reklama

Na podzim nezapomeňte na novou výsadbu jahod

Jahody má rád asi každý. A ty doma vypěstované chutnají dvojnásob, voní a jsou sladké. Pěstovat jahody nakonec není nic složitého, postačí vám k tomu kousek kvalitní půdy a sazenice. Víte, kdy se správně jahody sázejí a co potřebují ke svému spokojenému růstu?

i (Zdroj: Depositphotos)
Na podzim nezapomeňte na novou výsadbu jahod (Zdroj: Depositphotos)

Podzimní sázení jahod

Abychom si mohli vychutnat své vypěstované jahody, musíme vědět, jak se k nim zachovat. Jahody by ostatně měl mít na své zahrádce každý pěstitel, vždyť patří mezi oblíbené ovoce a také mezi to, které sklízíme jako první. Jahody jsou kromě výborné chuti i plné vitamínů a minerálních látek. Dokonce dokážou odstranit jarní únavu.

Úprava
i (Zdroj: Prima DOMA)
Před sázením je potřeba upravit a prokypřit záhon

Podzim je ideální doba, kdy bychom měli vysazovat nové sazenice. Než tak ale učiníme, připravíme si pro jahody záhon. Dbáme na to, abychom si vybrali záhon, kde minimálně 5 let jahody nerostly. Zrytý záhon vyčistíme a důkladně prokypříme hráběmi. Povrch uhrabeme do roviny. Společně s prokypřováním zapravíme hráběmi do záhonu minerální hnojivo. 

Hnojení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Záhon je také potřeba důkladně prohnojit

Vyplatí se použít netkanou textilii nebo černou fólii, kterou záhon pokryjeme. Černá textilie totiž napomůže celé řadě našich činností:

  • jahody v textilii dobře rostou
  • při sklizni nedochází ke kontaktu plodů se zemí
  • díky propustnosti fólie se dešťová voda dostane přímo k rostlinám
  • pod fólií se vytvoří mikroklima, které je pro jahodníky velice důležité
  • nedochází k masivnímu prorůstání plevele 
Textilie
i (Zdroj: Prima DOMA)
Netkaná textilie má mnoho výhod

Netkanou textilii rozprostřeme na záhon a v rozích jí do záhonu připevníme pomocí kolíků. Následně si pomocí provázku vytyčíme řádek. Jahody sázíme do sponu 70x40 cm. Do fólie vyřízneme otvory a do nich budeme sázet kvalitní a zdravé sazenice jahodníku. 

Sazenice
Vybíráme jen silné a zdravé sazenice (Zdroj: Prima DOMA)
Sázecí místa
Do fólie vyřízneme otvory a do nich zasadíme sazenice (Zdroj: Prima DOMA)

Vždy se vyplatí si koupit nové rostliny, protože rostlinky vytvořené z odnoží nemusí plodit. Každá sazenice musí mít bohatý kořenový systém. Takové sazenice se dobře a rychle ujímají a již příští rok se můžeme těšit na bohatou úrodu z vlastní zahrádky. Kořeny musí být kolmo dolů, nikdy je nepokládáme napříč. Podmínkou je pravidelná zálivka.

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová