reklama

Čím a jak správně čistit bazén?

Bazénová technika nám slouží nejen k filtrování vody a vůbec k udržování kvality vody na koupání, ale je tu také ta, s níž budeme bazény čistit. Čištění bazénů není záležitost, kterou můžeme svěřit smetáku a úklidovému prostředku. Seznamte se s čistící technikou pro bazény a s jejím fungováním.

i (Zdroj: Depositphotos)
Čím a jak správně čistit bazén? (Zdroj: Depositphotos)

Léto tu bude co nevidět a s ním horké dny, které bychom nejraději strávili ponořeni až po uši v bazénu na zahradě. Ideální je, pokud tedy bazén vůbec máme a v něm navíc krásnou průzračnou vodu. A jak docílíme té průzračné vody? Nejprve bychom měli vědět, jak kvalitní voda protéká naším vodovodním řadem, pokud z něj budeme vodu do bazénu čerpat. Je to sice finančně celkem drahá záležitost, ale mnohdy není jiné cesty. Existuje i možnost nechat si vodu dovézt v cisterně. Taková voda je prověřená a velmi kvalitní, což ostatně koncová cena také. 

Koupání
i (Zdroj: Depositphotos)
Abychom se mohli vždy vykoupat v čisté vodě, potřebujeme se o bazén řádně starat

pH vody

I když voda, kterou jsme do bazénu napustili, dosahuje optimální kvality, přeci jen potřebujeme v průběhu sezóny hlídat některé ukazatele. Především je to hladina pH. Pro vodu v bazénu je vhodná voda neutrální, tedy ani kyselá a ani zásaditá. Na stupnici se označuje v rozmezí 6,8 - 7,1. V opačném případě by se ve vodě začaly tvořit řasy a sinice a voda by se znehodnotila. Museli bychom pak vodu vypustit, bazén znovu vyčistit a doplnit novou vodou. V takové chvíli by možná bylo efektivnější si zaplatit zahraniční dovolenou u moře, protože opětovné napouštění bazénu už může začít šplhat do astronomických částek. Po zajištění správné výše pH vody se přidává chlór. Můžeme ho pořídit v tabletách nebo jako granulát. 

pH vody
i (Zdroj: Depositphotos)
Přes koupací sezónu je důležité měřit hladinu pH

Čištění bazénů mechanicky

Jako první krok, který při údžbě bazénů uděláme, je odstranění nečistot na hladině bazénu. Použijeme na to nejrůznější bazénové síťky, které zachytí napadané listí, hmyz a další větší nečistoty. Lze jimi rovněž pracovat i pod hladinou a zachytávat vše, co se ukrývá na dně. Tyto síťky však nejsou schopné zachytit malé a mikroskopické částice. K tomu nám poslouží filtrace. Mechanické čištění je potřeba provádět prakticky každý den. 

Mechanické čištění
i (Zdroj: Depositphotos)
Na hrubší nečistoty na hladině si pořiďte praktickou síťku

Filtrace

U menších bazénů si vystačíme s kartušovou filtrací, která se skládá z kartušové vložky a čerpadla. Aby filtrace mohla pracovat spolehlivě, je potřeba její papírovou filtrační vložku za sezónu několikrát vyměnit. A také minimálně každý týden filtrační vložku vyjmout a proprat pod proudem vody, abychom jí zbavili zachycených usazenin a nečistot.

Větší bazény potřebují filtraci pískovou. Tato filtrace obsahuje křemičitou pískovou náplň, která je schopná zachytit všechny nečistoty v bazénu. Je natolik výkonná, že na ni lze napojit i další příslušenství jako třeba solární ohřev nebo bazénový vysavač. Díky použití pískové filtrace se také podstatně zmenší množství použité bazénové chemie, a tím také uděláme něco pro své zdraví (nadměrné používání bazénové chemie může vést i k alergickým kožním a dýchacím reakcím).

Písková filtrace
i (Zdroj: Depositphotos)
Písková filtrace nám pomůže s udržením čistoty vody

Bazénové vysavače 

Abychom si byli jisti, že máme vodu v bazénu opravdu čistou, kromě pískové filtrace používáme i nejrůznější bazénové vysavače. Mohou to být obyčejné mechanické, které se napojí právě na pískovou filtraci a mechanickým pohybem odstraníme usazeniny a nečistoty ze dna a stěn bazénu. Kromě toho, že musíme vyvinout sílu a pohyb při práci, zatěžujeme čerpadlo. Tím samozřejmě dochází k většímu výkonu a rychlejšímu opotřebení součástek motoru.

Vysávání
i (Zdroj: Depositphotos)
Poloautomatické vysavače sesbírají nečistoty i ze dna, ale nasají je do filtrace

Další možností jsou vysavače poloautomatické, které se ale opět musí napojit na čerpadlo a pískovou filtraci. Poloautomatický vysavač sesbírá nečistoty do sběrné nádobky, ale poté je vypouští do pískové filtrace, čímž nám přidělají práci s následným častějším čištěním filtrace samotné. Jakmile navíc zapomeneme pískovou filtraci vyčistit, veškerá naše snaha o křišťálově čistou vodu v bazénu přijde vniveč, neboť filtrace vypustí všechny nečistoty zpět do vody.

Řešením jsou automatické vysavače, které pracují zcela samostatně. Nejsou napojené na filtraci, a tudíž veškeré sesbírané nečistoty zůstanou uvnitř vysavače. Pro nás to znamená ušetření práce i času s čištěním bazénu mechanicky, ale také s následným čištěním filtrace. Protože automatické vysavače nepotřebují připojení na čerpadlo, zároveň tím prodlužují jeho životnost, a také životnost pískové filtrace společně s nižší četností jejího čištění. Jediné připojení je na elektrické trafo neboli transformátor. Všechny nečistoty, které automatický vysavač sesbírá, zůstávají v jeho sběrném koši a nehrozí jejich opětovné vypuštění do bazénu. A protože za nás tento automatický vysavač - robot udělal špinavou práci, zůstane na nás pak jen očistit vysavač a vymýt sběrný koš. 

Bazénový vysavač
i (Zdroj: Depositphotos)
Poloautomatické a automatické vysavače jsou u bazénů potřeba

Samotná frekvence čištění automatického vysavače není vysoká, postačí jeho filtry a sběrný koš vymýt po každém druhém použití v bazénu. Pouze na jaře, kdy uvádíme bazén do provozu po zimní odstávce, doporučujeme robotický vysavač vyčistit po každém použití, neboť nános nečistot v bazénu bude silnější než v období, kdy bazén aktivně používáme a pravidelně mu věnujeme péči. Před spuštěním vysavače bychom měli nejprve pomocí síťky vysbírat z hladiny bazénu hrubší nečistoty. 

Pokud bazén používáme denně, je ideální po skončení koupání (nejlépe na noc) zapojit automatický vysavač a nechat ho konat svou práci. Jeho chod je velmi tichý, takže nebude nikoho rušit hlukem. 

Vysavač Hayward SharkVac XL Pilot

Mezi kvalitní automatické vysavače můžeme zařadit třeba Hayward SharkVac XL Pilot. Tento vysavač spolehlivě odstraní veškeré nečistoty ze dna, stěn i z hladiny bazénu. Jeho tichý chod je zárukou koupání v čistém bazénu. Je plně automatický, vybavený mikroprocesorem Adaptive Seek Control Logic, který optimalizuje pohyb robota v průběhu čištění bazénu a zajistí pečlivé vyčištění bazénu. Je použitelný do bazénů o maximálních rozměrech 12 x 6 m. Je vhodný do všech typů venkovních i vnitřních bazénů, dokonce i do bazénů se slanou vodou.

hayward-sharkvacxlpilot-03
i (Zdroj: Hayward)
Automatický vysavač Hayward Shark vac xl pilot se o úklid postará sám

Vysavač je vybaven duálními filtry, které zachytí i nečistoty velikosti 20 µm. Filtry jsou kazetově uspořádány s horním pohodlným přístupem. Má dva automatické čistící módy (pouze čištění dna nebo kompletní čištění bazénu), které snadno navolíte, ke spouštění pak stačí stisk jednoho tlačítka. 

Sběrný koš
Hayward Shark vac xl pilot je vybaven sběrným košem a duálními filtry (Zdroj: Hayward)
Filtry
Duální filtry stačí po práci pouze vymýt proudem čisté vody (Zdroj: Hayward)

Vysavač je vybaven automatickým čidlem, které zabrání vyjetí robota z vody a zničení čerpadla. Má až o 94 % menší spotřebu energie oproti jiným typům automatických vysavačů, a to díky ergonomickému tvaru, úzkoprofilovému designu, speciálnímu systému kol a přisávání k povrchu bazénu. Abyste nemuseli tento automatický vysavač přenášet v náručí, je vybaven transportním vozíkem. 

hayward-sharkvacxlpilot-01
i (Zdroj: Hayward)
Automatický vysavač Hayward Shark vac xl pilot je napojen pouze na zdroj elektrické energie

Dá se říci, že automatický vysavač bazénů poskytuje vynikající čištění, spolehlivost a pohodlí pro každého majitele bazénu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová