reklama

Jak vybrat řetězovou pilu?

Venku je stále ještě teplo a vy byste měli myslet na přípravu dřeva? Je to tak. Pokud uvažujete o koupi řetězové pily, nastává nyní ta správná chvíle. Podle čeho ale vybrat tu nejvhodnější pilu?

i (Zdroj: Mountfield)
Jak vybrat řetězovou pilu (Zdroj: Mountfield)

Řetězové pily

V první řadě je třeba si uvědomit, k jaké práci a kde budete řetězovou pilu používat. Jestliže potřebujete jen čas od času prořezat stromky na zahradě či připravit dřevo do krbu, pohodlně si vystačíte s pilou elektrickou. 1Ta najde uplatnění i při řezání v uzavřených či hůře odvětrávaných prostorách nebo na stavbě.

240_PS_web
i (Zdroj: Mountfield)
Výkonná elektrická pila Patriot 240 PS disponuje bezkonkurenčním systémem ostření řetězu Power Sharp, díky kterému si řetěz nabrousíte velmi jednoduše a doslova za pár vteřin

Elektrická pila je nenáročná na údržbu, stačí hlídat množství oleje a kontrolovat, aby byl řetěz správně ostrý. Bonusem je i snadné napínání a výměna řetězu bez použití nářadí. Oproti benzinové vyjde levněji, je lehká, tichá a snadno se startuje. Ušetříte si tak vyšší hluk a výfukové plyny, jen musíte šňůrou dosáhnout do zásuvky. Pokud s pilou chcete primárně připravovat dřevo, volte pily s elektromotorem o příkonu 1 800, v lepším případě 2000 nebo dokonce 2400 W, co už je na elektrickou pilu velká síla. Naopak, na prořezávání stromků či občasné řezání klád menších průměrů postačí i pila o výkonu 1400 W.

Shindaiwa
i (Zdroj: Mountfield)
Novinkou na českém trhu je motorová pila Shindaiwa 601sx od renomovaného japonského výrobce. Jedná se o profesionální stroj s motorem o výkonu 3,32 kW

Pokud potřebujete zpracovat větší množství dřeva, případně používáte pilu v lese či pravidelně na zahradě, vyplatí se sáhnout po pile benzinové. Z hlediska výkonu a efektivity řezání nemá konkurenci. Benzinové pily se liší objemem, výkonem motoru a délkou řezací lišty. V nabídce najdete široké rozpětí pil pro dům a zahradu, farmářských i profesionálních. Na občasné řezání menšího množství dřeva či prořezávání postačí stroje o výkonu 1,5 kW s objemem motoru kolem 40 cm3. Silnější pily na řezání velkého množství palivového dřeva mají motory o výkonu 3 a více kW, ty už dokonale vystačí potřebám nejnáročnějších uživatelů.

GD60CS40 60V_web
i (Zdroj: Mountfield)
AKU pila Greenworks GD60 CS40 60V je vybavena moderním bezkartáčovým motorem s dlouhou životností a nulovými nároky na údržbu

Stále oblíbenější jsou AKU pily. Spojují v sobě pohybovou nezávislost benzinových strojů ve spojení s čistou a ekologickou energií. S AKU nemusíte sledovat každý krok, abyste náhodou nezakopli o napájecí kabel, případně ho nepřeřízli. Nemusíte řešit palivo a hlídat, jestli je nádrž plná. AKU pily se snadno ovládají, jsou tiché a spolehlivé. Navíc absence elektrického kabelu a benzinových výparů je mimořádně příjemná.

Více informací najdete na www.mountfield.cz.

Publikováno: 22. 9. 2020, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce