reklama

Víte, jak se v zimě postarat o bratra rýmovníku?

Moud purpurový, příbuzný známějšího rýmovníku, patří k rostlinám, kterým se přes léto nejlépe daří na balkoně nebo terase. Letos byla jeho venkovní sezona opravdu dlouhá, ale nastává čas, aby se i takový nenáročný otužilec, jako je moud, přestěhoval. Nejlépe do ložnice! Prozradíme vám, jak se o moud, osvědčenou bylinku proti rýmě, správně postarat v zimě.

i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Moud purpurový je vhodný do ložnic a dětských pokojů (Zdroj: Simona Sedláčková)

Moud purpurový je bratr rýmovníku

Moud purpurový (Plectranthus purpuratus) je možná celkem nenápadná rostlina, ale má pro nás opravdu přímo blahodárné účinky. Obsahuje vonné silice, které působí proti rýmě a uvolňují ucpaný nos, stejně jako jeho mnohem známější příbuzný rýmovník. Postačí rozmačkaný list přiložit k nosu. Vzhledem k tomu, že moud velmi rychle dorůstá, můžeme jeho listy pravidelně odstřihovat. Moud purpurový je vhodný do ložnic a dětských pokojů, protože se v jeho přítomnosti dobře dýchá, vylepšuje především prostředí bytů, vytápěných ústředním topením.

Přestože je moud purpurový velmi nenáročný, mrazuvzdorný není. Přes léto se tedy pěstuje jako balkonová rostlina a v zimě jako pokojová. Má rád lehkou, dobře propustnou půdu, během vegetace občasné přihnojení a opatrnou zálivku, nesnáší přemokření. Dává přednost spíše polostínu, ne plnému slunci.

Jak se postarat o moud purpurový v zimě

Rostlinu přeneste do nejchladnější místnosti v bytě, nejlépe do ložnice. Dlouhé a silné výhony odstřihněte a odstraňte spodní listy.

Dlouhé a silné výhony odstřihněte a odstraňte spodní listy
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Dlouhé a silné výhony odstřihněte a odstraňte spodní listy

Odstřižené výhony vložte do vázy s vodou, kde přes zimu zakoření, a na jaře můžete zasadit nové mladé rostlinky. Odstřižené výhony často do jara vydrží ve vodě v lepší kondici než mateřská rostlina.

Odstřižené výhony vložte do vázy s vodou
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Odstřižené výhony vložte do vázy s vodou

Moud purpurový většinou doma přes zimu vykvétá bílými, nenápadnými, pyskatými květy, které ihned odstřihujte. Nejsou nijak dekorativní a zbytečně rostlinu vysilují.

Zdroj informací: Simona Sedláčková

Publikováno: 13. 11. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jarní sestřih trvalek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jarní období je dobré na sestřih trvalek a polokeřů. Zjistíte, jak střihat nejen trvalky, ale i polokeře a jaké to má výhody.