reklama

Na podzim je čas na vysazování jarních cibulovin

Jarní cibuloviny vysazujeme už na podzim, aby měly čas do jara zakořenit a posléze nás odměnit nádhernými a bohatými květy. Připomeňme si, jak se správně jarní cibuloviny sází a co všechno je potřeba k jejich spokojenému růstu udělat.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Na podzim je čas na vysazování jarních cibulovin (Zdroj: Prima DOMA)

Jarní cibuloviny

Mezi nejznámější jarní cibuloviny, které se objevují na našich zahrádkách, patří bezesporu krokusy, narcisy, tulipány, řebčíky, hyacinty nebo bledule, dále pak modřence, puškinie, ladoňky a ladoničky, pryskyřníky či okrasné česneky.

Tulipány
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jedny z nejkrásnějších jarních cibulovin jsou tulipány

Jarní cibuloviny mají poměrně krátkou dobu kvetení, avšak jejich obrovská paleta barev a tvarů nás každoročně přitahuje k záhonům, abychom se pokochali jejich krásou. 

Ti z vás, kdo nemají k dispozici ani čtvereční metr záhonu, a přesto by se zjara chtěli těšit z krásy jarních cibulovin, nemusí být smutní. Cibulovinám se bude výborně dařit i třeba v keramickém květináči za předpokladu, že jim zajistíme optimální podmínky pro růst. 

Modřence
i (Zdroj: Prima DOMA)
Mezi oblíbené jarní cibuloviny patří modřence

Sázení do keramických nádob

Základem úspěšného pěstování jarních cibulovin v keramických nádobách je drenáž, kterou v podobě keramzitu nebo drobného štěrku nasypeme v asi 10 cm vrstvě na dno nádoby. Drenáž je nutná proto, že jarní cibuloviny nesnáší přemokření a došlo by k jejich úhynu. Dále na drenáž nasypeme vhodný substrát. Ten by měl být humózní a dobře propustný. 

Drenáž
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na dno nádob nasypeme drenáž

Cibuloviny začnou rašit až na jaře, proto bychom měli keramickou nádobu, do které cibulky sázíme, opatřit jmenovkou, abychom věděli, co jsme si kam zasadili.

Zemina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na drenáž nasypeme zeminu

Abychom měli jistotu, že nám cibulky na jaře opravdu vyraší, ošetříme je na zimu vhodným mořidlem. Než sáhneme po chemickém prostředku, vyzkoušíme biologickou ochranu. Například pomocný rostlinný přípravek Clonoplus obsahuje spory více kmenů houby rodu Clonostachys, která rozkládá organické zbytky v půdě a zvyšuje příjem živin. Tyto užitečné houby také rozkládají zárodky patogenních hub, čímž zvyšují ochranu cibulek. 

Cibuloviny
i (Zdroj: Prima DOMA)
Je nejvyšší čas zasadit jarní cibuloviny

Cibulky umístíme do igelitového sáčku, lehce je pomocí rozprašovače navlhčíme vodou a posypeme troškou přípravku. Pak sáček uzavřeme a ručně cibulky proklepáváme v sáčku tak dlouho, až se přípravek nalepí na cibulky. Takto jsou cibulky namořené.

Mořidlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jako ideální mořidlo použijte biologický přípravek

Cibulky sázíme vždy ve správném směru, tedy kořínky směrem dolů a dbáme na to, aby byly cibulky zahrnuty hlínou.

Sázení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Cibulky zasadíme do keramických nádob

Pokud máme tu možnost, celé květináče umístíme do půdy, kde vydrží až do jara a pro jistotu je překryjeme netkanou textilií. V případě, že tuto možnost nemáme, umístíme květináče nejlépe do polystyrenové krabice. Krabice poslouží k tomu, aby cibulky prošly tzv. jarovizací - tedy obdobím chladu, a my měli jistotu, že na jaře vykvetou. Pokud toto neučiníme, cibulky nevykvetou a odmění nás pouze listy.

Netkaná textilie
i (Zdroj: Prima DOMA)
Keramické nádoby zahrneme do země a přikryjeme netkanou textilií

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová