reklama

V srpnu je nejvyšší čas na výsadbu některých trvalek

Ačkoliv se to zdá nepravděpodobné, srpen je ideální dobou k vysazování některých druhů trvalek. Zejména takových, které nám budou na záhonech kvést od jara do podzimu. Zaměříme se proto na krátkodobé, ale i dlouhodobě kvetoucí a díky správné skladbě rostlin docílíme dokonale rozkvetlého záhonu po většinu roku.

i (Zdroj: Depositphotos)
V srpnu je nejvyšší čas na výsadbu některých trvalek (Zdroj: Depositphotos)

Trvalky na našich záhonech

K dotvoření zahrady může značně přispět záhon s trvalkami. K tomu, aby byl takový záhon od jara do podzimu skutečnou pastvou pro oči a nevyžadoval velkou péči, potřebujeme mít dobrý plán a přípravu. Trvalky můžeme rozdělit podle doby kvetení:

  • časně kvetoucí trvalky
  • květy raného léta
  • letní a podzimní trvalky
Trvalky
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahrada bez kvetoucích trvalek není dokonalá

Časně kvetoucí trvalky vytvářejí po odkvětu ošklivá holá místa, proto jim jako stanoviště budeme vybírat místa spíše v pozadí, pod stromy a v blízkosti keřů. To platí třeba o raných cibulovinách.

Květy raného léta se chovají podobně jako časně kvetoucí trvalky, proto nevhodnější rostlinu na tuto dobu budou lilie.

Lilie
i (Zdroj: Depositphotos)
Komu by se nelíbily barevné květy trvalek?

Letní a podzimní trvalky jsou ideální rostliny, které se umisťují do popředí záhonů nebo podél cest. Zanechávají dlouho dobrý dojem a zakryjí místa po jarních a raně letních rostlinách. Aby i v těchto místech i na jaře bylo vidět květy, použijeme krokusy, tulipány, hyacinty a narcisy.

Vyšší trvalky kombinujeme se středně vysokými i nízkými v pravidelném rozmístění, abychom netvořili souvislou hradbu rostlin. Pokud máme u sebe rostliny, které nakvétají ve stejnou dobu, kombinujeme barevné varianty. 

Květiny
i (Zdroj: Depositphotos)
V srpnu vrcholí kvetení trvalek

Půda pro trvalky

Před vysazováním zryjeme půdu pro trvalky asi do hloubky 50 cm, ale vystačíme si s hloubkou 25 cm. Zrytou půdu prokypříme kultivátorem. Odstraníme všechny kořeny, kameny a nežádoucí předměty. Pokud je půda silně zaplevelena, přeryjeme záhon ještě asi týden před sázením rostlin. Do půdy pak zapravíme trochu rašeliny, abychom nastartovali tvorbu humusu v půdě. Spolu s rašelinou dodáme půdě rašelinový zahradnický substrát a kamennou močku typu Bioganic nebo Ekohum. Směs zapracujeme pod povrch půdy. Poté již můžeme přikročit k sázení trvalek. Po vysazení jednotlivých rostlin celý záhon důkladně prolijeme a dbáme i na to, abychom vodou očistili listy rostlin od zeminy. 

Sázení
i (Zdroj: Depositphotos)
Některé trvalky bude potřeba vysázet právě v srpnu

Čemeřice - Kristova růže

Čemeřice vysazujeme zásadně v srpnu, zvlášť pokud dělíme starší rostliny z trsů. Tím podpoříme její časné kvetení koncem zimy. Čemeřice vyžaduje vápenitou a na humus bohatou půdu. Nesnáší ale přímé slunce, proto budeme čemeřicím při vysazování hledat místa pod stromy nebo ve stínu dřevin. Před vysazováním můžeme do půdy přimíchat trochu bentonitu, do vrchní vrstvy zaryjeme listovku, kompostovanou zeminu, zahradnický substrát a použijeme přípravek Bioganic. Rostliny vysazujeme až po několika dnech. Sázíme hlouběji, půdu udržujeme i před sázením vlhkou a totéž platí i po výsadbě. Čemeřice potřebuje pravidelnou a vydatnou zálivku a dostatek živin.

Čemeřice
i (Zdroj: Depositphotos)
Čemeřice nás květem potěší již v brzkém předjaří

Čemeřice Helleborus niger má mnoho bíle kvetoucích odrůd a kvete již okolo Vánoc až do března. Odrůda Praecon má krémově bílé květy s růžovým nádechem a začne kvést již v listopadu. Další druhy čemeřic rozkvétají od března do dubna v barvách růžové, červené, hnědé, žluté i purpurové. 

Řebčík královský

Kvete v období dubna. Jako stanoviště zvolíme mírný polostín v sousedství dřevin, ve smíšeném květinovém záhoně nebo na břehu rybníčků či na skalce. V srpnu se vysazují velké žluté cibule řebčíku, nejlépe ve skupinách po 3-5 kusech. Odrůdy řebčíku vyžadují chladnou, dostatečně vlhkou půdu, hnojenou kompostem s přídavkem zahradnického substrátu. 

Řebčík
i (Zdroj: Depositphotos)
Řebčíky vsazujeme v srpnu spolu se sněženkami nebo ocúny

Řebčík Fritillaria imperialis nabízí cihlově červené květy, Aurea a Lutea kvetou žlutě, Sulphura sírově žlutě, Rubra hnědočerveně. Všechny tyto statné rostliny jsou skutečným skvostem v záhonech.

Lilie bělostná

Lilie patří bezesporu mezi královny našich zahrad. Například lilie bělostná původem ze Středozemí snáší velmi dobře naše klima a může nám tak nabídnout své nádherné květy. Tyto lilie pak na rozdíl od těch ostatních musíme vysazovat v srpnu. Pokud stihnou do podzimu vytvořit zelený výhonek, zakořenily a v červnu rozkvetou. Lilie bělostné vyžadují před přímým sluncem chráněnou propustnou půdu. Aby dobře vynikla jejich barva, sází se do skupiny po 5-10 kusech. Mezi cibulemi je potřeba nechat dostatečnou mezeru. Okolo lilií vysazujeme polštářové rostliny nebo jim vypomáháme mulčem, který je chrání před sluncem. Hnojí se až v předjaří. 

Lilie
i (Zdroj: Depositphotos)
Bílé lilie sázíme oproti ostatním v srpnu

Liliochvostec čili Kleopatřina jehla

V červnu až v červenci vykvétají z listové růžice nádherné květy liliochvostce, známého také jako Kleopatřina jehla. Toto květenství dosahuje výšky až 2 metry. U nás jsou známé zejména hybridy Shelford a Ruiter. barevná stupnice sahá od bílé přes žlutou, oranžovou, růžovou až po červené a hnědé odstíny. Srpen je ideální čas pro výsadbu. Kořeny lépe vyraší, pokud rostlinu vystavíme cca na půl roku nízkým teplotám okolo 2-5 °C. Liliochvostec má rád slunná místa na jižní straně, propustnou humusovitou půdu s podílem písku a v zimě omezenou zálivku. 

Liliochvostec
i (Zdroj: Depositphotos)
Rostlina známá jako Kleopatřina jehla dosahuje impozantní výšky

V srpnu je potřeba se věnovat růžím

Konec léta by měl patřit péči o růže, zejména o jejich odkvěty, které je potřeba odstraňovat. Některé odrůdy jsou tzv. samočistící, ale ty ostatní potřebují naše ruce. Kromě odkvetlých květů odstraňujeme nemocné, poškozené či divoké výhony, a také ty napadené škůdci. Všechny odstraněné části ukládáme do nádoby (kvůli trnům, které umí bolestivě zranit) a spálíme. Pokud jsme v červenci růže nehnojili, učiníme tak v srpnu. Růže potřebují hnojivo bohaté na draslík, který podporuje násadu květů a rozzáří jejich barvy. 

Růže
i (Zdroj: Depositphotos)
Růžím věnujeme v srpnu dostatek péče

V těchto dnech si také všímáme, zda růže nejsou napadeny padlím růžovým, kterému velmi vyhovují vysoké denní a nižší noční teploty. Jakmile se na růžích objeví šedobílý povlak, mladé listy ztratí lesk, začnou se ohýbat nebo se na nich tvoří puchýřky, ihned zahájíme útok. Mezi prvními bývají napadené popínavé růže. Postřik provedeme přípravkem Saprol New nebo Punch 10EW. Tím zároveň růže ochráníme i před rzí a černou skvrnitostí. Dalším podobným prostředkem je Bio-Blatt-Mehltaumit-tel. Kromě chorob si všímáme i náletu škůdců - vlnatka krvavá, pidikřísek nebo sviluška rádi útočí na chorobou oslabené růže. 2 % Neudosan aplikovaný ve večerních hodinách neublíží včelám a dalšímu užitečnému hmyzu, ale zlikviduje právě ony škůdce. Postřik provádíme opakovaně během léta.

Publikováno: 27. 8. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová