reklama

5 trendů v zahradním nábytku

Jaký zahradní nábytek bude vaším novým společníkem na terase, u grilu či na balkoně? Abyste se v sortimentu zahradního nábytku vyznali a dobře si vybrali ten nejhezčí a nejpraktičtější, připravili jsme pro vás pár tipů a postřehů.

5 trendů v zahradním nábytku

Zahradní nábytek by měl ladit s prostředím

Zahradní sestavy podle způsobu využití dělíme na jídelní a relaxační. Pro zahradní nábytek obecně platí, že jednotlivé kolekce obsahují nejen stůl, židle, křesla a lehátka. Jednotlivé řady doplňují i lavice, taburety a výrobky šité na míru dětem. Zpravidla lze dokoupit i zahradní houpačku a zahradní lehátka. V pestré škále se vyrábějí i zástěny a paravány, které váš nový venkovní obývák, jídelnu, odpočívárnu i hernu, odstíní od pohledů ze sousedství i z ulice.

Soukromému posezení vévodí umělý ratan

Nejnovějším trendem v oblasti zahradního nábytku jsou kousky z umělého ratanu s pohodlným čalouněním s venkovní úpravou, konferenčním stolkem i lehátky. Umělý ratanový nábytek vyniká svou odolností proti UV záření a špatnému počasí. Zahradní nábytek z umělého ratanu je téměř bezúdržbový a velice lehký, pevný, stálobarevný a vyniká dlouhou životností. Je vyroben z hliníkové konstrukce, která je opředena umělým ratanem.

Soukromému posezení vévodí umělý ratan
Soukromému posezení vévodí umělý ratan

Zahradní stoly z umělého ratanu, jedno zda konferenční nebo jídelní, jsou vybaveny skleněnou deskou, která jej spolehlivě ochrání před počasím i drobnými nehodami.

Přírodní ratan a kov je stále v kurzu

Stále oblíbený je i nábytek z přírodního ratanu, ten ale více sluší zimním zahradám, kde je celoročně chráněn před vlivy počasí. Je-li vaším favoritem i do zahrady či na terasu, budete ho muset uklízet. Nábytek z přírodního ratanu je lehký, vzdušný a dobře snáší rozmary počasí. Nevadí mu krátkodobý déšť ani slunce a pokud se materiál začne "zatrhávat", stačí ho obrousit a obnovit bezbarvým lakem na dřevo.

Přírodní ratan a kov je stále v kurzu
Přírodní ratan a kov je stále v kurzu

Zahradní nábytek z kovu se dá skvěle kombinovat s barevnými poduškami, polštáři, dřevěnými detaily, tkaninami a syntetickými materiály. Nejčastěji se setkáte s nábytkem vyrobeným z hliníku, jehož předností je dlouhá životnost, odolnost a nenáročná údržba. K výrobě venkovního nábytku se také používá ocel. Oba dva materiály jsou již povrchově upravené a mají vysokou nosnost. Na desky stolů se často používá plechová mřížovina.

Takřka nezničitelný plastový zahradní nábytek

Když se řekne plastový nábytek, netřeba si hned představovat jen jeho nejvýznamnější zástupkyni – bílou plastovou zahradní židli, která se rozšířila po celém světě a stala se ikonou zahradního nábytku. Dnes jsou k mání velice elegantní kolekce z plastu, který evokuje přírodní materiály. Ten je vyrobený ze směsi tvrdých plastů a v kombinaci např. s umělým ratanem nejenže dobře vypadá, ale má také mnohem delší životnost. Je žáruvzdorný, nerezaví a je odolný proti UV záření.

Nespornou výhodou nábytku z plastu je jeho váha, snadná údržba a odolnost vůči venkovním podmínkám. U levnějších výrobků je nevýhodou blednutí barev a nosnost materiálu.

Dřevo nikdy nevyjde z módy

Dřevěný nábytek je vhodný na zahrady klasického designu a tam, kde se konzervativní majitel raději nepouští do žádné větší proměny. Vybírat můžete ze smrku, borovice, buku, dubu nebo exotického teaku a dalších. Rozdíly jsou patrné hlavně v tvrdosti dřeva. Čím tvrdší dřevo je, tím je delší jeho životnost.

Dřevo nikdy nevyjde z módy
Dřevo nikdy nevyjde z módy

Výrobky z tropických dřev všech barev i kvalit zpravidla vyžadují lehkou údržbu v podobě nátěru konzervačním olejem. Postačí je jedenkrát ročně lehce přebrousit, odborníci tvrdí, že to zvládne i hrubší kartáč, a napustit olejem vybrané barvy.

Sortiment dřevěného zahradního nábytku doplňují i kolekce z tuzemských dřev, jež se dodávají bez povrchové úpravy. To proto, abyste si mohli nábytek natřít barvou, která bude vyhovovat.

Dřevo nikdy nevyjde z módy
Dřevo nikdy nevyjde z módy

I nábytek z obyčejné palety může být ozdobou vaší zahrady. Stoly, zahradní lavice, sezení nebo police z palet. Dalo by se říci, že nábytek z palet hýbe světem. Pokud chcete popustit uzdu své fantazii a kreativitě, pak jsou palety tím nejlepším důvodem. Je jen na vás, zda si koupíte již opracované, nalakované palety nebo si od první třísky do poslední vrstvy laku vše zpracujete svépomocí. Přínosné je také možnost využít workshopů na výrobu nábytku z palet, které nadšenci často organizují i ve vašem okolí.

Publikováno: 11. 3. 2019, Autor: Hornbach (text a foto), Profil autora: Redakce