reklama

Který sortiment jabloní je stále oblíbený a vyplatí se takové jabloně vysadit?

Jablka patří stále na špičku našeho tuzemského ovoce, a také mezi nejčastěji konzumované. Když ale vidíme ceny, za které se prodávají jablka v obchodech, člověk si kolikrát přeje, aby byl majitelem několikahektarového jabloňového sadu. Co není, může být. Podívejte se, jaké odrůdy jabloní jsou u nás nejoblíbenější, jaké mají nároky na pěstování a kdy si můžeme na jejich sladkých a šťavnatých plodech pochutnat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Který sortiment jabloní je stále oblíbený a vyplatí se takové jabloně vysadit? (Zdroj: Depositphotos)

Jabloně a jejich oblíbené odrůdy

Podzim je ideální dobou pro vysazování ovocných stromků. Sázení samo o sobě není žádná věda, pokud máme správně vyhloubenou jámu, kvalitní a dobře prohnojenou a vyživenou půdu, a stromek jsme nechali několik hodin nasáknout ve vodě. Pak už stačí jen stromek zasadit do jámy, přihrnout zeminu, udusat a opatřit stromek podpěrným kůlem. Nezapomeneme každý den zalévat. Před zimou je také vhodné mladé stromky opatřit ochranou proti okusu zvěře či hlodavců a čekat na jaro, zda se nám stromek obalí květy a listy, a budeme se  těšit na úrodu. Chceme-li sázet jabloně, měli bychom se rozhodnout, jakou odrůdu zvolíme.

Jablka
i (Zdroj: Depositphotos)
Jablka patří mezi nejoblíbenější ovoce u nás

Nejoblíbenější letní odrůdy

1. Průsvitné letní

Plody sklízíme od poloviny do konce července. Konzumní zralost je v srpnu. Jablka jsou velká, žlutá, osvěžující, jemně nakyslá, mírně sladká. Stromy vyžadují výživnou a vlhkou půdu, a závětří. Každoročně by stromy měly podstoupit udržovací řez. Tato odrůda je málo odolná vůči padlí, strupovitosti, vlnatce krvavé a rakovině. Kvete brzy zjara.

Průsvitné letní
i (Zdroj: Depositphotos)
Průsvitně zelená jablka jsou typickou letní odrůdou

2. George Cave

Tuto odrůdu je potřeba vysazovat s vhodnými opylovači. Sklizeň probíhá od poloviny července do počátku srpna, konzumní zralost je v září. Je jistou náhradou za odrůdu průsvitné letní, je mrazuvzdorná, odolná a nenáročná. Plodí brzy a pravidelně. Chutí připomíná Coxovu renetu. 

3. Stark Earliest

Sběr se provádí koncem července až v srpnu. Plody jsou menší než středně velké, slabě namodrale žluté, červenolící nebo zcela červené. Chutí jsou sladkokyselé, osvěžující, ale rychle moučnatí. Kvete časně, vytváří bujnou korunu a nesnáší přísný řez.

4. Lodi

Americká raná odrůda se sbírá koncem července až začátkem srpna. Plody jsou velké, málo šťavnaté, nakyslé s hrubou dužinou. Stromy vyžadují písčitou půdu, kvete středně časně, plodí pravidelně. Jsou mrazuvzdorné a robustní s bujnou korunou. Tato odrůda se používá jako dobrý opylovač.

5. Mantet

Kanadská odrůda počítá se sběrem koncem července až do konce srpna. Říká se jí "broskev mezi jablky". Plody jsou středně velké, světle žlutavě zelené, s oranžovým až červeným nádechem. Chuť je velmi dobrá, šťavnatá, aromatická a jemně nakyslá. Vzrůst stromů je středně silný, při pravidelném prosvětlování koruny plodí pravidelně. Je málo odolná proti padlí, rakovině i strupovitosti.

Mantet
i (Zdroj: Depositphotos)
Kanadské odrůdě se přezdívá "broskev mezi jablky"

6. Discovery

Anglická odrůda se sklízí až do poloviny srpna. Plody jsou v průměru 7 cm velké, se žlutozeleným podkladem a červeným nádechem. Chuť je sladká s jemnou kyselostí, aromatická, plod je pevný, chřupavý. 

Podzimní odrůdy

1. Jamba 69

Sklízí se od srpna do září, konzumní zralost je do října. Plody jsou velké, jakoby hranaté, zelenavě žluté se zářivě červeným nádechem. Chuť zpočátku velmi šťavnatá a na skus chřupavá, později dužina řídne a chuť se stává jemně nakyslou. Tato odrůda trpí na pihovitost. Hodí se i do drsnějších poloh.

2. McInthosh

Sklizeň je koncem září, konzumní zralost je od října do prosince. Plody jsou středně velké, zelené s modročerveným krytím a silnou slupkou. Jsou velmi šťavnaté a aromatické. Jablka mají slony ke skvrnitosti a houbovým chorobám. Stromy mají silný vzrůst a plodí velmi dobře na dvouletých výhonech. Dobře snáší i drsné klima.

Mac Intosh
i (Zdroj: Depositphotos)
Tato odrůda snáší i drsné klima

3.Ingol

Koncem září až počátkem října se sklízí odrůda Ingol. Správně uskladněné plody vydrží v dobré kondici až do ledna. Plody jsou velké, zelenavě žluté s červeným překrytím. Jsou šťavnaté, výborné chuti s vynikajícím poměrem cukru a kyselinky. Tato odrůda je nenáročná.

4. Coxova reneta

Koncem září až začátkem října je čas sklizně, jejich trvanlivost je v rozmezí od listopadu do března. Tato odrůda patří mezi nejušlechtilejší stolní jablka. Jsou malá až středně velká, žlutozelená až zlatožlutá, hnědočerveně malovaná a žíhaná. Sladká, jemně nakyslá, příjemně kořenitá. Plodí výnosně, ale potřebují výživnou a dosti vlhkou humusovitou půdu v chráněné poloze. 

5. Jonagold

Oblíbená odrůda se sklizní od konce září do poloviny října by se neměla sklízet příliš pozdě, jinak dužnina zmoučnatí. Plody jsou velké, žluté s oranžovočerveným nádechem, šťavnaté, nasládlé až jemně nakyslé a křehké. Na suchých půdách mívá sklony ke skvrnitosti, padlí a rakovině. Vyžaduje teplé klima.

Jonagold
i (Zdroj: Depositphotos)
Při pozdní sklizni se dužina stává moučnatou

6. Melrose

Počátkem října sklizeň. Středně velké plody s výraznou červení, sladké, aromatické a dobré chuti. Jsou vhodné do oblastí s mírným podzimem. Růst stromů je silný, vzpřímený, později se sklony k převisům. Jsou poněkud náchylné na padlí a rakovinu.

7. Šampaňská reneta

Sklízí se koncem října a trvanlivost je od ledna do května. Jde o vynikající speciální odrůdu. Plody jsou středně velké, ploché, s voskovitě žlutým nádechem, příjemně navinule nakyslé a slabě kořenité. Násada plodů je velmi silná, je potřeba probírka. Náchylné na skvrnitost. Stromy vyžadují dobrou půdu a teplou polohu. Na chladných půdách hrozí výskyt rakoviny. Jsou rezistentní proti padlí. Je potřeba stromy pravidelně prosvětlovat a včas zmlazovat.

Jabloně
i (Zdroj: Depositphotos)
Jabloně je potřeba vysazovat do dobře vyhnojené půdy a na slunná stanoviště

Publikováno: 1. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová