Když se mravenci objeví v domě nebo na zahradě, stanou se z nich často škůdci. Na zahradě se objevují zpravidla již brzy na jaře, hned potom, co se půda dostatečně prohřeje. Jestliže usoudí, že se u vás budou mít dobře, rychle se u vás zabydlí a začnou se ve velkém rozmnožovat.
Mravenci nejsou na zahradě žádoucí
Velmi brzy pak najdete poškozené jahodníky a okousané květní pupeny na hrušních. Kromě toho také roznáší mšice a bedlivě je chrání. Je tomu tak proto, že mšice vyrábí sladkou medovici, kterou milují. Velký problém nastane tehdy, když začnou okusovat drobné kořínky pěstovaných rostlin a ty pak začnou strádat a zasychat. Listy vlivem kyseliny mravenčí žloutnou a plody se buď nevyvinou, nebo jsou zakrnělé. Nepohrdnou ani úrodou. Velkou slabost mají třeba pro jahody, které rafinovaně vykoušou zevnitř, takže zvenčí vypadá neporušená. Nepohrdnou však ani rybízem, malinami nebo třeba angreštem. Škodí i tím, že na svém těle a ve svém zažívacím traktu roznáší výtrusy moniliozy a jiných hnilob ovoce.


Život mravenců
Mravenci žijí většinou ve velkých koloniích. Vytváří morfologicky odlišné kasty, tedy mají královnu, která je středem celé kolonie, bezkřídlé dělnice a okřídlené samce. Mraveniště opouští pouze pilné dělnice hledající potravu. Mraveniště si obvykle zakládají tam, kde je teplo. Najít je proto můžete pod kameny, deskami, dlaždicemi, na terasách nebo cestách či ve skulinách zdí. Dělnice se pohybují po stejných cestičkách, přičemž pokud najdou zdroj potravy, začnou vylučovat feromon, jímž označují cestu. Čím více feromonu, tím více mravenců. Co však s nimi udělat?

Jak na mravence?
Dříve, než začnete s likvidací, je nezbytné nejprve odhalit všechny jejich cestičky a v neposlední řadě i mraveniště. Pak totiž budete moci použít hubící prostředky zcela cíleně a do těch správných míst. Likvidace mravenců bude tak rychlá a účinná. Možností likvidace mravenců je celá řada. Některé jsou více účinné a některé zase méně. Nejvíce žádané a osvědčené jsou však postřiky.

Postřiky proti mravencům
Postřiky proti mravencům jsou mezi zahrádkáři žádané pro snadnou aplikaci i okamžitý účinek. Moderní postřiky jsou navíc bezpečné bez zápachu, ale pro mravence toxické. Při jejich výběru dbejte na to, aby byly pro mravence toxické ještě asi 14 dní po zaschnutí. Ideální postřik na mravence by měl být vyroben z přírodních látek. Takový postřik pak totiž můžete použít dokonce i ve skleníku nebo na záhonech.


Jak použít postřik proti mravencům?
Důležité je, abyste si vybrali ten správný prostředek, který se bude hodit do daného prostředí. Postřikem je nutno ošetřit nejen jejich cesty, ale všechna místa jejich výskytu. Je zapotřebí vytvořit tzv. bariéry, pruh postřiku, přes který mravenci neprojdou.

K postřiku použijte moderní postřikovače
Postřikovače vám umožní provádět pohodlně postřiky po celé zahradě. Postříkat s nimi můžete nejen mravenčí cestičky, ale i záhony nebo jednotlivé rostliny. Na výběr přitom máte jak jednoduché ruční mechanické postřikovače, tak i propracovanější a pohodlnější zádové postřikovače. Vybírat si můžete i z jejich objemu, protože existují postřikovače o objemu 0,9 litru, ale i 16 litrové. Postřikovače je možné obohatit o různé příslušenství (třeba o teleskopické nástavce nebo meziřádkové aplikátory).
Jak se zbavit mravenců v zahradě
Publikováno: 24. 6. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová