reklama

Jak se zbavit mravenců na zahradě

Když se mravenci objeví v domě nebo na zahradě, stanou se z nich často škůdci. Na zahradě se objevují zpravidla již brzy na jaře, hned potom, co se půda dostatečně prohřeje. Jestliže usoudí, že se u vás budou mít dobře, rychle se u vás zabydlí a začnou se ve velkém rozmnožovat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak se zbavit mravenců na zahradě (Zdroj: Depositphotos)

Mravenci nejsou na zahradě žádoucí

Velmi brzy pak najdete poškozené jahodníky a okousané květní pupeny na hrušních. Kromě toho také roznáší mšice a bedlivě je chrání. Je tomu tak proto, že mšice vyrábí sladkou medovici, kterou milují. Velký problém nastane tehdy, když začnou okusovat drobné kořínky pěstovaných rostlin a ty pak začnou strádat a zasychat. Listy vlivem kyseliny mravenčí žloutnou a plody se buď nevyvinou, nebo jsou zakrnělé. Nepohrdnou ani úrodou. Velkou slabost mají třeba pro jahody, které rafinovaně vykoušou zevnitř, takže zvenčí vypadá neporušená. Nepohrdnou však ani rybízem, malinami nebo třeba angreštem. Škodí i tím, že na svém těle a ve svém zažívacím traktu roznáší výtrusy moniliozy a jiných hnilob ovoce.

mravenci na zelenině
Mravenci na zahradě škodí nejen tím, že ledasco okoušou, ale i tím, že podporují mšice a roznáší hnilobu ovoce (Zdroj: Depositphotos)
listy poškozené mravenci
Takto mohou mravenci poškodit ovocné stromy (Zdroj: Depositphotos)

Život mravenců

Mravenci žijí většinou ve velkých koloniích. Vytváří morfologicky odlišné kasty, tedy mají královnu, která je středem celé kolonie, bezkřídlé dělnice a okřídlené samce. Mraveniště opouští pouze pilné dělnice hledající potravu. Mraveniště si obvykle zakládají tam, kde je teplo. Najít je proto můžete pod kameny, deskami, dlaždicemi, na terasách nebo cestách či ve skulinách zdí. Dělnice se pohybují po stejných cestičkách, přičemž pokud najdou zdroj potravy, začnou vylučovat feromon, jímž označují cestu. Čím více feromonu, tím více mravenců. Co však s nimi udělat?

mravenčí cestičky
i (Zdroj: Depositphotos)
Když mravenci zjistí, že je někde něco dobrého, poznačí cestu svými feromony, aby ukázali dalším mravencům, kudy se vydat. Čím více feromonu, tím více mravenců

Jak na mravence?

Dříve, než začnete s likvidací, je nezbytné nejprve odhalit všechny jejich cestičky a v neposlední řadě i mraveniště. Pak totiž budete moci použít hubící prostředky zcela cíleně a do těch správných míst. Likvidace mravenců bude tak rychlá a účinná. Možností likvidace mravenců je celá řada. Některé jsou více účinné a některé zase méně. Nejvíce žádané a osvědčené jsou však postřiky.

přírodní prostředky na mravence
i (Zdroj: Prima Doma Media)
Už naše babičky měly spoustu osvědčených "babských rad", jak na mravence. Nechyběla pasta na zuby nebo různé koření

Postřiky proti mravencům

Postřiky proti mravencům jsou mezi zahrádkáři žádané pro snadnou aplikaci i okamžitý účinek. Moderní postřiky jsou navíc bezpečné bez zápachu, ale pro mravence toxické. Při jejich výběru dbejte na to, aby byly pro mravence toxické ještě asi 14 dní po zaschnutí. Ideální postřik na mravence by měl být vyroben z přírodních látek. Takový postřik pak totiž můžete použít dokonce i ve skleníku nebo na záhonech.

zahradní postřikovač
Do postřikovače nalijeme přesně namíchaný prostředek proti mravencům a aplikujeme na postižená místa (Zdroj: Prima Doma Media)
postřikovač
Pro postřik velkých ploch je ideální využít postřikovač (Zdroj: Prima Doma Media)

Jak použít postřik proti mravencům?

Důležité je, abyste si vybrali ten správný prostředek, který se bude hodit do daného prostředí. Postřikem je nutno ošetřit nejen jejich cesty, ale všechna místa jejich výskytu. Je zapotřebí vytvořit tzv. bariéry, pruh postřiku, přes který mravenci neprojdou.

postřik mravenců
i (Zdroj: Prima Doma Media)
Postřikovač zajistí rovnoměrné rozptýlení přípravku proti mravencům v okrasné i užitkové zahradě a v okolí zahradních staveb

K postřiku použijte moderní postřikovače

Postřikovače vám umožní provádět pohodlně postřiky po celé zahradě. Postříkat s nimi můžete nejen mravenčí cestičky, ale i záhony nebo jednotlivé rostliny. Na výběr přitom máte jak jednoduché ruční mechanické postřikovače, tak i propracovanější a pohodlnější zádové postřikovače. Vybírat si můžete i z jejich objemu, protože existují postřikovače o objemu 0,9 litru, ale i 16 litrové. Postřikovače je možné obohatit o různé příslušenství (třeba o teleskopické nástavce nebo meziřádkové aplikátory).

 

Jak se zbavit mravenců v zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 6. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová