reklama

Plevele v zahradě: jak je zlikvidovat bez postřiků?

Plevele v zahradě letos hodně prospívají. Je to dáno především vlhčím rázem počasí, kdy jim příroda poskytuje perfektní podmínky. Jejich likvidace chemickou cestou je zbytečná, protože existují mnohem šikovnější postupy, jak s nimi zatočit. Například speciální zahradní nářadí umožňuje pomocí jednoduchých fíglů zatočit s plevelem nejen v trávníku, ale i mezi dlažbou nebo na záhonech. Neoblíbené činnosti tak mohou být mnohem příjemnější.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Plevele v zahradě: jak je zlikvidovat bez postřiků? (Zdroj: Prima DOMA)

Jak zatočit s plevelem na zahradě?

Mezi zcela pravidelné, avšak nepříliš oblíbené činnosti na zahradě patří likvidace plevelů. Třeba patříte k těm lidem, kteří mají štěstí, a moc plevelů jim v zahradě neroste. Někteří to mají složitější, protože čelit neustálé invazi nežádoucí zelené vegetace není pro zahrádkáře nic příjemného. Například v trávníku se vyskytují sedmikrásky, pampelišky, rozrazil a další. Ačkoliv si mnozí z nás myslí, že pečlivě pěstovaný trávník je pro zahradu to nejlepší, mohou se mýlit. Takové ty klasické vesnické trávníky lučního typu mají neuvěřitelnou výhodu v druhové rozmanitosti a spoustě květů, které nás těší od jara až do pozdního léta. Avšak všeho moc škodí a například vzrostlé pampelišky si žádají likvidaci, navíc bychom je nikdy neměli nechat vykvést, protože jejich semena se velmi snadno šíří vzduchem a postupně zamoří i zahrádku s pěstovanou zeleninou, kde je velmi neradi vidíme.

Plevel
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kvetoucí trávník je sice hezký, ale přemnožený plevel je problém

Velmi zajímavým prostředkem pro úlevu od plevelů je vypichovač plevele z trávníku od Fiskars. Funguje tak, že jej postavíme nad rostlinu, kterou chceme zlikvidovat, zašlápneme do země, vypáčíme a je hotovo! Je to neuvěřitelně jednoduché a ke všemu šetříme i přírodu, protože jsme zvolili mechanickou cestu, nikoliv postřikový herbicidní prostředek. Díky snadnému použití vypichovače můžeme během několika chvilek očistit trávník od těch nejinvazivnějších návštěvníků.

Vypichovač 2
Vypichovačem odstraníme plevel i s kořeny (Zdroj: Prima DOMA)
Vypichovač
Silné trsy plevele vytrháme mechanickým vypichovač (Zdroj: Prima DOMA)

Plevel je nežádoucí také v dlažbě, kde při jeho větším vzrůstu může docházet až ke vzniku nerovností, protože rostoucí vegetace postupně dlaždice zvedá. Fiskars pro tuto příležitost nabízí unikátní kartáč pro čištění spár, kterým pohodlně dlažbu zbavíme všech plevelů. Stačí jej pouze nasadit na násadu a použít, nic víc. Opět práce, která může být s praktickým nářadím velmi snadná a nikoliv únavná. Kartáč má na sobě bodec, kterým narušíme plevel ve spáře, a kartáčem dojde k jeho vydrhnutí.

Práce s nářadím
Na dlažbu použijeme kartáč s ostrými hroty (Zdroj: Prima DOMA)
Vyškrabování
Ostrým kartáčem plevel z dlažby vydrhneme (Zdroj: Prima DOMA)

Dlažbu pak stačí jen zamést a je opět jako nová.

Zametání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dlažbu následně zameteme a uklidíme

Pokud toužíme po krásné zeleninové zahrádce, ale místo hezkého místa se nám nabízí pohled na záhony plné pampelišek a jiných plevelů, použijeme vyrývač plevele. Výrobce Fiskars jej pojal jako jednoduchou a dlouhou lopatku, kterou nasadíme na násadu a vyrýpneme plevele s velmi dlouhými a i sloupovitými kořeny. Naše zahrada se během několika okamžiků promění v krásnou a bohatou vegetaci a sousedé nám čistou dlažbu, hezký trávník i krásně vypleté záhony budou závidět.

Vyrývání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na čištění spár se bude hodit vyrývač

Publikováno: 20. 6. 2020, Autor: Jaromír Malich (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Jaromír Malich