Předzahrádek najdeme před domy mnoho a mnoho. Každá je originální, má své osobité kouzlo a jejím hlavním cílem je přinést do nudné šedi paneláků a nevzhledných rumišť trochu osvěžení, života a barev. Klasické předzahrádky jsou většinou koncipovány do osázeného záhonu s nějakým keříkem uprostřed, výjimečně je společnost obohacena trpaslíkem nebo dřevěným trakařem. Existuje ale jedna předzahrádka, která značně vybočuje z této řady,
Předzahrádka
Předzahrádkou rozumíme většinou část pozemku před domem, které lze osázet květinami, vytvořit zde zeleninový záhon nebo příjemné zákoutí s lavičkou a dekoracemi. Předzahrádky nalezneme nejen před rodinnými domy, ale také před paneláky a činžovními domy, kde se společnost nájemníků domluví na vhodném využití této plochy. Někdy se dá narazit na velmi originální a vkusně koncipovanou předzahrádku, kterou majitelé vytvářeli s láskou a s rozmyslem a na druhou stranu i dnes se ještě můžeme setkat s předzahrádkami typu - vlevo tulipány, vpravo hortenzie, uprostřed trpaslík.
Tak, jak se mění bytová architektura, prochází modernizací i zahradní design. A lze to směle říci o předzahrádkách, kde se začínají objevovat neotřelé návrhy, zajímavě využité plochy a nápady. Některé jsou dílem zahradních architektů, kteří takové příjemné prostředí vytvoří majitelům přímo na tělo v souladu s okolím.
Jedna z těch velmi povedených předzahrádek byla vytvořena v duchu minimální údržby. Je velmi povedená a praktická a přitom elegantní. Povrch je vysypán několika barevnými variantami kačírku, které spolu ladí a představují obrazce nebo dojem tekoucí řeky. V několika místech je možné vidět zdánlivě nesourodé povrchové materiály jako travertinovou dlažbu nebo cihlové dlaždice, prosypané drceným lávovým štěrkem. Tyto povrchy byly zvoleny záměrně - jednak kvůli jemné jakoby sluneční barvě a jednak kvůli ceně.
Majitelé zvolili pouze několik větších solitérních stromků a keřů jako rostlinnou dekoraci. Pohled zaujme třeba olivový stromek, který v našich podmínkách sice úspěšně přečkal několik zim, ale doznal úhony při té poslední, která byla velmi mrazivá. Stromek přesto setrvává dál na svém místě a majitelé doufají, že znovu obroste a zazelená se. Kromě olivovníku se zde můžeme setkat se zakrslými javory.
Květiny jsou rozsazeny samostatně tak, aby tvořily oddělené shluky. Byly vybrány vyšší rostliny typu hosta, rododendron, keříky zimolezu či bambus. Všechna zemina je opět skryta pod kačírek, čímž prakticky odpadá neustálé pletí záhonů. Mezi keříky a květinami pak můžeme spatřit jednoduché kamenné skulptury jako dekoraci, doplněné LED světly.
Aby si majitelé mohli užít předzahrádku k relaxaci, jsou zde dřevěná křesílka a stůl. Dřevo se ostatně silně prolíná do všech částí předzahrádky, neboť kromě zahradního nábytku se tu setkáme s dřevěným obložením vyvýšených záhonů s květinami, dřevěným obložením konstrukce střechy, a také s dřevěným plotem, který zajistí dostatek soukromí, a přitom je skrze něj vidět tak, aby lidé uvnitř neztratili kontakt s okolím. Střecha není jednolitá, taková by tvořila nepřístupnou plochu, takže se přistoupilo ke stavbě střechy altánového typu, kde na vztyčenou konstrukci navazují pouze příčná prkna s mezerami. Je zde dána možnost nechat později střechu zarůst jako loubí nebo v případě trvající nepřízně počasí sem umístit markýzu či zakrývací panely.
Celá předzahrádka působí svěže a neotřele. Nápad skloubit kamení, dřevo a solitéry je velmi nadčasový, prostor je vzdušný, nápaditý, a především díky zvoleným materiálům téměř bezúdržbový. Majitelé tak mohou na své předzahrádce relaxovat a nemusí se starat o plevel a úklid.
Publikováno: 25. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová