reklama

Desatero zimního pěstování bylin a koření v bytě

S pěstováním bylin a koření v bytě v zimě to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Často se stává, že se rostlinky na okně vytahují, jsou neduživé, bez barvy a vůně… A nezřídka i přes veškerou péči hynou. Proto jsme pro vás připravili desatero správného zimního pěstování bylin a koření v bytě.

Většina bylin jsou letničky či trvalky ze Středomoří, kde jsou zvyklé na světlu a teplo. Zimu letničky přečkají coby semena, trvalky mají období vegetačního klidu. Venku v přírodě je vždycky nižší intenzita světla doprovázena poklesem teploty. A v tom je onen zakopaný pes – v bytě totiž méně světla neznamená také nižší teplotu, proto se rostlinky vytahují. Když se vám podaří tento problém vyřešit, máte skoro vyhráno.

Ne všem bylinkám a koření se ale pěstování v bytě za oknem v zimě líbí
i (Zdroj: istock.com)
Ne všem bylinkám a koření se ale pěstování v bytě za oknem v zimě líbí

Desatero zimního pěstování bylin a koření v bytě

1. Správná volba 

Bazalka, saturejka, kerblík, máta, meduňka, tymián či oregano jsou bylinami, kterým se za oknem daří. Jsou na trhu ve více odrůdách, lišících se výškou nebo intenzitou růstu. Pro pěstování v bytě volte zásadně kompaktní odrůdy. Ne všem bylinkám a koření se ale za oknem líbí. Koriandr či kopr po seříznutí v zimě špatně obrážejí a většinou uhynou. Čerstvou petrželku si nejlépe zajistíte z vyrytých kořenů v dostatečně hlubokém květináči. Výsev naťové petržele kadeřavé i hladkolisté v bytových podmínkách nikdy nepřinese dobrou úrodu. Stejné je to s pažitkou – vyryjte část trsu ze zahrady, sestřihněte listy a zasaďte do květináče.

2. Dostatek světla

Byliny vyžadují 4 až 5 hodin přímého slunečního svitu denně. Postavte je proto na nejsvětlejší okno v bytě.

3. Optimální teplota 

Bylinám a zelenému koření pěstovaným v zimě za oknem svědčí teplota od 16 do 18 °C.

4. Přiměřená zálivka 

Byliny zalévejte až tehdy, když je povrch substrátu suchý a raději méně často a více, nikdy nenechávejte přebytečnou vodu stát v misce. Přemokření vede k hnilobě kořenů a může způsobit uhynutí rostlinky.

5. Propustná zemina 

V květináči je kořenový systém bylin a koření choulostivější než venku na zahradě a vyžaduje substrát skutečně kvalitní. Základní podmínkou je dobrá propustnost, vyplatí se přidat i do kupovaného substrátu část agroperlitu, hrubého písku či jemného štěrku.

6. Správná výživa 

Obecně vyžadují bylinky spíš chudší půdy. Při pěstování v květináčích jsou ale nároky na výživu vyšší. Poloviční dávka, kterou běžně hnojíte pokojové květiny, je pro byliny dostatečná. Přihnojujte pouze v době vegetativního růstu.

7. Hliněné nádoby 

Květináče z pálené hlíny jsou pro pěstování bylin vhodnější než plastové, protože umožňují prostup vzduchu do kořenového systému rostliny a kořeny v nich jsou méně náchylné k zahnívání.

8. Opatrná sklizeň 

Přes zimu až do jara sbírejte u bylin a koření pouze vrcholky výhonů – zaštipujte je. Přílišné seříznutí rostliny může vést k  uhynutí. Výjimkou jsou petrželka a pažitka.

9. Úspěšná aklimatizace 

Jestli chcete přenést domů rostliny, které jste pěstovali na balkoně či zahradě, připravujte je na bytové podmínky postupně. Umístěte je na dva týdny do polostínu, pak na další dva týdny do hlubšího stínu. Když se i v těchto podmínkách začne objevovat růst nových listů, jsou připraveny na přenesení do bytu.

10. Choroby a škůdci 

Mšice, svilušky nebo molice bývají u bylin v bytě velký problém. Můžete sice použít přípravky na ochranu rostlin, sklizeň natě je ale pak nežádoucí. Když se škůdci vymknou kontrole, raději začněte s novými, zdravými rostlinami. Pozorně prohlédněte byliny, které si přinesete domů, aby nebyly napadeny.

 

Publikováno: 22. 11. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce