reklama

Otravné a nebezpečné vosy útočí na zrající ovoce. Jak je vypudit?

Jakmile začnou zrát hrušky nebo švestky, jsou tu černožlutě pruhované vosy. Mohutnými kusadly ožírají nejchutnější plody, do kterých vykoušou velké díry. Konečnou zkázu plodů pak dokončí hniloba. A nám zůstane jen zlost a sčítání nemalých škod po náletech těchto obtížných potvůrek. Jak se jich ale zbavit?

i (Zdroj: Depositphotos)
Otravné a nebezpečné vosy útočí na zrající ovoce. Jak je vypudit? (Zdroj: Depositphotos)

Vosa - úhlavní nepřítel našeho ovoce

Vosy představují pro dozrávající ovoce opravdovou pohromu. Podružně pak i pro nás. Nejen, že nás obtěžují svými nálety a otravným bzučením, hrozí i riziko bodnutí žihadlem. Po náletu vos na naše ovoce zůstane většinou jen velká škoda. Tam, kde ucítí vůni zralého ovoce, nalezneme během velmi krátké chvíle celé vosí společenství, jak se přetahují o nejlahodnější kousek. 

Vosy na ovoci
i (Zdroj: Depositphotos)
Vosy přitahuje sladká vůně zrajícího ovoce

Vosy také díky neustálému shánění potravy budují svá šedá, jako pěst velká hnízda poblíž lidských obydlí. Nejčastěji je nalezneme na půdách, v trámoví střech, ale také v zemních dutinách, kompostu nebo v suchých zídkách zahrad. Prostě všude tam, kde žijí lidé a kde je dostatek potravy. Během léta může vosí hnízdo obývat až 2000 jedinců s královnou. Své potomstvo živí převážně hmyzem a je jim srdečně jedno, jestli je to hmyz škodlivý nebo užitečný. Na podzim celé hnízdo vyhyne, kromě oplodněných samiček, které přežijí zimu a na jaře založí novou kolonii.

Jak s vosami bojovat?

Začneme tím, že se zbavíme všech vosích hnízd, která v našem okolí objevíme. Likvidujeme i ta zcela opuštěná, neboť vosy mohou prázdné hnízdo obsadit znovu. Abychom předešli okamžitému útoku vos, vybavíme se nejen ochrannými pomůckami, ale také insekticidem a využijeme ranní dobu nebo naopak pozdní večer, kdy již vosy pod vlivem chladu nemají sílu k letu. 

Vosa
i (Zdroj: Depositphotos)
Vosa sice patří mezi hubiče obtížného hmyzu, ale sama nadělá obrovské škody

Nejprve postříkáme důkladně insekticidem vletový otvor do hnízda. Počkáme jeden den a pozorujeme, zda vosy vylétávají ven či nikoliv. Pokud se během dne žádná vosa neobjeví, můžeme hnízdo odříznout a spálit. Větší problém bude se zemními hnízdy, kde musíme vpravit insekticid přímo do vletové díry. I zde počkáme, až insekticid vosy zahubí a hnízdo vykopeme a zlikvidujeme.

Vosy, které nás obtěžují na zahradě a ožírají ovoce, můžeme zkusit nalákat na návnadu. Na stromy, které nejsou obtěžkány ovocem, rozvěsíme láhve s úzkým hrdlem, které do jedné třetiny naplníme sladkou nebo zkvašenou tekutinou, pivem nebo sirupem s trochou octa (tím odpudíme včely). Vosy budou do láhve lézt, aby ochutnaly tekutinu, ale zpět se již nebudou moci dostat. Čas od času pak láhve s mrtvými vosami zlikvidujeme a nahradíme novými. 

Vosy v nápoji
i (Zdroj: Depositphotos)
Vosy nalákáte na vůni kvašeného ovoce nebo piva

Ačkoliv vosy patří k hubičům škodlivého hmyzu, jejich žravost a likvidace i hmyzu užitečného z nich dělá nevítané predátory. Pokud se zaměří na naše ovoce, způsobují velké škody. Zejména tím, že ovoce na stromech v době zrání nakoušou na mnoha místech. Plody poté v teple rychle zahnívají a padají na zem, kde další hmyz dokoná dílo zkázy. Nasládlý hnilobný pach pak láká další a další vosy. 

Bodnutí vosou

Vosí jed není až tak závažný pro zdravý organismus. Mnoho lidí však trpí nejrůznějšími alergiemi a má zdravotní problémy. Pro ně a také pro děti a starší generaci může vosí bodnutí představovat velké riziko. Jed, který vosa vpraví pomocí svého žihadla do těla oběti, způsobí otok, palčivou bolest a svědění. Postižené místo ihned zarudne, a pokud není ihned ošetřeno, otok se může rozšířit. Právě u alergiků pak může dojít až k dechovým obtížím, zástavě dechu či dokonce k anafylaktickému šoku a zástavě srdce. V některých případech dojde k poškození ledvin vlivem pronikajícího jedu. 

Žihadlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Vosí bodnutí dokáže u alergiků velké zdravotní obtíže

Místo bodnutí pečlivě prohlédněte, zda v ráně není žihadlo. Pokud ano, odstraňte ho pinzetou. Ihned místo ochlaďte vodou, ledem, octem nebo cibulí - použijte to, co máte momentálně po ruce. Ideální je použít chladivý gel typu Fenistil gel. V případě, že znáte svou diagnózu a jste alergik, použijte lékařem předepsané antihistaminikum (Zyrtec, Dithiaden či další podobné preparáty) a ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Stejně postupujte, pokud vosa či vosy napadnou dítě nebo pokud pociťujete vzrůstající obtíže. Můžete totiž trpět alergií, aniž byste o tom měli tušení.

Bodnutí vosou
i (Zdroj: Depositphotos)
Mezi časté projevy bodnutí vosou patří svědivé a bolestivé otoky

Abychom zmírnili nálet vos, používáme vhodné repelenty. Nemusíme sahat vždy po těch z obchodu či lékárny, zkuste si takový repelent vyrobit doma. Stačí vám k tomu hrst hřebíčku a hrst čerstvého rozmarýnu. Necháme koření vylouhovat v horké vodě 30 minut, ale nesmíme jej vařit, jinak bude odvar neúčinný.

Jak vosy odpuzovat?

Vosy nás mohou pronásledovat opravdu na každém kroku. Abychom se nestávali jejich cílem, můžeme eliminovat vše, co je dráždí.

Vosy
i (Zdroj: Depositphotos)
Vosy na vás zaútočí i bez zjevné příčiny
  • Nepoužívejte silné a sladké vůně - ty voní nejen nám, ale bohužel i vosám.
  • Na parapety umisťujte květináče s bazalkou, ta vosy odpuzuje.
  • Do zásuvek zapněte elektrické odpuzovače.
  • Nenoste příliš křiklavé oblečení, vosy barvy přitahují.
  • Dávejte si pozor při koupání, vlhká pokožka vosy svádí k usednutí.

Publikováno: 20. 8. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová