reklama

Než nakoupíte nové sazenice muškátů, naučte se je řízkovat

Není potřeba nakupovat každoročně nové sazenice pelargonií. Pokud se naučíte tyto krásné rostliny řízkovat, budete si moci připravit i na podzim, kdy se muškáty zazimují, nové sazenice. Řízkování ostatně není nic složitého a zvládne to i úplný laik. Naučte se to také a budete mít vždy dostatek nových a krásných muškátů.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Než nakoupíte nové sazenice muškátů, naučte se je řízkovat (Zdroj: Prima DOMA)

Naučte se řízkovat muškáty

Muškáty patří mezi naše oblíbené domácí balkonové květiny, které můžeme od jara do podzimu letnit na zahradě s přes zimu je uskladňujeme v bytě nebo v garáži či dalších prostorách, abychom je nechali odpočinout. A právě podzim je období, kdy bychom měli myslet na jejich zazimování, ostříhání a ošetření.

A právě o tom stříhání si něco povíme. Na podzim je potřeba muškáty opravdu radikálně ostříhat, protože nedostatek světla a tepla venku bude mít na těchto rostlinách za následky opadání květů i listů a z nádherných balkonovek nám zbudou nevzhledné klacky. Pokud máme možnost ostříhané muškáty zazimovat na vhodném místě, máme vyhráno a budeme se těšit na jaro, až zase obrazí a do léta budou v plné kondici. Ostříhané části ale není nutné vyhazovat. můžeme si z nich vytvořit ideální řízky. Tedy ne takové, které se smaží v trojobalu, ale řízky květinové.

Muškáty
i (Zdroj: Prima DOMA)
Muškáty je potřeba na podzim ostříhat a zazimovat

Řízky

Řízkováním rozumíme vegetativní rozmnožování rostlin pomocí jejich částí. Řízkování má výhody i nevýhody oproti jiným způsobům množení, tyto vlastnosti se mohou výrazně lišit podle druhu rostliny. Výhodné je především z ekonomických důvodů, protože tímto způsobem získáme z mateřské rostliny mnohdy až desítky nových sazenic, které nadto budou mít stejné vlastnosti jako původní rostlina. Ušetříme tím spoustu peněz za nákup nových sazenic. 

Stříhání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Staré muškáty pořádně sestříhejte

Řízky připravíme z jednoletých výhonů matečné rostliny. U muškátů je vytváříme tak, že za listem zalomíme stonek, a ponecháme si vrcholovou olistěnou část. Květy odstříháme a odstraníme.

Zemina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Použijte výhradně substrát pro výsev a výsadbu rostlin

Řízkování a sazenice

Připravíme si vhodný substrát, nejlépe právě substrát na výsevy a množení pelargonií. Abychom měli jistotu, že nám vytvořené řízky opravdu zakořenily, řeznou plochu řízku namočíme do vody a pokryjeme stimulátorem, který napomůže ideálnímu zakořenění. 

Stimulátor
i (Zdroj: Prima DOMA)
Stimulátor nám zaručí dobé zakořenění

Do substrátu uděláme kolíčkem jamku a do ní zasadíme řízek se substrátem. Jamku děláme proto, abychom stimulátor ze stonku nesetřeli, čímž by veškerý efekt přišel vniveč. Sazenici v květináči pečlivě přimáčkneme zeminou.

Sazenice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nové rostlinky zasaďte do připravené zeminy

Takto připravené sazenice zalijeme a květináče usadíme do připraveného minipařníčku, kde budou mít sazenice přes zimu ideální vlhkost a teplotu. Minipařník uložíme na světlé místo. 

Miniskleník
i (Zdroj: Prima DOMA)
Miniskleník udrží optimální vlhkost a teplotu

Během několika týdnů bychom měli bez problémů poznat, zda se nové sazenice ujaly. V takovém případě máme vyhráno a můžeme se těšit na jaro, kdy nové muškáty přesadíme do klasických květináčů nebo truhlíků a dáme opět na balkon.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová