reklama

Mochyně židovská třešeň: Oranžové lampionky rozzáří každou podzimní zahradu

Přes léto nenápadná a nijak lákavě vyhlížející rostlinka se s podzimem mění na opravdovou zářivou krasavici. Mochyni židovskou třešeň můžete využít k nejrůznějším dekoracím a do suchých kytic.

Mochyně židovská třešeň (Physalis alkekengii)

Mochyně si v létě možná ani nevšimnete, sama se množí semeny a také silně odnožuje, klidně i v trávě, v koutě zahrady. Pokud ji spolu s trávou neposečete, na podzim se dočkáte nádherných oranžových lampionků.

Mochyně židovská třešeň (Physalis alkekengii)
Mochyně židovská třešeň (Physalis alkekengii) (Zdroj: istockphoto.com)

Mochyně židovská třešeň pochází z jižní Evropy a Asie. Je to vytrvalá rostlina, patřící do čeledě lilkovitých (Solanaceae), a je tedy příbuznou s rajčetem i bramborou. Má podobný, nenápadný květ, který vyrůstá na 40–60 cm vysokých nevětvených stoncích s vejčitými listy. Teprve až na podzim, kdy se z květů vyvinou oranžové uzavřené kalichy s bobulí, se z nenápadné rostliny vyloupne krasavice. Kalichy, nápadně podobné čínským lampionům, zůstávají na stonku i po opadu listů a pokud je neotrháte, zůstanou po celou zimu. Mochyně dává přednost vápenitým a výživným půdám, mírnému vlhku a polostínu.

Kalichy zůstávají na stonku i po opadu listů
Kalichy zůstávají na stonku i po opadu listů (Zdroj: istockphoto.com)

Lampionky se pro svou netradiční krásu a trvanlivost často využívají na tvorbu podzimně laděných věnců a dekorací.

V malém množství se plody mochyně židovská třešeň využívají i v lidovém léčitelství proti dně, ale pozor, nezralé plody obsahují solanin, který může vyvolat gastroenteritidu i průjem, především u dětí. Plody mochyně židovská třešeň ale nejsou dobré, i když na první pohled vypadají jako daleko chutnější plody své příbuzné, mochyně peruánské.

Mochyně peruánská (Physalis peruviana)
Mochyně peruánská (Physalis peruviana) (Zdroj: istockphoto.com)

Příbuzná naší mochyně židovská třešeň je mochyně peruánská (Physalis peruviana), jejíž plody se běžně kupují jako pochoutka i u nás. Používá se v čerstvém stavu, nejčastěji jako ozdoba moučníků, ale i jako sušené ovoce.

Publikováno: 13. 11. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce