reklama

Ponorná čerpadla – neocenitelný pomocník na zahradě

Léto s sebou přináší nejen krásné horké dny, ale i sucho a s ním související potřebu pravidelně zavlažovat zahradu, a to zejména trávník a záhonky. Šikovným pomocníkem při zavlažování jsou ponorná čerpadla. Jak se vyznat v široké nabídce? Poradíme vám, na co je třeba myslet při výběru.

i (Zdroj: Hornbach)
Ponorná čerpadla – neocenitelný pomocník na zahradě (Zdroj: Hornbach)

Nabídka čerpadel je opravdu široká. Prvním krokem ke správnému výběru je stanovení účelu jeho použití. Pokud hledáte čerpadlo, které bude sloužit k zavlažování zahrady a zároveň pomůže i s odčerpáním vody ze zatopeného sklepa, sáhněte po ponorných čerpadlech.

ponorné čerpadlo do bazénu
i (Zdroj: Hornbach)
Ponorné čerpadlo pomůže se zavlažováním i odčerpáváním vody tam, kde je to zapotřebí

Základní dělení čerpadel

Primárním úkolem ponorných čerpadel je zajistit efektivní a výkonný přívod vody pro všestranné využití. S pomocí těchto čerpadel můžete dešťovou vodu nebo vodu ze studny využívat nejen na zahradě, ale i v domácnosti. Jednoduchou instalací zajistíte stabilní a spolehlivé zásobování.

Ponorná čerpadla se rozdělují na netlaková (přečerpávací) a tlaková. Netlaková ponorná čerpadla mají nižší dopravní výšku, ale jsou schopna přečerpat i velké množství tekutiny, včetně znečištěné či kalové vody. Tlaková ponorná čerpadla přečerpají vodu i z hluboké kopané studny a lze je zkombinovat s tlakovou nádrží. Jsou určena k čerpání čisté nebo jen mírně znečištěné vody.

Účel použití čerpadla ponorného čerpadla

Pokud potřebujete odčerpat vodu ze zatopeného sklepa nebo odčerpat tekutiny s vyšší hustotou, zvolte kalové čerpadlo.

  • Kalová čerpadla se dají použít všude tam, kde potřebujete vyprázdnit nádrž, jezírko nebo sklep. Odčerpávají nečistoty a fekálie až do 5 mm, a mají tlak 0,4 až 2 bary. Jsou konstruovány tak, aby uměly odstranit i agresivnější tekutiny nebo tekutiny s nánosy. Nejsou však vhodné pro zalévání zahrady.
kalová čerpadla
i (Zdroj: Hornbach)
Kalové čerpadlo se hodí pro odčerpání vody z jezírka, nádrže nebo sklepa, kde jsou ve vodě přítomné nečistoty

Jestliže hledáte pomocníka pro zavlažování zahrady, sáhněte po tlakových ponorných čerpadlech.

  • Na zavlažování zahrady či skleníku jsou vhodná tlaková čerpadla, protože zajistí tlak potřebný k zavlažování větších ploch. Vodu odčerpají i z hluboké studny a jednoduchým napojením zavlažovacího počítače vyřešíte i starosti spojené s poléváním. 

Množství přečerpávané vody

Důležitým a často i rozhodujícím faktorem při výběru ponorného čerpadla je požadovaný objem čerpané vody. Pokud vyberete čerpadlo s nedostatečným výkonem, nebude schopno požadovaný objem vody přečerpat. Naopak při použití vysoce výkonných čerpadel na malých plochách se jejich spotřeba energie zbytečně zvýší a efektivita se tím pádem sníží. Také se zkrátí jejich životnost. V zásadě tedy platí pravidlo: čím větší plocha zavlažování, tím vyšší je potřebný výkon čerpadla.

domácí vodárna
i (Zdroj: Hornbach)
Na chalupách či chatách bývá často nízký tlak vody, ideálním řešením je pak pořízení domácí vodárny

Pokud máte nízký tlak nebo chcete využívat vodu ze studny i v domácnosti, sáhněte po domácích vodárnách. Ty mohou obsahovat expanzní nádobu, která je ideálním zdrojem vody pro domov a chalupu na mytí, sprchování, praní a splachování. Domácí vodárny, které mají čerpadlo s hydrokontrolu jsou také ideální k zalévání zahrad či napojení do zavlažovacího systému.

Jak na výběr ponorného čerpadla

Jak jsme již zmínili, při výběru ponorného čerpadla je nezbytné pochopit, pro jaké účely bude sloužit. Od toho se budou odvíjet i parametry zařízení. Výběr správného a užitečného čerpadla je častokrát složitý. Výpočet potřebných minimálních parametrů závisí na množství čerpané vody, dopravní výšce, požadovaných funkcích (automatické nebo manuální ovládání) a také rozpočtu. Pokud si neumíte s výběrem čerpadla poradit sami, navštivte například prodejny Hornbachu, kde vám odborníci pomohou vybrat správné čerpadlo, domácí vodárnu či závlahový systém.

Více informací najdete na: www.hornbach.cz

Publikováno: 16. 8. 2020, Autor: Hornbach (text a foto), Profil autora: Redakce