reklama

6 zásad pro bezpečné sečení

Abychom se při sekání trávníku nezranili nebo neporanili někoho ve svém okolí, je potřeba znát několik základních pravidel bezpečného sekání. Neškodí, když si je připomeneme, a povíme si také něco o tom, jakou sekačku vybrat zrovna na náš trávník a čím se odlišují od ostatních.

i (Zdroj: HECHT)
6 zásad pro bezpečné sečení (Zdroj: HECHT)

Znáte pravidla bezpečnosti práce se sekačkou? Připravili jsme pro vás několik tipů a rad.

Než začneme sekat

Před použitím sekačky (zvláště u nového stroje, který neznáte) si prostudujte pokyny výrobce v manuálu. Dozvíte se zde vše potřebné – o ovládání, údržbě a bezpečnostních pokynech. Jen když budete znát celý výrobek a porozumíte tomu, jak pracuje, získáte nejlepší výkon.

Před nastartováním sekačky zkontrolujte, zda fungují všechny ovládací prvky, a v případě motorových sekaček také hladinu oleje v motoru. Pokud do benzínové sekačky doléváte ještě palivo, udělejte to venku na otevřeném prostranství, a ne v garáži, sklepě či kůlně. Vdechování výparů z benzínu totiž vyvolává závratě, bolesti hlavy a dráždí dýchací cesty.

Alternativou k benzínovým sekačkám může být sekačka elektrická, kterou stačí připojit k zásuvce, nebo akumulátorová, kde navíc odpadá hlídání elektrického kabelu.

Sekacka_HECHT_5040_image
i (Zdroj: HECHT)
Při sekání trávy dávejte pozor, snadno může dojít k neštěstí

Ochranné pomůcky

Teplé počasí sice svádí k lehkému oblečení, ale trenýrky a žabky se nemusí vyplatit. Volte dlouhé přiléhavé kalhoty a pevnou obuv, která kryje celou nohu a neklouže. Nenoste volně vlající oblečení, mohlo by se zachytit o okolní předměty, jako jsou větve nebo plot, anebo dokonce zamotat na nůž sekačky. Chraňte si také obličej a ruce – ideální jsou pracovní brýle a pracovní rukavice, které navíc snižují vibrace v rukách.

Trávník
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomínejte na vhodné ochranné pomůcky

Kontrola terénu

Ne každého napadne před sečením zkontrolovat terén. Měla by to být samozřejmost. Zařízení totiž může vyhazovat drobné předměty při vysoké rychlosti, a ty mohou způsobit poranění osob nebo poškození majetku – oken, skleníku či vchodových dveří nebo skla u auta. Zapnutou nebo nastartovanou sekačku používáme jen na plochách k tomu určených, nejezdíme s ní tedy přes štěrkové cesty, větvičky či odpadky. Kromě rizika odletu to škodí i samotnému stroji. Sekačku rovněž nepoužívejte v mokré trávě.

Sekání
i (Zdroj: Depositphotos)
Mezi odletující trávou může být i kámen, který by mohl zranit nebo způsobit škodu

Děti i zvířata držte od sekačky dál

Sekačku nikdy nepůjčujte dětem. Jejich přesvědčovací schopnosti jsou sice někdy obdivuhodné, ale ani to by vás nemělo zviklat – stroj jim nesvěřujte. A to ani za vašeho dohledu. Pokud sečete, ujistěte se, že děti a zvířata jsou od vás v dostatečné vzdálenosti. Kvůli hluku motoru a soustředěnosti na práci si nemusíte všimnout, kdo je za vámi či vedle vás, a tím se rovněž zvyšuje nebezpečí poranění.

Dítě a sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Děti rády pomáhají, ale třeba u sekání trávy bychom měli být obzvlášť opatrní, zda jim sekačku svěřit

Sečeme bezpečně

Se strojem pracujte za denního světla či při velmi dobrém umělém osvětlení. Při sečení se snažte koncentrovat na práci a nenechte se ničím rozptylovat. Držadlo držte oběma rukama pevně, za sekačkou vždy kráčejte a nikdy neběhejte. Při sečení ve svahu v něm nejezděte vertikálně, nýbrž horizontálně. Pokud přecházíte mimo sečený terén, vypněte motor a sekačkou přejeďte (například přes zmíněný štěrk). Při práci v blízkosti silnic nebo při jejich přecházení dávejte pozor na dopravu. Pokud dojde k nárazu do cizího předmětu, vždy motor vypněte a sekačku zkontrolujte. Pokud má sekačka po opětovném nastartování vibrace nebo vydává neobvyklé zvuky, odvezte ji do autorizovaného servisu a nechte ji tam zkontrolovat.

Nepřeceňujte své síly

Sečení se může zdát jako pohodová záležitost a s moderními a kvalitními stroji skutečně není příliš náročná. Již při výběru sekačky volte model odpovídající pozemku, kde jej budete používat.

Sečení trávy je běžná věc – a často se stává automatickou záležitostí. Vždy byste ale měli dbát na zásady bezpečnosti a dodržovat je pokaždé, když se sekačkou manipulujete. Zapamatovat si několik jednoduchých zásad je určitě lepší než řešit poranění či poškození majetku vlivem nedostatečné pozornosti.

Námaha
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud se necítíte úplně fit, přenechte sekání trávníku někomu jinému

Tipy na zahradní sekačky

HECHT 551 SX – benzínová sekačka

Výkonná sekačka s benzínovým motorem HECHT OHV o obsahu 173 cm3 a točivým momentem 9,5 Nm. Díky pojezdu je práce se sekačkou snadná. Sekačka je vybavena centrálním nastavením výšky od 25 do 75 mm pomocí páky na pravé zadní straně sekačky. Sekačka je vybavena mulčovací záslepkou a bočním výhozem a je tedy připravena na všechny způsoby sečení trávy. Patentovaný dezén kol zajišťuje dokonalou trakci, aniž by ve vzorku kola ulpívala posečená tráva nebo nečistoty. Koš z odolné textilie umožňuje dokonalé naplnění a má objem 70 l. 

HECHT_5046 (2)
i (Zdroj: HECHT)
Sekačka v sobě kombinuje výhody elektrického motoru s výhodami sekaček se spalovacím motorem

HECHT 5046 5in1 – accu sekačka s pojezdem

Akumulátorová sekačka s pojezdem. Doba práce na jedno nabití dvou akumulátorů je až 80 minut, což odpovídá posečení až 600 m2 plochy pravidelně udržovaného trávníku. Sekačka v sobě kombinuje výhody elektrického motoru (který neprodukuje žádné emise, je tichý a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu), s výhodami sekaček se spalovacím motorem, které jsou nezávislé na zdroji energie. Nemusíte tedy tahat přívodní kabel za sekačkou ani složitěji startovat spalovací motor. Stačí jen zasunout nabitý akumulátor a sekačka je připravena. Sekačka má dva sloty na akumulátory – a lze přikoupit i více akumulátorů pro sečení větších pozemků než 600 m2. Sekačku je možné provozovat i s jedním akumulátorem, zatímco se druhý nabíjí. Díky velice snadnému ovládání a údržbě omezující se prakticky jen na nabíjení akumulátoru a pravidelné broušení nože je tato sekačka vhodná i pro seniory. Sekačka je součástí akumulátorového programu HECHT 5040, kde je jeden typ akumulátoru kompatibilní s velkou řadou 25 zahradních strojů Hecht.

HECHT_551_SX (1)
i (Zdroj: HECHT)
Díky pojezdu je práce se sekačkou snadná

Publikováno: 26. 7. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.