reklama

Na každou zahradu se hodí hmyzí hotel

Na zahradě je potřebujeme, i když nepatří k oblíbeným živočichům. Brouci, motýli, berušky, vosy i včely, tedy hmyz. Aby se hmyzu na naší zahradě líbilo a byl zde užitečný, můžeme mu vyrobit malý hotel. Hmyzí hotel. A budeme k tomu potřebovat pouze pár prken.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Hmyzí hotel poskytne v zahradě útočiště i úkryt (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Na výrobu hmyzího hotelu budeme potřebovat pouze pár prken, které najdeme v dílně nebo na půdě. 

Prkna na hmyzí hotel
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Hmyzí hotel vyrobíme pouze z několika prken

Dřevo nebudeme nijak opracovávat, ani povrchově upravovat. Necháme ho v surovém stavu. 3 prkna seřízneme do stejné délky a sešroubujeme k sobě. 

Sešroubování prken
Prkna sešroubujeme (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Předvrtání otvorů
Předvrtáme si otvory (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Ze čtvrtého prkna si vyměříme a odřízneme přímočarou pilou dílky, které nám poslouží jako jednotlivá patra hmyzího hotelu. Vložíme je do konstrukce a opět přišroubujeme. 

Příčky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vložíme jednotlivá patra

Nakonec uřízneme širší základnu, kterou připevníme na dno hotelu. Základna musí být dostatečně velká, aby hotel stál pevně a stabilně a nepokácel se například při silnějším větru. Nezapomeneme ani na střechu, aby nám do domečku nepršelo. 

Základna hmyzího hotelu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Aby hotel dobře stál, musí mít kvalitní základnu

Hotel máme připravený, musíme ještě do každého patra vsunout nějakou tu přírodninu. Jen tak se nám tam hmyz nastěhuje a bude chráněný před nepříznivým počasím. Do březových špalíčků vyvrtáme větší otvory, které budou sloužit jako úl pro včelky či vosy samotářky.

Přírodniny
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Pro výplň jednotlivých pater použijeme přírodniny

Hotelová patra můžeme vystlat například senem, suchým mechem, březovými větvičkami, vhodné jsou i šišky, slabá březová polínka, či dřevěné hobliny. Aby se hotel nestal restaurací pro ptáky, přední část potáhneme pletivem. Upevníme ho jednoduše sponkovačkou.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 10. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková