reklama

Příprava záhonů je základem pro budoucí úrodu

Bez přípravy záhonů se úrody nedočkáte. Zelenina, kterou zde každoročně pěstujete, má ráda kyprou půdu s dostatkem živin a vláhy. Stačí nám ruční nářadí, ale pokud se fyzicky necítíme být fit, pak použijeme zahradní techniku. Jak tedy řádně připravit záhony na nadcházející sezonu, abychom se dočkali velké úrody?

Příprava záhonů je základem pro budoucí úrodu

Přípravu záhonů zahajte likvidací plevelů

S jarním táním sněhu začínají na záhonech růst plevele, což jsou nezvaní hosté. Mechanická likvidace plevele, provedená v rámci přípravy záhonů vyrytím, je efektivní a neškodná. Provádíme ji v době po dešti nebo tehdy, pokud ještě neoschla po tání sněhu. Dbáme na vyjmutí včetně kompletního kořenového systému. Ten nesmíme poškodit, protože plevely vynikají vysokou reprodukční schopností. Nikdy nepoužíváme chemii ve formě herbicidních přípravků. Jejich účinek je sice rychlý a výsledek přesvědčivý, ale deštěm jsou splavovány do podzemních vod. Také dochází k jejich absorbanci pěstovanými rostlinami na ošetřené ploše. Totální herbicidy jsou prokazatelně rakovinotvorné a země v rámci Evropské Unie jejich používání postupně zakazují pod hrozbou vysokých sankcí.

Přípravu záhonů zahájíme mechanickým odstraněním plevelů
Přípravu záhonů zahájíme mechanickým odstraněním plevelů

Když nestihneme na podzim zrýt

Rytí záhonů po sklizené úrodě provádíme i v předjaří, když jsme tuto činnost na podzim nestihli. Připravíme si dostatek organické hmoty. Tu zarýváme nastýláním do jednotlivých řádků, vznikajících překlopením zeminy. Velké množství nasekané trávy, listí a kompostu z podzimu v řádcích ušlapeme, aby nenastaly problémy při uhrabávání. Rýč po zimním odpočinku zbavíme konzervace. Jinak si komplikujeme práci, rezavá pracovní část rýče způsobuje ulpívání hlíny a jeho ztížené zarývání do půdy. Po ukončení činnosti necháme dva až tři týdny záhon v klidu, teprve poté přecházíme k jeho uhrabání a povrchového nakypření.

Rytí je nejsnazší s novými rýči, které mají pracovní část z tepelně upravené oceli a rukojeť včetně držadla z uhlíkových vláken. Oproti provedení klasickému v kombinaci ocel a dřevo, je výhodou nižší hmotnost a velká houževnatost. V lehkých a středně těžkých strukturách používáme rýče s rovným koncem. Jílovité půdy jsou na zpracování náročné a zde se dobře pracuje s rýčem, disponujícím zakončením pracovní části do špičky.

Rytí je důležitá procedura, zlepšuje totiž vlastnosti půdy
Rytí je důležitá procedura, zlepšuje totiž vlastnosti půdy

S hráběmi zapravíme kompost nebo umělá hnojiva

V prvních teplejších dnech začneme s rozhrabáním a povrchovým nakypřením půdy. Železnými hráběmi hlínu dokonale nakypříme do hloubky zhruba 3 cm. Přidáním prosítovaného kompostu zajistíme obohacení této vrstvy o živiny. Kromě kompostu je vhodnou surovinou sušený kravský hnůj v podobě pelet nebo granule NPK hnojiva. Dávkování těchto výrobků provádíme zásadně dle návodu na obalu.

Nožový kultivátor nebo elektrickou motyčku?

Usnadnění při jarní přípravě záhonů nabídnou elektrické a benzinové nožové kypřiče. Nejmenší z nich je elektrický model, známý také jako motyčka. Jde o lehký a obratný malý kypřič, jehož nože jsou poháněny přes malou převodovku prostřednictvím malého elektromotoru s příkonem do 1,5 kW. Nože mají pracovní záběr kolem 20 cm, přičemž nechybí ani bezpečnostní doběhová brzda. Ta zastaví stroj ihned po jeho vypnutí. Vzhledem k slabšímu konstrukčnímu řešení se s ním kypří zásadně lehké nebo středně těžké, neudusané půdy. Existují i AKU modely, ty jsou tiché, nezávislé na přívodu elektřiny a na jedno nabití pracují tři čtvrtě hodiny nebo více.

Zahradní nožový kypřič nahradí hrábě i motyku
Zahradní nožový kypřič nahradí hrábě i motyku

Benzinový kypřič má silnější motor, bohatě dimenzované převody a velmi kvalitní, tepelně zušlechtěné pracovní nože. Z těch levných jsou nejlepší typy s mechanicky ovládanou kuželovou spojkou. Odpadá u nich tedy řemenový převod, který by se v budoucnu mohl stát zdrojem problémů. Kalený šnek převodovky ve spojení s bronzovým hnaným kolem je standardním prvkem těchto pomocníků. Spalovací motor má například zdvojený vzduchový filtr a litinovou vložku válce pro nižší spotřebu paliva, snížené nároky na údržbu a vyšší životnost. Malé benzinové rotavátory se nabízí v záběrech od 50 do 85 cm. K některým z nich je k dispozici i pluh pro orbu a hnací náprava s koly.

Pečujeme o černý úhor

Tímto termínem označujeme bezplevelný pás kolem ovocných stromů a keřů, který pravidelně obděláváme. Na jaře nezapomeneme ani na tyto plochy. Povrchové zkypření půdy provádíme hráběmi, motyku použijeme jen tam, kde máme jistotu, že nepoškodíme kořeny. Pod ovocnými stromy po jarním kypření vysadíme rostliny s půdopokryvným a odpuzujícím účinkem vůči škůdcům. Například afrikán nebo lichořeřišnice účinně odpuzují půdní háďátka a slimáky. Péče o tuto plochu pomáhá k zadržování vláhy, kterou stromy nutně potřebují i v době déle trvajících veder.

Prostor pod ovocnými stromy osázejte, pomůžete tím k udržování vláhy v půdě
Prostor pod ovocnými stromy osázejte, pomůžete tím k udržování vláhy v půdě

Několik závěrečných rad pro snadnou přípravu záhonů

  • Podobným způsobem připravujeme i pole pro pěstování brambor. Důsledná péče znamená větší úrodu hlíz, nekontaminovaných chemickými přípravky.
  • Všechny záhony po jarním kypření uhrabeme a necháme týden až dva odpočinout. Od druhého dubnového týdne do nich můžeme vysít salát nebo ředkvičku.
  • Při výběru stroje se neřídíme cenou, dbáme na vyšší užitnou hodnotu, robustnost, dobrou dostupnost náhradních dílů a možnost doplnění o další příslušenství.

Publikováno: 28. 3. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce