reklama

Víte, jak se v zimě postarat o bratra rýmovníku?

Moud purpurový, příbuzný známějšího rýmovníku, patří k rostlinám, kterým se přes léto nejlépe daří na balkoně nebo terase. Letos byla jeho venkovní sezona opravdu dlouhá, ale nastává čas, aby se i takový nenáročný otužilec, jako je moud, přestěhoval. Nejlépe do ložnice! Prozradíme vám, jak se o moud, osvědčenou bylinku proti rýmě, správně postarat v zimě.

Moud purpurový je bratr rýmovníku

Moud purpurový (Plectranthus purpuratus) je možná celkem nenápadná rostlina, ale má pro nás opravdu přímo blahodárné účinky. Obsahuje vonné silice, které působí proti rýmě a uvolňují ucpaný nos, stejně jako jeho mnohem známější příbuzný rýmovník. Postačí rozmačkaný list přiložit k nosu. Vzhledem k tomu, že moud velmi rychle dorůstá, můžeme jeho listy pravidelně odstřihovat. Moud purpurový je vhodný do ložnic a dětských pokojů, protože se v jeho přítomnosti dobře dýchá, vylepšuje především prostředí bytů, vytápěných ústředním topením.

Moud purpurový je vhodný do ložnic a dětských pokojů
Moud purpurový je vhodný do ložnic a dětských pokojů (Zdroj: Simona Sedláčková)

Přestože je moud purpurový velmi nenáročný, mrazuvzdorný není. Přes léto se tedy pěstuje jako balkonová rostlina a v zimě jako pokojová. Má rád lehkou, dobře propustnou půdu, během vegetace občasné přihnojení a opatrnou zálivku, nesnáší přemokření. Dává přednost spíše polostínu, ne plnému slunci.

Jak se postarat o moud purpurový v zimě

Rostlinu přeneste do nejchladnější místnosti v bytě, nejlépe do ložnice. Dlouhé a silné výhony odstřihněte a odstraňte spodní listy.

Dlouhé a silné výhony odstřihněte a odstraňte spodní listy
Dlouhé a silné výhony odstřihněte a odstraňte spodní listy (Zdroj: Simona Sedláčková)

Odstřižené výhony vložte do vázy s vodou, kde přes zimu zakoření a na jaře můžete zasadit nové mladé rostlinky. Odstřižené výhony často do jara vydrží ve vodě v lepší kondici než mateřská rostlina.

Odstřižené výhony vložte do vázy s vodou
Odstřižené výhony vložte do vázy s vodou (Zdroj: Simona Sedláčková)

Moud purpurový většinou doma přes zimu vykvétá bílými, nenápadnými, pyskatými květy, které ihned odstřihujte. Nejsou nijak dekorativní a zbytečně rostlinu vysilují.

Publikováno: 13. 11. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce