichž je obtížné odstranit zachycenou trávu. Zajímavé také je, že byť se modely skutečně liší jen barevným provedením, je v jejich pořizovací ceně zhruba třítisicový rozdíl.

Robotická sekačka nabíjení
i (Zdroj: Depositphotos)
Důležité je nabíjecí stanoviště, dbejte na jeho zabezpečení

Chystáte-li se trávu svěřit do péče robotickým sekačkám, přinášíme vám pár praktických tipů odborníků z dTestu:

  • Než přenecháte sekání trávy robotickému pomocníkovi, vytyčte pomocí kabelu území, o které se sekačka bude starat. Samotná základní instalace je poměrně snadná a zvládne ji i méně zručný zahrádkář. Praktické návody najdete například na YouTube.
  • Jakmile jsou kabel i napájecí stanice na svém místě, nastavte na sekačce rozlohu trávníku, pracovní hodiny a frekvenci sečení. Při těchto úkonech se vždy řiďte návodem k použití daného modelu. Po dokončení instalace a programování je sekačka připravená k sečení.
  • Většina robotů seká v náhodném vzoru (z 20 testovaných šlo hned o 18; 1 model měl vzor lineární, 1 náhodný se spirálami). To znamená, že po zapnutí jezdí po trávníku zcela nahodile. Postupně posekají celé vymezené území, dosáhnout rovnoměrného vzhledu ve všech částech zahrady však může trvat i pár týdnů. Vyplatí se tedy nechat robota sekat pravidelně.
Robotická sekačka 2
i (Zdroj: Depositphotos)
Sekačka musí splňovat bezpečnostní parametry
  • Dejte pozor, aby na trávníku nebyly překážky v podobě větviček, kamenů nebo většího množství listí. Robot se je bude snažit rozsekat a může tak poměrně snadno dojít k poškození žacích čepelí.
  • Nezapomeňte, že i robotická sekačka potřebuje údržbu. Pravidelně ji čistěte, hlavně na podvozku a kolech, kde postupně ulpívají zbytky trávy. Pozornost věnuje i čepelím. Kontrolujte, zda jsou správně ostré, a v případě potřeby je vyměňte nebo obraťte (je-li váš model vybaven oboustrannými čepelemi).
  • Stejně jako u běžných sekaček by se ani v případě použití robotických neměla tráva zkracovat o více než třetinu délky. V případě výraznějšího zástřihu by byla stébla zbytečně vysílená a na kvalitě celého trávníku by se to časem začalo projevovat. Je-li tráva vysoká, snižujte výšku sečení postupně v průběhu několika týdnů, jako to dělali při zkouškách v dTestu. Pokud je trávník opravdu přerostlý, třeba třiceticentimetrový, je lepší jej nejprve posekat obyčejnou rotační sekačkou a teprve potom svěřit do péče robotovi.
  • Robotické sekačky jsou v podstatě mulčovací stroje, a tak je posekaný rostlinný materiál rovnoměrně rozprostřen po povrhu trávníku. Tyto kousky trávy obsahují poměrně dost živin, a tak trávník není potřeba tak často hnojit. Především v průběhu jara a léta, kdy jsou traviny vegetačně nejaktivnější, se však bez pomocných přípravků pravděpodobně neobejdete. Pokud jde o zavlažování, roboti jsou voděodolní, a tak by jim občasný postřik vodou neměl nikterak ublížit.

Kompletní výsledky testu robotických sekaček najdete na www.dtest.cz/roboticke-sekacky

Publikováno: 13. 6. 2020, Autor: dTest (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.