reklama

Co udělat s jahodníky po sklizni?

Abychom měli v dalším roce opět výbornou úrodu jahod, musíme se o jahodníky po sklizni postarat. Jahodník tvoří základy květních pupenů pro úrodu v příštím roce na konci září až v první polovině října. Proto je dobré nové záhony s jahodami založit nejpozději do poloviny srpna.

i (Zdroj: Depositphotos)
Co udělat s jahodníky na konci sezóny? (Zdroj: Depositphotos)

Péče o jahodník po sklizni

Otrhali jsme poslední jahody a další čerstvé plody si vychutnáme zase až za rok. Do té doby můžeme čerpat ze zavařených či zamražených zásob, ale měli bychom se také postarat o sazenice. U jahodníků musíme nyní průběžně odstraňovat rašící šlahouny, záhony plít a okopávat sazenice. Tam, kde počítáme s pěstováním ještě ve 2. roce, důkladně zavlažujeme a hnojíme Cereritem. Pokud jsou rostlinky v nepěkném stavu, je dobré listy ostříhat asi 5 cm nad středovým srdéčkem, aby rostlinky znovu obrazily.

Jahodník
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na konci sezóny je potřeba se postarat o jahodníky

Může se stát, že někde objevíme skvrnitost listů nebo některého škůdce (jako je například roztočík jahodový). Sáhneme po vhodném přípravku a rostlinu ošetříme. Nenecháváme jahodník déle než na 3 sklizně. Poté záhon zrušíme, místo využijeme pro pěstování podzimní zeleniny nebo zasejeme zelené hnojivo.

Skvrnitost na jahodníku
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na listech se mohou objevit malé skvrnky, rostlina je napadena skvrnitostí

Pokud se chystáme založit záhon nový, využijeme černou fólii. Záhony díky ní nezarůstají plevelem a také předcházíme poškození kořenů. Do půdy zapracujeme kompost, nové sazenice se pak lépe ujmou. Nové sazenice jahod pro naplánované výsadby v dalším roce odebírejte pouze z jednoletých porostů jahod (starší porosty bývají zdrojem virových chorob). Ze šlahounů pak použijte pouze první dvě rostlinky. Základy květních pupenů pro úrodu se vytvoří v příštím roce na konci září až do první poloviny října. Nové jahodové záhony tedy musíme založit nejpozději do poloviny srpna a do září je dostatečně zalévat. 

jahodový záhon
Jahody necháme odplodit maximálně 3x (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
květ jahod
Pro pěstování můžeme využít černou fólii nebo netkanou textilii (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Publikováno: 2. 7. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.