reklama

Údržba okrasné zahrady: zapomeňte na dřinu, zvolte šikovné nářadí

Péče o ovocné dřeviny, okrasné stromy nebo živý plot. To je jen část z činností, které pravidelně na zahradě provádíme. Avšak nyní je na to ten pravý čas, protože právě teď startuje období střihu živých plotů, také musíme likvidovat škůdce na rybízu nebo ostříhat vlky na ovocných stromech. Údržbu okrasné zahrady zvládneme s pomocí kvalitního zahradního nářadí.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Údržba okrasné zahrady: zapomeňte na dřinu, zvolte šikovné nářadí (Zdroj: Prima DOMA)

Každá zahrádka potřebuje pravidelnou údržbu a péči, a to i ta okrasná, jednoduše si zaslouží zastřihnout, upravit a učesat, aby se nám v ní líbilo. Na stříhání používáme zahradnické nůžky, se kterými vyrazíme za účelem provedení péče o dřeviny.

Stříhání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Malé větvičky odstraníme nůžkami s ergonomickou rukojetí

Zbavte stromy a keře starých a nemocných větví

Nejprve se podíváme směrem k ovocným stromům a keřům, kde se často vyskytují choroby a škůdci, v případě potřeby provedeme zásah, který zdravotní stav rostlin zásadně zlepší. Dokonce i takovým způsobem, že si můžeme odpustit provádění chemických postřiků, které nesvědčí hmyzu a přírodě obecně. S moderními zahradními nůžkami Fiskars je práce jednoduchá, protože jejich rukojeť je vyrobena z vysoce pevných uhlíkových vláken. Pracovní, to jest stříhací část je potom z nejkvalitnější oceli, která pro zvýšení životnosti podstupuje ještě tepelnou úpravu. Takové nůžky dlouho vydrží, můžeme s nimi stříhat i silnější větve a necítíme únavu po práci. Je to dáno také důmyslným zpracováním po stránce ergonomie. Ostříháme tak staré výhony, nemocné části rostlin a celkově keře a stromy přivedeme do dobré kondice.

Nůžky na větve
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na silnější větve použijeme nůžky s dlouhými rukojeťmi

Pokud nalezneme na ovocných stromech větší množství větví, které potřebujeme ostříhat, pak uvažujeme, že vystoupáme do koruny stromu na žebříku. To ale není třeba, protože stříhat větve můžeme i ze země, tedy pokud vlastníme šikovné teleskopické zahradní nůžky. Právě tento typ nůžek od výrobce Fiskars má jedno podstatné plus, a tím je aretace sklonu pracovní části, takže větve odstřihneme těsně u hlavních větví stromu.

Teleskopické nůžky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vysoko do větví pohodlně dosáhneme teleskopickými nůžkami

Péče o živý plot

V zahradě je potřeba se podívat i na stav živého plotu, zvláště tehdy, pokud si třeba pořídíte zahrádku a předchozí majitel na péči moc nedbal. Za tímto účelem se nám skvěle hodí pákové zahradní nůžky s teleskopickou rukojetí. Ostříháme všechny silné větve, které jsou na koncích lysé a už nedělají parádu. Pak přicházejí na řadu ruční nůžky na živý plot, s nimiž úpravu dokončíme tak, že plot zastřihneme na finální tvar. Nejprve zastřihujeme horní část živého plotu, boky až nakonec. Ale u nich dáváme pozor, abychom stříhali tak, že zůstanou i po úpravě dostatečně olistěné. A pozor, živý plot nekončí jen v zahradě, ale i vedle ní. Měli bychom věnovat dostatek pozornosti tomu, aby se nerozrůstal natolik, že uličkou za několik let neprojede ani osobní automobil.

Velké nůžky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Velké zahradnické nůžky pohodlně zarovnají živý plot

A co jehličnany?

Řada z nás má v oblibě pěstování jehličnanů jako solitér. Pokud se o ně moc nestaráme, pak alespoň jednou za čas provedeme jednoduché prořezání, aby se dřevinám stále dobře dařilo. Proto postupně odřežeme všechny větve, na jejichž konci nejsou žádné jehlice, čímž dojde k prosvětlení dřeva a dřeviny budou zase krásné.

Nůžky
Nůžky Fiskars nabízejí pohodlné držení a práci bez námahy (Zdroj: Prima DOMA)
Pilka
Silné větve nebo kmeny raději odřízneme ruční pilkou, nenarušíme tím tolik pletivo rostliny (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 24. 6. 2020, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich