Bez zpracované a nakypřené půdy nám rostliny neporostou. V udusané hlíně se zahradním rostlinám nedaří, vysychání je rychlý proces a živin prostá zem nevytvoří základ bohaté úrody. Jak tedy správně zpracovat zahradní půdu, abychom se nenadřeli a výsledek stál za to? Stačí na to vzít vyzkoušet osvědčený recept v podobě nožového kypřiče nebo zapojit do práce kultivátor.
Zahradní půda vyžaduje nejen živiny, ale pravidelné zpracování do hloubky
Je opravdu tak důležité přikročit ke zpracování půdy před začátkem sezóny? Zahradní hlína je základem pěstování na zahrádce. Tím, že je půda pravidelně kypřena a zpracována, vrstvy se promíchají a aktivuje se mikrobiální život. Dochází také ke zdravému zadržování vláhy, která představuje jednu z nejcennějších surovin pro budoucí bohatou úrodu. Neméně důležitým faktorem pro základ zdravého růstu všech rostlin je systém pravidelného střídání plodin a důsledné přidávání živin.

Střídání plodin brání jednostrannému vyčerpání půdy. Při několikaletém pěstování jednoho druhu zeleniny na stejném místě se postupně sníží úroda a plodiny budou napadány nejrůznějšími škůdci a nemocemi. Také dochází k návštěvě velmi nežádoucích hostů. U brukvovité zeleniny jde o nádorovitost, což znemožní pěstování těchto rostlin na několik dalších let dopředu. Astry čínské při pěstování na jednom místě vadnou a odumírají, mohou za to parazitické houby rodu Fusarium.
Dbáme na vysoký obsah výživných složek v půdě. Toto zajistíme složkami, jako je rozležený kompost, kravský hnůj nebo pravidelným přídavkem na jemno nasekané trávy s listím. Tam, kde chceme pěstovat česnek nebo cibuli, nehnojíme chlévskými typy, ale používáme kompost.

Jarní kypření s přídavkem živin
Pro nejsnazší jarní kypření existují motorové kypřiče. Jejich základem je ležatý spalovací motor, podobný jako v sekačce na trávu. Pouze s tím rozdílem, že mají těžký setrvačník a kvalitní výrobky pak i zdvojenou vložku vzduchového filtru. Motory, u kterých je počítáno s požadavkem na vyšší životnost a menší spotřebu paliva, jsou vybaveny ocelovou vložkou válce a pístními kroužky za účelem nižšího tření a tedy vyšší účinnosti.
Podle typu konstrukce mají tyto stroje mezi motorem a převodovkou suchou mechanickou spojku nebo řemenový převod. Obojí systém funguje na principu rozběhové spojky. Řemenový převod je jednodušší, ale náchylnější k případné poruše. Mechanická, ručně ovládaná spojka je robustní a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Kypřicí nože jsou vylisovány z ocelového plechu, výkonnější stroje nabídnou řešení v podobě kovaných pracovních částí. Malý rotační kypřič je na zahradních záhonech k neutahání, důkladně prokypří všechny pěstební plochy a pokud před zahájením práce rozhodíme vrstvu kompostu, pak ji úžasně promíchá s půdou.

Pod ovocnými stromy
Na jaře nakypříme půdu pod ovocnými stromy a keři. Stačí na to hrábě, pro hlubší zpracování sáhneme po motyce, ale s tou kypříme jen půdu pod stromy. U keřů rozrušíme jen půdní škraloup a hlouběji do země neryjeme, poškodili bychom tím kořenový systém. Na větších zahradách se osvědčilo použití motorové plečky, vybavené elektro-, bateriovým nebo malým spalovacím pohonem. Nízká váha přístroje zajistí, že kypření půdy je prováděno jen ve vrchní vrstvě půdy, takže poškození kořenů nehrozí. Vysoké otáčky jsou zárukou precizně odvedené práce.

Kypření, orba a mnohem víc
Víceúčelový stroj je oblíbený pomocník tam, kde je potřeba provádět mnoho prací po celý rok. V této kategorii vynikají jednoosé malotraktory. Zvládnou jarní kypření záhonů a podzimní orbu, přitom se nebojí ani jiných činností, například sečení, mulčování, štěpkování větví nebo úklid. Základem je hnací jednotka s řidítky a spojkou, spojená s vícerychlostní převodovkou. Komplet je vybaven tažnou osou, vyměnitelnou za kypřicí nože. Tyto elementy existují ve dvojím provedení podle povahy půdy. Malotraktor s jednou osou umí vláčet, kypřit, sázet a vyorávat brambory, orat nebo smykovat. To je výčet nejčastějších prací, které se s tímto zařízením provádějí v rámci práce s půdou.
Zásadou při výběru mnohoúčelového stroje je nenechat se nalákat na první pohled velice výhodnou cenou. Bývá to vykoupeno nižším uživatelským komfortem a horší ergonomií. Což je u stroje, který chceme používat celoročně, nežádoucí. Měkčené úchopy pro ruce na řidítkách, protivibrační silentbloky, snadná přestavitelnost na jiné využití nebo robustnost příslušenství. To jsou detaily, které bychom neměli při výběru stroje házet za hlavu.
Několik rad na závěr
- Při zpracování půdy hrábě, motyku a další drobné příslušenství využijte všude tam, kde se nedostanete se strojem.
- Nadšenci ocení možnost koupě bateriového kypřiče. Slučuje do sebe výhody elektrického a benzinového pohonu.
- Aby bylo možné pěstovat na jílovce, kromě zeleného hnojení, rytí či orby je zapotřebí drenáže, odvádějící přebytek vody.
Publikováno: 14. 3. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce