reklama

Jsou kameny v zahradě pro okrasu nebo pro zlost?

Kameny v zahradě mohou mít několik funkcí - buďto je zde máme (třeba při vytváření japonských zahrad) jako dekoraci a plastiky, anebo jsou zde na nevhodných místech pro zlost a pak hledíme, jak se jich nejlépe zbavit. Proměňte si kamenitý úhor na zahradu plnou zajímavých prvků právě z kamene a zlost už mít nebudete.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Jsou kameny v zahradě pro okrasu nebo pro zlost? (Zdroj: Prima DOMA)

Kameny na zahradě

Někdo má zahradu rovnou a plochou jako dno talíře. Ale na mnohých českých zahradách se vyskytují kameny a kamení. Někdy je opravdu ke zlosti neustále odstraňovat kameny, které vám přímo vyskakují pod nohama. Zkuste si z nich vytvořit zajímavou dekoraci a zlost vás přejde. Kam všude můžete vlastně kameny v zahradě umisťovat?

Velké solitérní kameny umístíme do velkého prostoru zahrady, aby vynikla jeho krása, barevnost a struktura. Menší kameny lze skládat do skalek, vytvářet skupiny a scenérie.

Kameny
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kameny mohou tvořit společenství s rostlinami

Některé velké kameny svým tvarem přímo vybízejí k tomu, aby byly jejich prohlubně a útvary osázeny květinami nebo zde byly umístěny květináče. Můžeme tak osázením vytvořit třeba miniaturní horské prostředí.

Osázení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do prohlubní nasypte zeminu a zasaďte sem květiny

Do zahrad umisťujeme vždy kameny opracované. Dbáme především na to, aby neměly ostré a vyštípané hrany, které by mohly při manipulaci okolo nich člověka zranit. Nikdy tedy nedáváme tzv. lomový kámen.

Dekorace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zajímavě utvářené kameny využijte jako dekoraci

Jak kameny usadit?

Ideální je, pokud můžeme kámen vyzkoušet při usazování z několika stran. Kámen naklopíme do měkkého podloží a podle otisku vyhloubíme dostatečnou jámu, do níž kámen usadíme. Jáma nesmí být příliš mělká, aby se kámen při slehnutí země nevyviklal, ale také by neměla být hodně hluboká, protože pak do ní kámen zapadne a nebude tak elegantní. 

Kámen
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kameny lze osadit travinami

Pokud instalujeme štíhlé a vysoké kameny, připravíme jim raději betonové lože, kde bude zaručena jejich dokonalá stabilita a pevnost v půdě. Beton následně "zamaskujeme" pokryvnými rostlinami nebo nízkou nastýlkou drobného kamení - kačírku.

Vysoké kameny
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vysoké kameny usaďte do betonového podloží

Kameny v zahradě tedy nejsou vždy jen pro zlost. Než se jich začnete zbavovat, popřemýšlejte, zda by nemohly posloužit zcela opačně - právě jako zajímavá dekorace. Vezměte si příklad třeba z japonských zahrad, kde kameny tvoří prakticky dominantu celé zahrady. A možná nakonec nebudete kameny ze zahrady odvážet, ale naopak je budete shánět.

Solitéry
i (Zdroj: Prima DOMA)
Velké solitéry umisťujte do velké zahrady

Publikováno: 18. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.