Někdo by řekl, že v našich podmínkách není možné ananas vypěstovat. Ale kupodivu to možné je, stačí jen vědět, jak na to. Základem je koupit si jeden pěkný čerstvý ananas a pak budeme potřebovat dostatek času a příhodné podmínky. A opravdu to jde.
Jak si doma vypěstovat ananas?
Ačkoliv je ananas tropická rostlina, která potřebuje poněkud specifické podmínky k pěstování, přeci jen se to může podařit i u nás v obýváku. Základem úspěšného vypěstování domácího ananasu je koupit si jeden v obchodě. Dbáme na to, aby byl opravdu čerstvý, s pěknou nezavadlou a zelenou růžicí, protože jen taková má šanci znovu zakořenit.

Postup
Z ananasu odřízneme růžici s kouskem dužiny, stačí jí opravdu jen malý kousek.

Zbytek ananasu běžně spotřebujeme v kuchyni. Dužninu z růžice potom odstraníme i s několika spodními lístky, aby nám vznikl malý špalíček. Pro snadnější zakořenění použijeme stimulátor, a to těsně předtím, než růžici umístíme do květináče.

Do květináče nasypeme běžnou zeminu pro pokojové rostliny, uděláme doprostřed jamku a zasadíme do ní růžici. Zeminu okolo přimáčkneme a zaléváme stejně jako ostatní pokojové květiny.

Ananasovým růžicím bude vyhovovat běžná pokojová teplota, můžeme je vystavit i na okně přímému slunci.
Rostlina z růžice vyroste během 2 - 3 let. Aby nám vyrostl i plod, musíme rostlině trochu pomoci.

Metoda jablková
Do květináče s ananasovou růžicí umístíme jablko. 3-4 měsíce pak trvá, než se z jablka uvolní podpůrné látky, které budou růžici stimulovat k nasazení na plod.
Metoda s acetylenovou vodou
Tato metoda je rychlejší. Spočívá v zalévání středu růžice acetylenovou vodou. Tuto vodu si může opatřit probubláním vody v nádobě s acetylenem, získaným z karbidu vápníku nebo přímo z acetylenových svářečských lahví. Dbejte přitom na přísná bezpečnostní opatření, s acetylenem pracujte zásadně venku na čerstvém vzduchu, vyvarujte se otevřeného ohně, nejezte a nepijte při práci. Chraňte si zrak i ruce ochrannými pomůckami.
Po nějaké době pak ze středu růžice vyraší červené listy. Z těch se vytvoří květ a po odkvětu na tomto místě začne narůstat nový plod ananasu.

Pokud chceme v pěstování ananasů pokračovat i nadále, nesmíme zapomenout na uchování dalších růžic a pak již jen čekat a čekat. Ananas jako rostlina je poměrně odolný, kromě pravidelné závlahy ho můžeme občas přihnojit. Nemá v našich podmínkách žádné nepřátele a škůdci ho nenapadají.
Publikováno: 29. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová