reklama

Zbavte zahradu nejrůznějších škůdců a ochraňte své rostliny

Letošní rok doslova nahrává nejrůznějším škůdcům, ať to jsou mšice, svilušky nebo molice. Tito nezvaní hosté dokážou na rostlinách napáchat neuvěřitelnou paseku tím, že sají šťávy z listů. Pokud se někteří z těchto návštěvníků objeví i u vás v zahradě, pěkně je vyprovoďte pryč. Ke zdravým rostlinám pomohou speciální insekticidní přípravky pro zahradu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zbavte zahradu nejrůznějších škůdců a ochraňte své rostliny (Zdroj: Depositphotos)

Teplo a vlhký ráz počasí - to jsou fakta, díky kterým se daří hmyzu, ale i tomu nezvanému. Mšice známe snad úplně všichni, jsou to nejvíce rozšíření saví škůdci. Jejich přítomnost na zeleni často prozradí mravenci, kteří se vyskytují na rostlinách a žijí s mšicemi v symbióze. Avšak mravence není nutné likvidovat, jde o dravý hmyz, který naši zahradu velmi účinně zbaví klíšťat a jiných nebezpečných škůdců, kteří mohou ohrozit nejen naše zdraví, ale i kondici zvířecích miláčků, jako jsou kočky a psi. Pokud ale přijdeme na to, že některá z rostlin je napadená mšicemi, molicemi nebo sviluškami, musíme rychle zasáhnout. Je to především z toho důvodu, že napadení oslabuje rostliny, ty mají zkroucené listy, neprospívají nebo jim z nepochopitelných důvodů začíná žloutnout olistění.

Mšice
i (Zdroj: Depositphotos)
Mšice jsou nejrozšířenější škůdci

Přirozená ochrana rostlin a využití přípravků na likvidaci škůdců

Mšice se vyskytují na červené řepě, mrkvi, paprikách, slunečnici, bramborách nebo kopru. Dokonce už napadají i balkonové rostliny jako petunie nebo milion bells. Díky tomu, že se mšice velmi rychle rozmnožují, měli bychom zasáhnout co nejrychleji.

Samozřejmě, že cesta ke zdravé zahradě vede přes pěstování kvalitní sadby v humózní půdě, která má mít živin tak akorát, protože slabé sazenice zeleniny, ještě přehnojené jsou pro savé škůdce velmi lákavou pochoutkou. Například rajčata můžete ve skleníku ochránit proti škůdcům tím, že kolem nich vysadíte bazalku, která je účinně odpudí, funguje to ale pouze pro případ spojení těchto dvou druhů užitkových rostlin.

Rostliny
i (Zdroj: Depositphotos)
Některé druhy rostlin se ochrání mezi sebou

Při napadení mšicemi můžeme sáhnout po domácí výrobě, kdy smícháme rostlinný olej s kypřicím práškem do pečiva a zamícháme ve vodě. Důležité je použít jar jako smáčedlo a rostliny musíme velmi důkladně postříkat, ne vždy se také povede vyrobit správnou koncentraci, která je pro likvidaci škůdců velmi důležitá. Hotové řešení máme k dispozici ve formě postřikového insekticidu, který je již naředěný, takže hned po koupi je na místě zeleň ošetřit. Systémový přípravek pro likvidaci škůdců je vynikající, protože účinkuje jak na zelenině, tak ovocných stromech a okrasných rostlinách. A navíc má ochrannou lhůtu pouhé tři dny od aplikování, po této době tedy můžeme již konzumovat doma vypěstovanou zeleninu.

Olej
i (Zdroj: Depositphotos)
Přírodní insekticid v podobě oleje a kypřícího prášku

Komplexní ochrana a výživa okrasných rostlin

Pro okrasné rostliny, pěstované v nádobách, existuje řešení 2 v 1, kombinující výživu a ochranu proti škůdcům. Nejčastěji na něj narazíme ve formě hnojivových tyčinek, které v sobě mají přidanou stopu insekticidní látky. Takže nejen, že nám muškáty, petunie a jiná krásná zeleň s květy bude krásně růst a nakvétat, zároveň ale jednou ranou zlikvidujeme všechny škůdce, které se na rostlinách mohou vyskytnout. Hnojivovou tyčinku aplikujeme tak, že je zastrčíme do substrátu a pravidelně zaléváme, nic víc není potřeba.

Hnojivo
i (Zdroj: Depositphotos)
V tyčinkách hnojiva je obsažen i insekticid

Publikováno: 20. 7. 2020, Autor: Jaromír Malich (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaromír Malich