reklama

Podzim je ideální doba na výsadbu růží: 5 tipů na správné sázení

Od poloviny října do poloviny listopadu je ideální doba pro výsadbu všech druhů růží, zvláště keřových. Pokud to z jakéhokoli důvodu nestihneme, je vhodnější vysadit je až na jaře během března až dubna; u stromkových růží je jarní termín dokonce vhodnější. Máme pro vás 5 tipů na správné podzimní sázení růží.

1. Příprava jámy a sazenic růží  

Pro výsadbu připravíme jámu asi 30 cm v průměru s podobnou hloubkou. Sazenice prohlédneme, pokud jsou sušší, namočíme je na několik hodin do vody. Poškozené kořeny odstřihneme. 

5 tipů na sázení růží: růže sadová (keřová) Gartenträume
5 tipů na sázení růží: růže sadová (keřová) Gartenträume (Zdroj: Archiv Marty Pawlicové)

2. Samotné sázení růží

Při samotné výsadbě zakrátíme kořeny, dbáme na to, aby se nám v jámě nekroutily nebo neohýbaly nahoru; nadzemní část sazenice ale nezkracujeme – tuto práci je nejvhodnější udělat na jaře po odkrytí zazimování. Kořeny v jámě rovnoměrně rozprostřeme a zasypeme kvalitní zeminou s příměsí písku.

5 tipů na sázení růží: růže mnohokvětá Golden Years
5 tipů na sázení růží: růže mnohokvětá Golden Years (Zdroj: Archiv Marty Pawlicové)

3. Jak hluboko růže sázíme

Při výsadbě dáváme pozor, jak hluboko do země umístíme kořenový krček. Je to místo, kde končí kořen a začínají zelené výhony, tedy místo, kde je na podnoži naočkovaná ušlechtilá odrůda. U velkokvětých, mnohokvětých a minirůží kořenový krček schováme 2 až 3 cm pod povrch země. U pokryvných a sadových (keřových) je to 5 cm a nejhlouběji sázíme pnoucí růže – 10 cm pod povrch země.

5 tipů na sázení růží: velkokvětá růže France Libre
5 tipů na sázení růží: velkokvětá růže France Libre (Zdroj: Archiv Marty Pawlicové)

4. Nové růže = nové místo  

Nikdy nesázíme nové růže na místo po starých. Pokud je to opravdu nutné, doporučujeme vyměnit všechnu zeminu. Na podzim zasazené růže nehnojíme umělými hnojivy. Pokud jim chceme nějak přilepšit, použijeme trochu kompostu.

5 tipů na sázení růží: růže sadové (keřové) Astrid Lindgren a Red Yesterday
5 tipů na sázení růží: růže sadové (keřové) Astrid Lindgren a Red Yesterday (Zdroj: Archiv Marty Pawlicové)

5. Zasazené růže chráníme zeminou

Okolní zemina, kterou přihrneme k rostlinám, je skutečně nejlépe ochrání! Daleko lépe, než cokoli jiného, než listí, mulčovací kůra, chvojí nebo koupená rašelina.

5 tipů na sázení růží: růže mnohokvětá Heimatmelodie
5 tipů na sázení růží: růže mnohokvětá Heimatmelodie (Zdroj: Archiv Marty Pawlicové)

Prima tip: podzimní péče o starší růže

Důležitá je v tomto období rovněž péče o starší růže. Keřové a vyšší velkokvěté, stromkové růže a minirůže seřízněte asi na polovinu délky výhonů, odkliďte všechno opadané listí a zasypte je zeminou s příměsí kompostu. Vrstva by měla být tak vysoká, aby ochránila asi 15 cm spodní délky keřů.

Publikováno: 6. 11. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová