reklama

Ohřev bazénové vody pomocí fotovoltaiky

Se stoupajícími teplotami vzduchu toužíme po koupání v bazénu. Má to však jedno velké ale. Ono teplo je, ale voda v bazénu je určena spíše pro otužilce, protože se pořádně neprohřeje. Pojďme si společně projít několik možností, jak ohřívat bazénovou vodu.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Ohřev bazénové vody pomocí fotovoltaiky (Zdroj: Prima DOMA)

Způsobů ohřevu vody v bazénu máme hned několik, při výběru bychom měli zvážit všechny pozitivní i negativní aspekty námi zvoleného řešení. Zcela nejjednodušším je zakyrtí bazénu fólií. Mnohem elegantnějším je však modernější zastřešení bazénu pomocí půlkulatých posuvných rámů, vyplněných polykarbonátovými deskami. Zde je zapotřebí vybrat typ od renomované firmy, protože ne všechny polykarbonáty na trhu mají kvalitně provedenou UV stabilizaci, může se tak stát, že brzy zjistíme ztrátu vybarvení panelů, případně rozpadající se hmotu, a to klidně třeba po pěti letech od pořízení.

Depositphotos_4658716_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Zastřešení bazénu pomáhá udržet vodu teplou i čistou

Solární kolektory, elektřinu nebo fotovoltaiku?

Poměrně dostupným systémem ohřevu jsou solární termické kolektory, pro menší bazény jsou k dispozici například v podobě pyramidy. Zařízení funguje jednoduše, čerpaná voda z bazénu je odbočkou hnána přes smyčky kolektoru, kde se získává teplo, vzniklé dopadem slunečních paprsků na tmavou plochu. Kolektor ale musíme pravidelně udržovat, a to především po ukončení sezóny, kdy jej musíme zcela vypustit a uklidit tak, aby byl pokud možno v bezmrazém prostředí.

Depositphotos_233258468_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Solární ohřev bazénu je často využívaný

Další možnost představuje ohřev vody elektřinou ze sítě ve formě topných spirál, jejichž nevýhodou je sice dostupná cena, ale často zatížená velkým odběrem a následně nutností nastavit vysoké zálohové platby v době největší spotřeby. Zajímavou, byť dražší možností je pak tepelné čerpadlo, které je velice moderní a ekologické.

Pokud nechceme platit vysoké účty za elektřinu a přitom si ale užít koupání v bazénu po dlouhou dobu, můžeme vsadit na folovoltaiku. Jde o systém solárních panelů, které přeměňují sluneční záření na elektrickou energii, díky tomu můžeme ušetřit značné částky. V letním období získáme z několika fotovoltaických panelů tolik elektřiny, že se nabízí využití jejího přebytku pro pohon cirkulace bazénové vody a vytápění pomocí topných spirál.

DSCF3005
i (Zdroj: Prima DOMA)
Domácí fotovoltaickou elektrárnou můžete i ohřívat vodu v bazénu

Princip fotovoltaických systémů je jednoduchý. Základem je několik panelů, generujících elektrickou energii. Vyrobená energie proudí do měniče, který převádí elektřinu na běžné střídavé napětí ze stejnosměrného. Vyrobené přebytky jsou ukládány do akumulátoru, který je součástí systému. Pomocí inteligentní regulace si tak můžeme nastavit, zda chceme energii z panelů využít v domě nebo k ohřevu a filtraci vody v bazénu.

DSCF2991
Součástí fotovoltaické elektrárny je i střídač s baterií (Zdroj: Prima DOMA)
DSCF2998
Pomocí inteligentní regulace přesměrujeme přebytky energie na ohřev bazénu (Zdroj: Prima DOMA)

Akumulátor s kapacitou 5 kWh nám při slunečném dni dokáže systém nabít za pouhé dvě hodiny a energii pak využijeme například, když je zataženo a chladněji, nebo pokud dojde k výpadku napájení ze sítě. Výpadek elektřiny není ničím zvláštním a baterie může sloužit jako záložní zdroj elektřiny až na dobu dvou dnů. Výhodou systému je, že je inteligentní a ovladatelný přes aplikaci v chytrém telefonu. Instalaci celé fotovoltaické jednotky ale svěřte odborné firmě s dobrými referencemi. Zprovoznění systému od počátku montáže trvá zhruba dva dny a výsledkem je výrazná úspora v rodinném rozpočtu.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Přebytky elektřiny se ukládají do baterie

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 7. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Prima DOMA (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček