reklama

Co může trápit květiny našich babiček? Floxy neboli plamenky poškodí padlí i háďátka

Floxy nebo také plamenky se dříve vyskytovaly téměř na každé předzahrádce. Tato rostlina je typická svou nenáročností při pěstování. Pokud jí dopřejeme správné stanoviště a trochu péče, odmění se nám svým květenstvím od června do září.

i (Zdroj: Depositphotos)
Záhon plaménků

Floxy neboli plamenky jsou letní květiny, které zdobily zahrádky našich babiček a oblíbené jsou dodnes. Kvetou od července do září a vysoké bývají podle druhu - od skalniček, které mají pár centimetrů, až po trvalky vysoké i 1 metr.

Floxy ve váze
i (Zdroj: Depositphotos)
Floxy jsou vhodné do vázy

Floxy jsou nenáročné, vyhovuje jim běžná, spíše vlhčí zahradní půda, hnojit nepotřebují, i když kompost uvítají. Stanoviště by mělo být slunné, ale bez hrozby poledního úpalu, či polostín.

Růžové floxy (Zdroj: Depositphotos)
i (Zdroj: Depositphotos)
Plamének je nenáročný na péči

Snadno se množí dělením trsů nebo řízkováním, letničkové druhy se vysévají. Vysoké plamenky se hodí jak do volných trvalkových skupin, tak i do pravidelných záhonových výsadeb. Jejich velkou výhodou je nejen velká přizpůsobivost k danému prostředí, ale především dlouhověkost a nenáročnost na ošetřování.

Žíhaná floxa
i (Zdroj: Depositphotos)
Plamenky se pěstují ve formě trvalek i letniček

Z chorob, které floxy napadají, je to nejčastěji padlí. Objevuje se v druhé polovině léta na listech, zlikviduje se běžným fungicidním postřikem, např. Dithane. Pokud se naučíte zalévat rostliny spíše na hlínu než na list, snížíte výskyt napadení houbovou chorobou.

Bílá floxa
i (Zdroj: Depositphotos)
Věděli jste, že patronem floxů je římský bůh Jupiter?

Dalším problémem jsou háďátka. Jejich výskyt poznáte podle zdeformovaných listů i spodní části stonku, rostlina méně kvete i roste, celkově neprospívá. Likvidace je obtížnější, neboť háďátka milují suchou půdu a dokáží přežívat na jednom místě v hlíně i několik let. Zkuste je vypudit výsadbou afrikánů do blízkosti plamenků. 

Publikováno: 30. 7. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce