reklama

Dostatek vláhy pro rostliny po celou sezonu

Bez vody neexistuje život. Voda je nezbytností nejen pro nás, ale i naši zahradu. Správný systém závlahy pomáhá snižovat ztráty, brání odtoku vody na nechtěná místa a všechny rostliny tak mají dostatek vláhy po celé léto. Existuje několik různých řešení, která můžeme v zahradě aplikovat, avšak ne všechna jsou efektivní.

i (Zdroj: Depositphotos)
Dostatek vláhy pro rostliny po celou sezonu (Zdroj: Depositphotos)

Je možné, že se scénář z minulých let může na některých lokalitách opakovat už po několikátý rok za sebou, tím je myšlem nedostatek vláhy, která vzniká přirozeně ve formě dešťových srážek. V případě sucha nám nezbývá nic jiného, než dešťovou vodu, která spadla v minulých týdnech, zachytávat do objemných velkokapacitních nádrží a sudů. A také zalévat formou roznášení vláhy konví k jednotlivým rostlinám. Jenže pokud máme větší množství rostlin na zahradě a ještě k tomu zeleninovou zahrádku, dá nám spoustu práce, než všechno zalijeme. Někteří z nás vláhu zahradě dopřávají každý den a při využití konví s vodou jde o namáhavou činnost, která nám zabere spousty volného času. Ten bychom mohli strávit jinou užitečnou činností. Také při zalévání z konve vodou plýtváme, protože větší proud vody se roztříští a voda se rozuteče všude kolem. To je zase nepříliš žádoucí, pak nám na zahradě rostou plevele a půdu musíme častěji kypřit, protože se na ní utvoří tvrdá krusta, přes kterou se vláha velmi silně odpařuje.

Zalévání konví
i (Zdroj: Depositphotos)
Tahat na rozlehlou zahradu těžké konve s vodu je práce pro fyzicky zdatné

Využití vody ze studně

Pro zalévání vodou ze studny, kterou máme na pozemku, sáhneme po nastavitelném postřikovači. Jeho obrovskou výhodou je to, že zalévá malou dávkou vody, což znamená její lepší vsakování a tedy i dobré přijímání rostlinami. Zajímavou volbou je pak postřikovač otočný, který dokáže zavlažovat určitou část zahrady do tvaru kruhu.

Úplně nejefektivnějším způsobem zálivky je závlaha kapénková, prováděná například hadicí, která je děrovaná a omotaná látkou. Pozvolné zalévání je vynikající hlavně z toho důvodu, že rostlinstvo přijme maximální množství vody, která nikam neodtéká, a tak zeleň lépe prospívá než při zalévání z konve. Kapénková závlaha je tak úplně nejúčinnější, protože brání ztrátám vody a podporuje její nejlepší možné využití.

Závlaha
Závlaha, která vytváří vodní mlhu je pro rostliny skutečný poklad (Zdroj: Depositphotos)
Zalévání hadicí
Zalévat hadicí může vyjít poměrně draho (Zdroj: Depositphotos)

Vodní mlha pro horká místa

Vodní mlhou můžeme zavlažovat například ve skleníku, zimní zahradě nebo pergole s drsným nášlapovým povrchem. Existuje na to systém s drobnými tryskami, které generují velmi malé kapičky vody, tvořící již zmiňovanou vodní mlhu.

Zalévání konví
i (Zdroj: Domo Service)
Vodní mlhu můžeme využít k ochlazení pod pergolou

Vodní mlha je ideální například ve skleníku, kde jejím použitím snížíme teplotu až o 10 °C a podporujeme zdraví rostlin. Zalévání na list ve skleníku je nežádoucí u rajčat a okurek, kde může být vegetace při vhodných podmínkách napadena houbovými chorobami, což při přírodním způsobu pěstování zkracuje životnost celé vegetace.

Zalévání konví
i (Zdroj: Domo Service)
Vodní mlha využijeme například ve skleníku

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 7. 2020, Autor: Jaromír Malich (text), Depositphotos (foto), Domo Service (foto), Profil autora: Jaromír Malich