reklama

Co může trápit květiny našich babiček? Floxy neboli plamenky poškodí padlí i háďátka

Floxy nebo také plamenky se dříve vyskytovaly téměř na každé předzahrádce. Tato rostlina je typická svou nenáročností při pěstování. Pokud jí dopřejeme správné stanoviště a trochu péče, odmění se nám svým květenstvím od června do září.

Záhon plaménků

Floxy neboli plamenky jsou letní květiny, které zdobily zahrádky našich babiček a oblíbené jsou dodnes. Kvetou od července do září a vysoké bývají podle druhu - od skalniček, které mají pár centimetrů, až po trvalky vysoké i 1 metr.

Floxy ve váze
Floxy jsou vhodné do vázy (Zdroj: Depositphotos)

Floxy jsou nenáročné, vyhovuje jim běžná, spíše vlhčí zahradní půda, hnojit nepotřebují, i když kompost uvítají. Stanoviště by mělo být slunné, ale bez hrozby poledního úpalu, či polostín.

Růžové floxy (Zdroj: Depositphotos)
Plamének je nenáročný na péči (Zdroj: Depositphotos)

Snadno se množí dělením trsů nebo řízkováním, letničkové druhy se vysévají. Vysoké plamenky se hodí jak do volných trvalkových skupin, tak i do pravidelných záhonových výsadeb. Jejich velkou výhodou je nejen velká přizpůsobivost k danému prostředí, ale především dlouhověkost a nenáročnost na ošetřování.

Žíhaná floxa
Plamenky se pěstují ve formě trvalek i letniček (Zdroj: Depositphotos)

Z chorob, které floxy napadají, je to nejčastěji padlí. Objevuje se v druhé polovině léta na listech, zlikviduje se běžným fungicidním postřikem, např. Dithane. Pokud se naučíte zalévat rostliny spíše na hlínu než na list, snížíte výskyt napadení houbovou chorobou.

Bílá floxa
Věděli jste, že patronem floxů je římský bůh Jupiter? (Zdroj: Depositphotos)

Dalším problémem jsou háďátka. Jejich výskyt poznáte podle zdeformovaných listů i spodní části stonku, rostlina méně kvete i roste, celkově neprospívá. Likvidace je obtížnější, neboť háďátka milují suchou půdu a dokáží přežívat na jednom místě v hlíně i několik let. Zkuste je vypudit výsadbou afrikánů do blízkosti plamenků. 

Publikováno: 30. 7. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce