reklama

Ušetřete za zalévání zahrady, naučte se zachytávat dešťovou vodu

Víte, že podle Výzkumného technologického institutu na zalévání zahrady u rodinného domu spotřebujeme každý den až 100 litrů vody? Tato ohromná spotřeba, se rozhodně neblaze odrazí na každé peněžence. Chcete ušetřit, ale nechcete se vzdát zelené zahrady? Máme pro vás tip. Zkuste se zaměřit na lepší sběr a větší využití dešťové vody.

Ušetřete za zalévání zahrady, naučte se zachytávat dešťovou vodu (Zdroj: Depositphotos)

Dešťová voda

Vzhledem k tomu, že jsou poslední dobou léta nevyzpytatelná a často v jejich průběhu bojujeme se suchem, je poměrně velké riziko, že obecní úřad vydá zákaz používání pitné vody k zavlažování zahrad, čímž hrozí úhyn úrody. V době sucha a vláhy se dešťová voda stává hotovým pokladem, který by neměl být promarněn. Dešťová voda představuje nejpřirozenější způsob zálivky. Některé rostliny dokonce jinou než dešťovou vodu nesnáší. Ostatně není se čemu divit, vždyť jde o měkkou vodu chudou na soli. Využíváním dešťové vody navíc můžete dost výrazně snížit účty (dokonce až o 50%) za pitnou vodu. Dešťovou vodu přitom nemusíte využít pouze k zálivce zahrady, ale i k umývání auta, umývání podlahy, splachování toalet i k praní špinavého prádla.

Co může obsahovat dešťová voda

Složení dešťové vody významně ovlivňuje nejen okolní prostředí kraje, kde prší, ale také i to, po čem voda stéká. Všeobecně vzato je dešťová voda srovnávána s destilovanou vodou, jenže na rozdíl od ní nemá pH 7, ale 5,6 až 6. Kromě toho v ní mohou být rozpuštěné oxidy, sírany a dusičnany, organické látky, prachové částice, rostlinné živiny, fosfor i amonné ionty. Ze střechy se pak do dešťové vody může ještě dostat také pyl, listí, klacíky, kamínky, trus, choroboplodné zárodky a kousky nátěru.

Depositphotos_246414926_l-2015
Složení dešťové vody ovlivňuje několik faktorů (Zdroj: Depositphotos)

Jak tedy sbírat dešťovou vodu?

Existuje hned několik různých způsobů, jak můžete dešťovou vodu sbírat. Tím nejjednodušším a nejméně nákladným způsobem je sběr dešťové vody do sudů a barelů. Princip tohoto sběru je zjednodušeně postaven na tom, že pod okap postavíte nějakou nádobu, do níž dešťovou vodu sbíráte. Z těchto nádob pak vodu můžete velmi snadno použít k zalévání zahrady, umývání auta, případně i k umývání terasy. Nadzemní sběrné nádrže jsou obvykle využívány od začátku jara do podzimu.

Kolik dešťové vody můžete během roku nasbírat?

Kolik vody u vás během roku spadne a kolik jí jste schopni nasbírat, určuje velikost střechy a pak také podle toho, kolik na ni během roku spadne vody. V Česku se srážky pohybují  v rozmezí 0,5 až 0,75 metru, podle daného kraje.

Pro bližší představu, když tedy máte střechu o ploše 120 metrů čtverečních, je roční úhrn srážek 60 až 90 kubických metrů vody. Při takovém množství vody si potom můžete dovolit mít u svého domu sběrné nádrže o celkové velikosti 4,5 metrů kubických.

DSCF4065
Sběr dešťové vody do sudů a barelů je jednoduchým řešením (Zdroj: Prima DOMA)

Sudy a barely

Ke sběru dešťové vody potřebujete především pořádný sud nebo barel s dostatečnou kapacitou. U nás se prodávají sběrné nádoby o objemu 50 až 500 litrů, je jen na vás, jakou si vyberete. Volba té správné velikosti sběrné nádoby je však velmi důležitá. Dešťovou vodu můžete samozřejmě sbírat i do několika nádob. Na trhu jsou sběrné nádoby nejen různých velikostí, ale i materiálů. Pokud chcete, můžete si dokonce pořídit i okrasné nádoby na vodu.

Při instalaci nádob nesmíte opomenout na instalaci jemné sítě, která ochrání vodu před náplavou nečistot i rizikem utonutí drobného zvířectva. Další filtr by pal měl být umístěn uvnitř nádrže. Praktickým prvkem je i výpustný ventil umístěný ve spodní části sběrné nádoby.

Volba správné velikosti sběrné nádoby na dešťovou vodu je důležitá (Zdroj: Depositphotos)

Systém svodu dešťové vody

Dešťová voda se do nádrže dostává prostřednictvím svodu ze střechy sběrným potrubím, čili okapem. I zde máte několik možností, jak svod vody ze střechy řešit. Pokud chcete vodu sbírat pouze po určitou část roku, nejspíše si vystačíte výklopnou klapkou na okapu. Pro trvalé řešení je však vhodnějším řešením použití samočinného odvaděče (sběrače) vody. Jde o velmi jednoduché, ale praktické řešení, jež má celou řadu výhod. Sběrače jsou schopny zachytit velké množství vody, bez toho, že by hrozilo jejich přetečení. Potom, co voda dosáhne určité hladiny, odejde s většími nečistotami pryč. Pro tento systém hovoří i velmi jednoduchá montáž, kterou zvládnete sami.

DSCF4061
Samočinný odvaděč (sběrač) vody je praktickým pomocníkem (Zdroj: Prima DOMA)

Jak na montáž sběrače vody?

Velkou výhodou tohoto systému je to, že jej můžete zakomponovat do již stávajícího svodu. A to tak, že je z něj zapotřebí vyříznout 30 centimetrový úsek, místo něhož se zasadí sběrač. Zasazuje se tak vysoko, jak vysoko má být maximální hladina vody ve sběrné nádobě. Okap se sběrnou nádobou je následně spojen jímající hadicí. Dále se pak nemusíte starat, vše funguje automaticky. Pokud při dešti hladina vody ve sběrné nádobě dosáhne výšky přípojky hadice, přestane voda téct do nádoby, čímž zabrání jejímu přetečení a teče dál pryč okapovou odtokovou trubkou. Pokud budete chtít se sběrem vody v průběhu zimy přestat, stačí, když odšroubujete hadici a na okap našroubujete kovovou zátku.

DSCF4070
Odvaděč vody lze namontovat na stávající okapový systém (Zdroj: Prima DOMA)

Jak skladovat dešťovou vodu

Dešťovou vodu v nadzemních nádobách není možné skladovat příliš dlouho. Skladovat by se měla ideálně ve stínu a při stabilní teplotě, která nepřesáhne 16 stupňů Celsia, ale to je v létě těžko dosažitelné, a proto by měla být voda pravidelně odebírána. To by však při péči o zahradu neměl být problém. Je přitom jedno, zda vodou zaléváte zeleninu, ovocné stromy nebo trávník. Trávník má dokonce mnohem větší potřebu zálivky než vše ostatní. V případě, že se vám přes všechna opatření voda přece jen zkazí, je nutné ji vypustit, nádobu důkladně vyčistit a se sběrem vody můžete začít znova.

Naše tipy na závěr

  • Vodu ze sběrných nádob můžete rozlévat s pomocí konvice, ponořené hadice nebo za použití malého čerpadla. To se připevní z vnější strany nádoby. Zalévání je potom hračka. Na systém je dokonce možné napojit i automatické zavlažování.
  • Na pořízení celého sběrného systému můžete využít dotační program “Dešťovka”.

Publikováno: 21. 8. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Prima DOMA a Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová