reklama

Jak se úsporně vypořádat se suchem na zahradě i v sadu

V posledních letech naše zahrady a sady trpí díky dlouhodobému suchu. Situaci ztěžuje mnohdy i omezení zálivky pitnou vodou. My však víme, jak se s tímto problémem úsporně a efektivně vypořádat. Rádi se s vámi o naše zkušenosti podělíme.

i (Zdroj: DOMO SERVICE)
Jak se vypořádat se suchem na zahradě (Zdroj: DOMO SERVICE)

Když je sucho v zahradě

Půda na zahradě vlivem sucha praská. Trpí na ni nejen zelenina, ale i keře a stromy. Poznamenat může všechny dřeviny bez výjimky. Opadavé mohou přijít předčasně o listy, stálezelené dřeviny sucho může poškodit dokonce ještě více. Pokud tedy chcete svou zahradu zachránit, je zapotřebí s ochranou začít co nejdříve. Vodu musíte ke kořenům dodávat vy sami.

Jak zajistit na zahradě vláhu

  • Tou nejjednodušší možností, jak na své zahradě zajistit vláhu, je okopávání. Vždy, když sprchne, je vhodné půdu dobře prokypřit. Okopáním se sníží odpařování vody i to, že nesteče pouze po povrchu.
  • Pomůže i mulčování. Mulč totiž chrání půdu před vysycháním a dále pak také snižuje potřebu zavlažování i růst plevele. Aby jste však viděli nějaký výsledek, je zapotřebí  mulčovat správně. Vrstva mulče nesmí být nízká, ale minimálně pěti centimetrová ideálně však deseti centimetrová.
  • S vláhou vám pomůže i strategické rozmístění rostlin, které vyberete s rozvahou podle toho, které se tam hodí. Na suchá místa dávejte jen suchomilné rostliny.
  • Se závlahou vám může pomoci i to, že budete rostliny zalévat buď brzy ráno nebo pozdě večer. Tímto způsobem můžete ušetřit až 30% zálivkové vody.
Depositphotos_164723272_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Mulč chrání půdu před vysycháním a omezuje růst plevele

Se zaléváním vám pomůže sběr dešťovky

Aby dřeviny na zahradě netrpěly suchem, potřebuje každý strom i keř důkladnou zálivku, což představuje asi 40 l/m2. To není zrovna málo. Zavlažování vás tak může vyjít pěkně draho. Zalévání pitnou vodou navíc není zrovna to nejlepší, co pro svou zahradu můžete udělat. Obce v době sucha ještě k tomu zakazují. S řešením tohoto problému vám pomůže, když začnete sbírat dešťovku.

Jak sbírat dešťovou vodu

Nejjednodušším způsobem sběru srážkové vody je umístění obyčejného sudu pod okap. Nevýhodou tohoto způsobu je však to, že se velmi snadno může stát, že sud přeteče a podmáčí své okolí. Spousta vody tak přijde vniveč. Lepší zhodnocení dešťové vody proto slibují moderní rezervoáry. S použitím kruhových sběračů pak můžete nasbírat dokonce 60% spadlé vody, přičemž se nemusíte bát ani nečistot, větší nečistoty totiž odvede pryč. Zalévání dešťovou vodou je navíc mnohem lepší než vodou z vodovodního řádu, protože je měkčí a neobsahuje chlor. Za tuto vodu nic neplatíte. 

Depositphotos_164723272_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
K zalévání je vhodný sběr dešťové vody

Šedá voda

K zalévání můžete využít i šedou vodu, což je splašková voda z domácností, která však neobsahuje odpad ze záchodů. Vzniká používáním vody z koupelen a kuchyní (umývání a praní). Po vyčištění této vody vznikne tzv. bílá voda, čili užitková voda, která je vhodná ke splachování, mytí podlah a také i k zalévání zahrady. I to je možnost, s níž můžete za zálivku své zahrady ušetřit.

Samozavlažovací systém

I samotné zalévání zahrady může probíhat různým způsobem. Jednou z možností je zalévání konví. To je však fyzicky i časově náročné. Mnohem jednodušší je zalévání s pomocí hadice. Použít můžete i samozavlažovací systém. Samozavlažovací systém se skládá z hadic, rozstřikovačů a podobně. Bohužel ani toto není zrovna ideální způsob zavlažování, zvlášť pokud není opatřen vodními hodinami (s možností nastavit si přesný čas závlahy, která se pak sama vypne), protože zde hrozí přelití. Hodně plýtvá vodou. Finanční náklady za spotřebu vody jsou poměrně vysoké. Existuje ale něco efektivnějšího a úspornějšího?

Nejefektivnějším a nejúspornějším řešením závlahy jsou zavlažovací vaky

Zavlažovací vaky u nás stále ještě nejsou příliš známé, byť ve skutečnosti vznikly již před 30 lety. Je to škoda, protože zavlažovací vaky jsou skvělým řešením pro období sucha. Použít je však můžete i po výsadbě nebo v případě, když chcete strom nebo keř podpořit v jeho růstu.

35356
i (Zdroj: DOMO SERVICE)
Zavlažovací vaky jsou skvělým řešením pro období sucha

Proč používat zavlažovací vaky?

Víte, že se při běžné zálivce ve skutečnosti ke kořenům dostane jen malé množství vody? Ano, je to tak. Díky vysušenému okolí, se voda ze zálivky rozteče i do okolí a pak se také velmi rychle odpaří. Pokud však na své zahradě použijete zavlažovací vaky, voda bude dodávána postupně a přímo ke kořenům, a tak se voda dostane hluboko do půdy, odkud se lépe vstřebá a stromy ji tak mohou lépe využít. Kromě toho vaky stromy a keře chrání před vysušením. Bonusem je pak i to, že tímto způsobem nepřijde ani kapka nazmar, čili spotřeba vody je oproti ostatním technikám mnohem menší. Takže ještě k tomu ušetříte. Návratnost investice za pořízení vaků, je přitom otázkou jen několika týdnů.

35351
i (Zdroj: DOMO SERVICE)
Vaky chrání stromy a keře před vysušením

Jak to funguje?

Práce se zavlažovacími vaky je snadná. Vybrat si můžete z několika velikostí. Ty navíc podle potřeby můžete propojovat, čímž můžete prodloužit dobu stabilní zálivky i na několik dnů. Vak naplníte během několika málo minut. Můžete do nich dokonce přidat i hnojivo. Vak se pak omotá kolem stromu nebo keře a ukotví se u jeho paty. Voda z jednoho vaku se uvolňuje zhruba 5 až 9 hodin. Vaky můžete používat opakovaně.

35358
Vak se nasazuje kolem kmenu stromu nebo keře (Zdroj: DOMO SERVICE)
35360
Poté vak naplníme vodou (Zdroj: DOMO SERVICE)
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 7. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Domo Service a Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová